Do obserwacji doszło w sierpniu 2021 roku u zachodnich wybrzeży Islandii. Ku zdziwieniu naukowców dorosła orka w towarzystwie dwóch osobników należących do jej grupy rodzinnej płynęła z młodym grindwalem długopłetwym. I to jak! Młody, wyraźnie wychudzony waleń płynął bardzo blisko dorosłej orki, co oznacza zachowanie opiekuńcze. Orki pomagają w ten sposób osłabionych lub chorym osobnikom, ułatwiając im pokonywanie oporu wody podczas pływania z dużą prędkością. Oprócz laktacji jest to forma opieki rodzicielskiej, która kosztuje najwięcej energii. Może wpływać nie tylko na bilans energetyczny dorosłej orki, ale też na to, czy uniknie drapieżników, oraz na jej wydajność podczas żerowania.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Masz na myśli inne gatunki małp czy udomowione gatunki innych zwierząt?
Czyta Krystyna Czubówna:
Na polskich wsiach również znane są przypadki opiekowania się zmarłym członkiem rodziny. Oto zrozpaczeni członkowie stada, które niedawno straciło najstarszą samicę. W swojej pogoni za podtrzymaniem iluzji życia stado potrafi nawet wystawić zmarłego osobnika w oknie, pozorując jego dobrobyt.
Ale ponieważ przyroda jest bezwzględna, za tą wzruszającą sceną kryje się morderczy wyścig. Wyścig, w którym nie ma remisów i tylko jedna strona może zwyciężyć. Kto będzie pierwszy: bakterie gnilne, czy listonosz na komarku z emeryturą?
trudno uwierzyć, że może mieć niezaspokojony instynkt macierzyński?