Jest prawdziwym mistrzem polowania, na okazję potrafi czekać kilkadziesiąt minut bez ruchu. Mowa o żbiku, którego wybrano na symbol społecznie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego.

Dwa tygodnie temu Kwitnąca Otulina, obywatelska inicjatywa zrzeszająca entuzjastów utworzenia na Pogórzu Przemyskim Turnickiego Parku Narodowego (TuPN), ogłosiła plebiscyt na symbol tego społecznie postulowanego obszaru chronionego. Lista kandydatów była całkiem długa: jodła, orzeł przedni, ponurek Schneidera, puchlinka ząbkowana, sóweczka, wilk oraz żbik.

I wygrał właśnie ostatni z wymienionych (34 proc. głosów). Na drugim miejscu uplasował się wilk (29,75 proc.), a na trzecim - sóweczka (17 proc.).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Bardzo piękny symbol, chociaż sóweczka też urzekająca.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    W moim miejskim sąsiedztwue jest pełno tych żbikow. Niektórzy mylnie twierdzą, że to wychodzące koty
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    Turnicki Park Narodowy już jest!!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Czyżby pan Jursza chciał się zrehabilitować za skrytykowany w GW artykuł o kotach, które trzeba albo zutylizować albo zamknąć w mieszkaniach/domach bez możliwości wychodzenia na dwór bo zabijają drobne gryzonie i ptaki?
    Już jakiś czas temu zostało powiedziane, że w Polsce nie występują żbiki czystej krwi, wszystkie polskie żbiki już dawno skrzyżowały się z domowymi kotami, żbiki czystej krwi nie istnieją w naszym kraju, to przeszłość.
    Pytam pana Jurszę czym jeśli chodzi o styl życia różni się polski żbik od domowego kota? Czy żbik nie poluje na gryzonie i ptaki? Czy żbik nie zmniejsza ilości wolnożyjących ptaków w naszym kraju? Czy nie wyjada piskląt i jajek z ptasich gniazd tych na drzewach i tych nisko, w trawach i szuwarach?
    Czym żbik lepszy jest od kota, że wygrywa konkurs, co wywołuje podziw pana Jurszy, a kota pan Jursza, łącznie z naukawcami z PAN, chce zutylizować?
    Może pan Jursza się zdecyduje. A najlepiej niech weźmie kota, zrozumie, nauczy się jego natury, pokocha go i wtedy może przestanie dręczyć koty.
    @babciazbielan
    tak, żbik jest dziki. Kot nie jest dziki, ale za to morduje na potęgę. Nie tylko Jursza chce koty ograniczać. Ja też. I wielu myślących ludzi też.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @babciazbielan
    Żbik od kota domowego różni się przede wszystkim wielkością populacji. Kotów są setki tysięcy a może i miliony a żbików jest kilkaset w całym kraju. Tak mała liczebność żbika nie stwarza istotnego statystycznie zagrożenia dla żadnego gatunku z listy ofiar kotów.
    Poza tym, zwierzęta dzikie zabijają, żeby przetrwać. Koty domowe zabijają ptaki, bo to lubią.
    Miałem dwa koty, oba z nadwagą, nigdy nie wychodziły poza mieszkanie i większość czasu spędzały na piecu kaflowym, ale oba potrafiły zabić błyskawicznym skokiem z pokoju przez otwarte drzwi wróbla, który wylądował nieopatrznie na balkonie. I korzystały z tej umiejętności, czego byłem świadkiem niestety jako dziecko.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @trzaskazludzeniami
    Nie zgadzam się bo:
    1. kotów jest więcej niż żbików bo my ludzie o nie dbamy, karmimy, leczymy, pilnujemy, żeby nie ulegały wypadkom i nie były mordowane prze inne stworzenia, np. agresywne duże psy, więc koty niewychodzące z domów żyją dłużej. Przeciętna długość życia wychodzącego swobodnie kota to nie więcej niż 4 lata, pewnie podobnie jak dzikiego żbika.
    Gdyby człowiek nie troszczył się o kota, jego populacja byłaby o wiele mniejsza.
    2. koty nie zabijają bo lubią, nie robią tego dla zabawy. Robią to dlatego, że mają instynkt łowiecki i dzięki temu są w stanie przeżyć bez człowieka, poza ludzkimi domostwami. Wtedy bardzo szybko dziczeją, same się żywią, rozmnażają (o ile ktoś wcześniej ich nie wysterylizował) i wiodą żywot identyczny jak żbiki.
    Dzikie koty niczym nie różnią się od żbików jeśli chodzi o ich styl życia. Podobnie jak dzikiego kota, żbika można oswoić, ale to nie jest łatwe. Oswojony dziki kot zawsze będzie bardziej nieufny i ostrożny od kota, który od urodzenia był kotem domowym.
    Z tego powodu uważam, że powinniśmy mieć identyczny stosunek do kotów i do żbików. Kot nie jest w niczym gorszy od żbika. To bardzo niesprawiedliwe takie gloryfikowanie żbików z jednoczesnym potępianiem kotów.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @babciazbielan
    Po pierwsze- nie napisałem, że potępiam koty. Żyłem z kotami kilkadziesiąt lat i zdążyłem je poznać. Jak odchodziły, to był dramat.
    W kwestii "lubienia" zabijania nie do końca się zgadzam. Oczywiście fakt zabijania nie z głodu nie świadczy o tym, że koty są jakieś złe- to wynika zapewne z instynktu łowieckiego. Dzikie zwierzęta jednak generalnie nie zabijają, gdy są syte i nie potrzebują pokarmu. Jakie to jednak ma znaczenie dla przyrody, z czego wynika zabijanie?
    Popieram postulat, żeby kotów domowych nie wypuszczać z domu. To jest kluczowa sprawa.
    I ponownie, jakie ma znaczenie dla środowiska p. 1, czyli diagnoza, dlaczego kotów jest więcej (bo o nie dbamy). Ważne jest to, że domowe koty wypuszczane z domu zabijają tylko w Polsce kilkaset milionów gryzoni i ptaków, w tym także ptaki z gatunków będących pod ścisłą ochroną.
    Uprzedzam ewentualną ripostę, że myśliwi też zabijają ptaki, w tym dużo ptaków będących pod ochroną. Z myślistwem, jako anachronicznym sadystycznym procederem należy skończyć jak najszybciej. Ptaków nie powinni zabijać ani myśliwi, ani koty domowe.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jak można pokochać żbika skoro zabija inne stworzenia?!
    @bullet
    A człowieka ? Też zabija! Przemysłowo!
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @bullet
    No właśnie. Czym jeśli chodzi o naturę i styl życia różni się żbik od, potępianego w innym artykule tego samego autora, kota?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @bullet
    Żbik jest dziki. Nie zabija dla przyjemności.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0