Ku rozpaczy ekologów w realizacji tych szkodliwych planów mogą pomóc fundusze z KPO. - Niestety, mamy bardzo długą historię niszczenia polskich rzek za unijne pieniądze, chociażby budowa niektórych zbiorników retencyjnych pod pretekstem działań przeciwpowodziowych i suszowych, a tak naprawdę budowano je w celach rekreacyjnych - mówi Rafał Rykowski z Polskiej Zielonej Sieci

Łotwa czy Bułgaria pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy planują zainwestować w odnawialne źródła energii. Tyle że farmy wiatrowe mają stanąć na terenach leśnych, w sąsiedztwie obszarów chronionych. Konieczne będzie wycięcie drzew.

Słowenia, Estonia, Czechy i Rumunia za fundusze z unijnego programu planują odnowę lasów w celu poprawy ich odporności. To jednak wiąże się z wycinką starodrzewu i ponownym zalesieniem.

Z kolei węgierskie czy chorwackie władze chcą wykorzystać środki z instrumentu do budowy zbiorników, przepompowni, zapór, grobli lub kanałów oraz renowacji uregulowanych odcinków rzek.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Jak to: drogi wodnej E40 nie warto komentować? Jak wody będzie mało, to Matołusz w wiaderku przyniesie. On jako dziecko nie takie inwestycje w piaskownicy realizował.
    @ironic
    Wiaderko przepisał na żonę.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Unio Europejska zablokuj KPO bo inaczej zginiemy pod zwałem betonu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Pozostaje trzymać kciuki za Ziobrę, żeby KPO jednak zablokował.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Rządzący wprost zafiksowali się na samochodach. To już kompletna aberracja. Rodzaj chorej religii. Złoty cielec nie był tak szkodliwy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ktoś naprawdę sie martwi "złym" wydatkowaniem środków z KPO??? Litości. Można spać spokojnie. W ogole ich nie będzie...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0