Polska Stacja Polarna Hornsund znajduje się na terenie parku narodowego, którego wybrzeże zawalone jest śmieciami: bojami, butelkami, starymi kaloszami. Jarosław Brodecki, młody polski naukowiec, na Spitsbergenie szukał enzymów rozkładających mikroplastik. Co odkrył?

Zuzanna Kuffel: Kilka miesięcy temu pojechałeś na Spitsbergen, by szukać enzymów bakterii, które są w stanie rozkładać tworzywa sztuczne.

Jarosław Brodecki: Naukowo zajmuję się głównie problemem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Tego dotyczyła moja praca na Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). Skupiłem się w niej na mikroplastikach - fragmentach tworzyw sztucznych mniejszych niż 5 milimetrów. Szukając mikroplastików w rzekach Łodzi, gdzie mieszkam, zaobserwowałem, że problem jest ogromny, a my nadal nie mamy sposobu na walkę z nimi. Możemy próbować opracować filtry, ale na dłuższą metę to nie zadziała - nie przefiltrujemy wody we wszystkich rzekach i oceanach, bo zawsze znajdzie się fragment mniejszy niż sito. Potencjalnym rozwiązaniem mogą być enzymy, których szukałem w Arktyce. Nadarzyła się do tego okazja dzięki konkursowi Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk i EduArctic.pl. Nagrodą był wyjazd do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Ciekawy artykuł! Trzymam kciuki i zapamiętam nazwisko młodego naukowca, będzie o nim głośno :-) Uważam, że potrzeba więcej mówić o mikroplastiku. Nie kupuję peelingów ze sztucznymi granulkami, cudownych proszków z mikrokapsułkami itp., ale właśnie sobie uświadomiłam, że jednak mam bluzę polarową i mikrowłókna plastikowe rozpylam... Dlatego potrzeba nam więcej i więcej informacji i wiedzy jak to paskudztwo możemy ograniczyć.
    @Kotova
    Podpisuję się. Bardzo ciekawe i perspektywiczne. Informujcie o dalszych postępach.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Trzeba dac nauce chwile na zebranie informacji i spojrzenie na temat majac na uwadze statystyke i wyniki wielu badan. To daje pewien obraz i pokazuje trendy. Troche niepokoi mnie to wyciskanie z naukowcow wynikow, nawet zanim jeszcze zostana zebrane.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Fajne hobby. Szkoda, że się na to zrzucam.
    @StasTarkowski
    Głupszy nie będziesz Stasiu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @StasTarkowski
    Lepiej zrzucać się na badania niż na hordy afrykańskich migrantów po tym jak ze względu na globalne ocieplenie ich teren nie będzie się nadawać do życia
    już oceniałe(a)ś
    0
    0