Tego naukowcy się nie spodziewali: fale upałów uszkodziły DNA chwostek koroniastych, skróciły im życie i ograniczyły liczbę potomstwa.

Chwostka koroniasta (Malurus coronatus) to żyjący tylko na Terytorium Północnym i we wschodnim regionie Kimberley w Australii Zachodniej ptak śpiewający. Jego znakiem rozpoznawczym jest niewielka, ale przykuwająca wzrok korona z fioletowych piór, którą samce chwalą się przed samicami w okresie lęgowym. Te ptaki żyją zwykle nie dłużej niż cztery lata, choć najstarszy znany osobnik miał ich 15. Chwostki koroniaste są maleńkie - dorosłe ważą 13 gramów, a pisklęta zaledwie siedem, czyli są niewiele cięższe od ołówka.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Jak wytniemy koty to i klimat się ochłodzi.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Nie jest dla mnie jasne, jak odkryto, ze "fale upałów miały wpływ na skrócenie się telomerów - odcinków DNA". Jak konkretnie udowodniono, ze to upaly, a nie inny czynnik srodowiskowy (ew. grupa czynnikow srodowiskowych) ma wplyw na dlugosc telomerow?
    @MarcinFromJasoom
    Niestety artykuły z działu klimat i środowisko są coraz słabsze, a tytuły coraz bardziej clickbaitowe.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0