Kleszcze wędrowne migrują na północ, a wraz z nimi choroby. Zwierzęta przenoszące groźne patogeny to jeden z najbardziej dotkliwych efektów zmian klimatu.

Hyalomma marginatum, nazywany u nas kleszczem wędrownym, wygląda niepozornie, a laik z łatwością może go pomylić z naszym zwykłym kleszczem pospolitym (Ixodes ricinus) czy łąkowym (Dermacentor reticulatus).
Kleszcz wędrowny do niedawna występował w Afryce Północnej, Azji Środkowej, basenie Morza Śródziemnego. Jest też wektorem wirusa (CCHF), który u ludzi wywołuje gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską. To odmiana wyjątkowo dotkliwej gorączki opisana w połowie ubiegłego wieku na Krymie i w Kongu. U pacjentów hospitalizowanych śmiertelność szacuje się od 9 aż do 50 proc. Dodatkowo kleszcz wędrowny może przenosić bakterie riketsje wywołujące u ludzi inne choroby.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Bardzo brakuje informacji czy nauka biegnie tu jakoś na pomoc. Szczepionka na COVID powstała tak szybko, a borelioza? Mieszkam na Mazurach i sezon na kleszcze znaczy tyle, ze zbieram je garściami nawet w domu, a dzieci obowiązkowo przeglądam „na kleszcze” codziennie przed snem! Zamiast histerycznie pisać o pomysłach na kolejną pandemię (codziennie widzę kolejne próby- a to małpia ospa, a to wirus ptasiej grypy, a tu dzisiejsza nowość od kleszczy…) dziennikarze mogliby pozbierać informacje o możliwych szczepieniach czy skutecznej profilaktyce. Serio- bez paniki, po prostu rozwiązania.
    @Aresiol
    Nie, niestety ma szczepienia na borelioze, choc na nia pracuja. Ale borelie przechodza do krwi dopiero po kilku godzinach po wgryzieniu sie kleszcza w skore. Wiec jak sie regularnie przegladnie skóre i wykreci kleszcza (pincetka nie lapac za brzuch, bo wtedy wymiotuje krew pod skore, tylko chwytac za glowe) to bedzie okey. Na KZM jest bardzo dobra i wyprobowana szczepionka. W Austrii, gdzie zostala wymyslona ok. polowa spoleczenstwa jest zszczepiona. Grozne, czesto smertelne przypadki zapalenia mozgu spadly z kulkuset rocznie w latach osiedemdziesiatych do kilkunastu obecnie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @obserwatorM.P.
    ale jak złapać za głowę, skoro ona jest wbita w skórę? nigdy nie umiałam wyjmować kleszczy :/
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Co autor miał na myśli, pisząc, że kilka osobników miało „wirusy bakterii riketsji”?
    @jsdrost
    Ja to zrozumiałem tak, że osobniki te miały wirusy, które atakują bakterie riteksji.

    (autorowi sugeruję nieśmiało poprawkę: zamiast wirusy większy sens będzie tu miało słowo patogeny)
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Nie czytam artykułów z tak histerycznymi tytułami.
    Ale ja postarałbym się bardziej:
    "Krwiożercze kleszcze-zombie wlewają się przez granice Polski!"
    już oceniałe(a)ś
    16
    12
    Jeśli ktoś tu jeszcze zajrzy to polecam jedną z doskonałych metod usuwania kleszczy. Nawet nimfy można ładnie złapać przy skórze. Są takie a'la długopisy (w wyglądzie). Po naciśnięciu przycisku od góry na czubku wysuwa się mała pętelka (żyłka?) . Takie lasso. Łapiemy tym kleszcze przy skórze maksymalnie przyciskając przyrząd do skóry. I Delikatnie wykręcamy po zaciśnięciu pętli. Zaciśnięcie robi sprężyna. Kleszcze wychodzą idealnie i w całości. Wystarczy poszukać na www. Jest takich przyrządów sporo. Nie jakieś szczypce, pęsety itp. Tylko takie mini lasso. :)
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    1 Czerwca Dzień Dziecka. I to słuszna koncepcja z takim artykułem-prezentem dla dzieciaczków...
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    I po co tak straszyć Panie Jakubie??? Mało mamy prawdziwych kłopotów?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Tytuł alarmujący, a w treści:
    Naukowcy kreślą modele rozmieszczenia Hyalomma marginatum według scenariuszy ocieplenia klimatu. W pierwszej kolejności wskazują na kolonizację Włoch, na południu od Alp, Bałkany, Rumunię, Ukrainę, Mołdawię oraz niektóre obszary Niemiec i Holandii.

    Jak dotąd Polska wydaje się więc bezpieczna!
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    zaraz rodzice zaczna panikowac....Dzieci ,dzieci, dzieci ...sa kleszcze! Covidem sie nie przejmowali a rzekoma nowa chorobe tak...Wyglada mi na fake-news
    już oceniałe(a)ś
    0
    4