EIT InnoEnergy wspiera start-upy. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale też o dzielenie się wiedzą i kontaktami.

InnoEnergy zostało powołane do życia przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii. To niezależny organ Unii Europejskiej, którego celem jest pobudzenie potencjału innowacyjnego Europy poprzez rozwijanie talentów w zakresie przedsiębiorczości i wprowadzanie na rynek nowatorskich rozwiązań. Jednym z projektów oddziału InnoEnergy Central Europe jest konkurs dla start-upów PowerUp!

Inwestuje się nie tylko pieniądze, ale również wiedzę

Jakub Miler, szef InnoEnergy Central Europe podkreśla, że InnoEnergy to wiodący akcelerator branży cleantech, którego sukces bierze się stąd, że oprócz pieniędzy, inwestuje także wiedzę oraz kontakty.

– Zarządzamy największym ekosystemem innowacji na świecie, który liczy już ponad 320 członków. Wśród nich znajdują się wiodące przedsiębiorstwa energetyczne w Europie, ośrodki akademickie i badawcze, miasta oraz regiony. Do naszych partnerów należą takie firmy jak Schneider Electric, EDF, AGH, Rafakoczy Tauron – mówi Jakub Miler.

InnoEnergy pomaga rozwinąć skrzydła

Dodaje, że InnoEnergy różni się od innych narzędzi inwestujących w start-upy tym, że nie tylko zajmuje się finansowaniem, ale wspiera dane projekty do momentu ich komercjalizacji. – Oferujemy usługi związane np. z budowaniem zespołu, szkoleniami, coachingiem, mentoringiem. Poza tym ułatwiamy dotarcie do zewnętrznych instytucji finansujących, pomagamy we współpracy z sieciami venture capital, zajmujemy się też rozwojem samego produktu – współpracujemy z instytutami badawczymi i uczelniami, dlatego jesteśmy w stanie zaprosić do kooperacji inżynierów i technologów z różnych dziedzin. Wspieramy taki start-up także w poszukiwaniu pierwszych klientów – mówi Jakub Miller.

30 tys. euro dla zwycięzcy

Trwający konkurs PowerUp! to największy taki konkurs dla start-upów cleantech w Europie Środkowo-Wschodniej, swoim zasięgiem obejmuje 24 kraje. Zwycięzcy konkursu oprócz nagród finansowych (30 tys. euro za pierwsze miejsce), mogą liczyć na szansę dostępu do prestiżowego programu Highway by InnoEnergy, przekształcającego pomysły i projekty w rynkową rzeczywistość.

Oferuje on początkującym przedsiębiorcom zarówno finansowanie do wysokości 150 tys. euro, jak i szerokie wsparcie w zakresie rozwoju i ochrony produktu, budowy zespołu, dostępu do międzynarodowych klientów oraz zewnętrznych źródeł finansowania. Na rynku energii szczególnie poszukiwane są obecnie rozwiązania z zakresu mobility, cyber security, smart city i energy storage. W spektrum zainteresowania są również technologie pozwalające na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i walkę ze smogiem.

Finał konkursu odbędzie się 19 czerwca w Pradze, a poprzedzony jest finałami krajowymi (polski finał – 17 maja w Warszawie) oraz Bootcampami, podczas których start-upy pod opieką mentorów m.in. doskonalą sztukę prezentacji i weryfikują model biznesowy.

Więcej
    Komentarze