Po eksplozjach w Morzu Bałtyckim i wycieku gazu z rurociągów Nord Stream i Nord Stream 2 ilość metanu, jaka mogła wydostać się z instalacji do atmosfery, wciąż jest trudna do oszacowania. Mówi się jednak nawet o 500 tonach na godzinę w pierwszym momencie wycieku. To fatalna wiadomość dla klimatu.

Żaden z rurociągów nie był komercyjnie wykorzystywany, jednak w instalacji znajdował się gaz ziemny, którego głównym składnikiem jest metan. To silny gaz cieplarniany, którego potencjał podgrzewania atmosfery jest w pierwszych 20 latach ponad 80- krotnie wyższy niż dwutlenku węgla i 30-krotnie w perspektywie stuletniej. Wielu ekspertów uważa wręcz, że dla poradzenia sobie z rosnącą katastrofą klimatyczną kluczowe jest właśnie radykalne cięcie emisji z metanu. Wyciek może być więc fatalną informacją dla ochrony klimatu. Choć wciąż niewiele o nim wiadomo.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    To się nie spodoba, ale wychodzi że lepiej ten gaz spalić. I nawet bezpieczniej.
    @czajna
    I zagotować Bałtyk?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @W.K.
    Przecież to będzie się paliło na powietrzu,ciepło zwykle u nosi się do góry,ponadto woda jest złym przewodnikiem ciepła.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Gdyby ten gazociąg nie był pod wodą, nikt by się nie dowiedział o wyciekach gazu. Z dziesiątek takich instalacji gaz się regularnie ulatnia, przyczyniając się do efektu cieplarnianego. Tylko nikt o tym nie wie. Można jedynie zaobserwować kamerą termowizyjną. Jest nawet raport w tej sprawie: wrzućcie methane gas leaking
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Z artykułu wynika że w całej tej rurze jest około 200 tysięcy ton metanu, czyli 0.2% emisji z przemysłu paliw kopalnych.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Ależ to bardzo dobrze, będzie cieplej w tę zimę w okolicach Bałtyku.
    @Tenochtitlann
    Nie tyle będzie cieplej, ile wzrośnie dynamika atmosfery, rzadkie zjawiska będą częstsze (powodzie,susze, huragany, fale letnich upałów,suche zimy).
    już oceniałe(a)ś
    0
    0