Burmistrz Żywca zrezygnował z planu budowy instalacji do termicznego przetwarzania odpadów. Zmusił go do tego protest mieszkańców. Do budowy spalarni przymierza się teraz Bielsko-Biała, ale mieszkańcy ostro protestują. Ich protest poparła też znana wokalistka.

Powietrze w malowniczo położonym Żywcu do najczystszych nie należy. Kilka lat temu w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej zajął nawet niechlubne, pierwsze miejsce. W rankingu Polskiego Alarmu Smogowego uwzględniającego miasta o największej liczbie dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy, Żywiec znalazł się na 12. miejscu w kraju.

Wyliczono wtedy, że w 2019 roku aż w 67 dni stężenie PM10 w Żywcu było powyżej normy. W podsumowaniu 2018 roku Żywiec znalazł się na 14. pozycji pod względem największych rocznych stężeń benzo(a)pirenu, wynosiły one tutaj około 800 proc. dopuszczalnego stężenia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Gdy zimową porą bywam w jednym z wyżej położonych hoteli w Szczyrku, to rankiem ze wzruszeniem podziwiam ładne, od jasnych po bardziej ciemne, dymki wypływające malowniczo z kominów domów i okrywające z troską tę zaspaną jeszcze krainę wypoczynku i zdrowia.
    @vertret
    więcej miału!
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Mieszkańcy protestują, bo gdy zakład termicznego przekształcania odpadów zostanie wybudowany będą musieli kupować węgiel zamiast wykorzystać swoje odpady do ogrzewania domów.Recykling, odzysk tak - ale pozostaje jeszcze cześć, którą albo wyrzucą na składowisko albo - co lepsze, wykorzystają do pozyskania energii.
    @PS2
    Sądzisz innych według siebie. Zacznij zmieniać świat od siebie, nie umniejszaj mieszkańcom Bielska B.,a właściwie Wapienicy.
    Recykling w Bielsku Białej sięga tylko 18% ! do 2030 roku powinien sięgać 55%. To co nie ulega recyklingowi to głównie organika, której spalanie jest bardzo kosztowne, lepiej przerabiać to na biogaz (energia odnawialna)
    Niech się włodarze wezmą za robotę i edukację, zwłaszcza siebie!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @PS2
    Powiadasz? A niby kto/co ich zmusi?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Co pani wokalistka wie o spalarniach śmieci? Poza tym, że istnieją, oczywiście. Interesujące jest, że w krajach skandynawskich, gdzie ludzoe mają totalnego hopla na punkcie ekologii, funkcjonuje wiele spalarni śmieci w miastach, albo tuż obok, za to nikt nie pali śmieciami w piecach domowych, używanych prawie wyłącznie na wsiach.
    @czajna
    Pani wokalistka wie, a ty nawet nie wiesz, że nic nie wiesz. Spalarnie na zachodzie były budowane 70 lat temu ! Przechodziły wiele awarii, pożarów i rekonstrukcji. Nowych spalarni już tam się nie buduje, stawiają obecnie na takie inwestycje na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Polsce.Zaleją nas swoimi brudami jak do tej pory Chiny i kraje trzeciego świata, dzięki takim mądralą jak ty.
    Warto również przypomnieć, że UE uznała spalarnie za inwestycje wysokiego ryzyka i bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia ludzkiego. Od zeszłego roku już nie dotują tych krematoriów. Zainteresuj się tematem , sierotko, zanim następnym razem zabierzesz głos.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Po co komu duża spalarnia, jak każdy ma w domu swoją, gdzie może spalać swoje śmieci?
    @michal.sajko
    Puknij się w łepek michasiu sojko, zanim zaczniesz lansować swoje rodzinne tradycje.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @sekwoja16
    Rusz głową, przecież to cynizm :) Niestety, w wielu miejscach tak to właśnie funkcjonuje - śmieci są spalane w piecach.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    mieszkańcom Żywiecczyzny nikt nie odbierze ich prawa do palenia własnych śmieci! nigdy!
    @pankota
    To wina włodarzy i ich polityki. Najlepiej, najłatwiej ogłupiać ludzi, wybudować krematorium za publiczne miliardy, po czym czerpać profity dekadami, zamiast edukować i stosować nowoczesne technologie.Takich sobie wybieracie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Upalne lipcowe popołudnie w kawiarni na żywieckim rynku. Słońce, kolory, pyszne lody... Nad jedną z pierzei z komina unosi się czarny dym, pewnie z domu położonego nieco w głębi. Spalanie śmieci i zatruwanie powietrza ma się znakomicie, także w centrum Żywca!
    @Ufo
    Co to ma do sytuacji, kiedy włodarze chcą mieszkańcom spalać 100tyś ton śmieci rocznie!! Cały podbeskidzki region zapewnia tylko 50% wkładu do kotła, reszta będzie zwożona z całej Polski i zagranicy.
    Zamiast prowadzić kampanie edukacyjne i stosować nowoczesne technologie recyklingu i odzyskiwania boigazu z biomasy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    Wyeliminować smog! Chociażby zminimalizowanie go za pomocą wymiany przestarzałych kopciuchów na certyfikowane kotły ekologiczne. Główną przyczyną powstawania smogu są właśnie kopciuchy, dlatego warto wziąć spawy w swoje ręce, postarać się o dotację z programu CzystePowietrze.eu
    Ja wymieniłam na EEI PELLETS jakiś czas temu, moi rodzice na MINI MATIC KOSTRZEWA i wszyScy jesteśmy zadowoleni z niskiej emisji spalin, ekonomi ogrzewania i wygody użytkowania :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    A moze "wladze" i ekolodzy powinni pojechac do Wiednia i zainteresowac sie technologia spalania smieci w Spittelau ? I postawic bimy w miescie, ktore informuja w jaki sposob wykorzystuje sie smieci w produkcji ciepla. Bo podpisanie umowy na miliony zlotych i wybudowanie spalarni z "jednym" kominem nie rozwiaze problemu...
    @mün-bo
    Mogą pojechać do Wiednia, mogą wybrać się do Krakowa. W Krakowie też były protesty, też powoływano się na przykład Wiednia. W końcu CK Monarchia zobowiązuje :) Spalarnia działa, ustawa antysmogowa działa, powietrze w ostatnim czasie bardzo się poprawiło... Gdyby tak jeszcze udało się usunąć trujące piece z wiosek "obwarzanka", których wyziewy spływają do miasta...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @mün-bo
    Mityczny "Wiedeń" to inwestycja z lat 60 ubiegłego stulecia !!! Było tam sporo awarii, łącznie z bardzo groźnymi pożarami. Mieszkańcy w promieniu nawet kilkunastu kilometrów dostawali odszkodowania, a nawet mogli się wyprowadzić ( tak jak w Nowej Hucie pod Krakowem, choć w bardzo małym promieniu)
    UE w związku z ustanowieniem "Zielonego Ładu" nałoży obowiązek na spalarnie śmieci
    do umarzania uprawnień do emisji CO2, co zwiększy koszty spalania, a tym samym koszty wywozu śmieci.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1