Celem European Start-Up Days jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy są obecni na EKG.
Dwudniową imprezę otworzyli Marcin Krupa, prezydent Katowic, Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz prezes Grupy PTWP, i Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland.
Prezes Kuśpik wyjaśnił, że ideą ESD jest stworzenie przestrzeni do spotkań dojrzałego, korporacyjnego, czasem nieco skostniałego biznesu z młodymi przedsiębiorcami, którzy nie mają typowych dla nieco starszych od siebie osób zahamowań. W trakcie ESD można przedstawić się biznesowemu światu i zainteresować potencjalnych partnerów innowacyjnymi rozwiązaniami.
– Będziemy rozmawiać o technologiach przyszłości, pomysłach zmieniających świat; rozwiązaniach, które wpływają na nasze życie, zmieniają środowisko, a niekiedy wywracają nawet dotychczasowe modele biznesowe do góry nogami – mówił w Katowicach prezes Kuśpik
Dodał, że na samej dyskusji o nowych technologiach ESD się nie skończy, bo za sprawą poszczególnych uczestników wszyscy te technologie zobaczą na żywo.
Gościem specjalnym Europan Start-Up Days 2018 jest Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz do spraw jednolitego rynku cyfrowego. W programie imprezy jest też wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.
Do konkursu Start-up Challenge zgłosiło się 200 młodych przedsiębiorców. Stu z nich zaprezentuje się podczas European Start-Up Days.
Autorzy osiemnastu najlepszych pomysłów na biznes wystąpią zaś nie tylko na scenach prezentacyjnych European Start-Up Days, ale również Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Start-upy walczą o zwycięstwo w sześciu kategoriach tematycznych: New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny), Environment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów), Tradition & Modernity (przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo), Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia), Business Processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR) oraz Client & Lifestyle (handel, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego).
W gronie osiemnastu półfinalistów znalazły się start-upy takie jak m.in. Abyss Glass (producenci interaktywnych luster i wirtualnej przymierzalni z czytnikiem tagów), Placeme (twórcy aplikacji internetowej, która pozwala przewidzieć potencjalną sprzedaż pod określonym adresem, adresowanego głównie do sieci handlowych czy gastronomicznych), Emplocity (spółka, która stworzyła pierwszy na świecie bot rekrutacyjny. Aplikacja szuka ludziom pracy oraz pomaga w rozwoju kariery zawodowej) czy Tap To Speak (narzędzie umożliwiające widowni komunikowanie się w rzeczywistym czasie z prowadzącym prelekcję lub warsztat, które zamienia każdy ze smartfonów na sali w mikrofon).
We wtorek w katowickim Spodku można było ponadto porozmawiać z twórcami: robota przemysłowego, drona do transportu krwi, ławki solarnej, drukarki 3d, prototypu aparatu fotograficznego dla osób niewidomych czy opaski telemedycznej.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze