Powietrze w malowniczo położonym Żywcu do najczystszych nie należy. Kilka lat temu w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej zajął nawet niechlubne, pierwsze miejsce. W rankingu Polskiego Alarmu Smogowego uwzględniającego miasta o największej liczbie dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy, Żywiec znalazł się na 12. miejscu w kraju.
Wyliczono wtedy, że w 2019 roku aż w 67 dni stężenie PM10 w Żywcu było powyżej normy. W podsumowaniu 2018 roku Żywiec znalazł się na 14. pozycji pod względem największych rocznych stężeń benzo(a)pirenu, wynosiły one tutaj około 800 proc. dopuszczalnego stężenia.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
więcej miału!
Sądzisz innych według siebie. Zacznij zmieniać świat od siebie, nie umniejszaj mieszkańcom Bielska B.,a właściwie Wapienicy.
Recykling w Bielsku Białej sięga tylko 18% ! do 2030 roku powinien sięgać 55%. To co nie ulega recyklingowi to głównie organika, której spalanie jest bardzo kosztowne, lepiej przerabiać to na biogaz (energia odnawialna)
Niech się włodarze wezmą za robotę i edukację, zwłaszcza siebie!
Powiadasz? A niby kto/co ich zmusi?
Pani wokalistka wie, a ty nawet nie wiesz, że nic nie wiesz. Spalarnie na zachodzie były budowane 70 lat temu ! Przechodziły wiele awarii, pożarów i rekonstrukcji. Nowych spalarni już tam się nie buduje, stawiają obecnie na takie inwestycje na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Polsce.Zaleją nas swoimi brudami jak do tej pory Chiny i kraje trzeciego świata, dzięki takim mądralą jak ty.
Warto również przypomnieć, że UE uznała spalarnie za inwestycje wysokiego ryzyka i bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia ludzkiego. Od zeszłego roku już nie dotują tych krematoriów. Zainteresuj się tematem , sierotko, zanim następnym razem zabierzesz głos.
Puknij się w łepek michasiu sojko, zanim zaczniesz lansować swoje rodzinne tradycje.
Rusz głową, przecież to cynizm :) Niestety, w wielu miejscach tak to właśnie funkcjonuje - śmieci są spalane w piecach.
To wina włodarzy i ich polityki. Najlepiej, najłatwiej ogłupiać ludzi, wybudować krematorium za publiczne miliardy, po czym czerpać profity dekadami, zamiast edukować i stosować nowoczesne technologie.Takich sobie wybieracie.
Co to ma do sytuacji, kiedy włodarze chcą mieszkańcom spalać 100tyś ton śmieci rocznie!! Cały podbeskidzki region zapewnia tylko 50% wkładu do kotła, reszta będzie zwożona z całej Polski i zagranicy.
Zamiast prowadzić kampanie edukacyjne i stosować nowoczesne technologie recyklingu i odzyskiwania boigazu z biomasy.
Ja wymieniłam na EEI PELLETS jakiś czas temu, moi rodzice na MINI MATIC KOSTRZEWA i wszyScy jesteśmy zadowoleni z niskiej emisji spalin, ekonomi ogrzewania i wygody użytkowania :)
Mogą pojechać do Wiednia, mogą wybrać się do Krakowa. W Krakowie też były protesty, też powoływano się na przykład Wiednia. W końcu CK Monarchia zobowiązuje :) Spalarnia działa, ustawa antysmogowa działa, powietrze w ostatnim czasie bardzo się poprawiło... Gdyby tak jeszcze udało się usunąć trujące piece z wiosek "obwarzanka", których wyziewy spływają do miasta...
Mityczny "Wiedeń" to inwestycja z lat 60 ubiegłego stulecia !!! Było tam sporo awarii, łącznie z bardzo groźnymi pożarami. Mieszkańcy w promieniu nawet kilkunastu kilometrów dostawali odszkodowania, a nawet mogli się wyprowadzić ( tak jak w Nowej Hucie pod Krakowem, choć w bardzo małym promieniu)
UE w związku z ustanowieniem "Zielonego Ładu" nałoży obowiązek na spalarnie śmieci
do umarzania uprawnień do emisji CO2, co zwiększy koszty spalania, a tym samym koszty wywozu śmieci.