To najbardziej zagrożony dziki kot na świecie. W 2002 r. jego liczebność wynosiła zaledwie 94 osobniki. Dziś rysi iberyjskich jest jedenaście razy więcej.

Ryś iberyjski występuje tylko w Hiszpanii i Portugalii. Jest o połowę mniejszy od rysia eurazjatyckiego – długość ciała, razem z ogonem, na ogół nie przekracza metra, a waga 14 kilogramów. Tak jak u jego kuzyna na końcówkach uszu sterczą mu charakterystyczne pędzelki.

Mniejsza waga i rozmiary przekładają się też na jego sposób życia. O ile ryś eurazjatycki poluje głównie na jeleniowate – przede wszystkim sarny – to główną ofiarą rysia iberyjskiego są króliki.

Jest jeszcze jedna istotna różnica: ryś iberyjski jest zagrożony wyginięciem. Jednak w ciągu ostatnich blisko 20 lat udało się wyciągnąć ten gatunek ze skraju zagłady.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Piekne kicie!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Ryś i wilk to duże drapieżniki stojące na szczycie łańcucha pokarmowego wszędzie w Europie odzyskują środowisko - np. w Sudetach po 200 latach przerwy. Ich sukces dowodzi poprawy stanu środowiska naturalnego w ogóle. To fakty pokazujące słabość intelektualną teorii o wymieraniu gatunków.
    @demodamas
    Chciałam bym byś miał rację odnośnie wymierania. Jednak to wysiłki naukowców spowodowały zwiększenie populacji. Przez genomiczną analizę ocenia się potencjał populacji i wdraża skuteczne programy .
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @demodamas
    Kretyn!
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @demodamas
    słabość intelektualną tym wpisem to ty okazałeś robatskchu :P
    już oceniałe(a)ś
    0
    0