Krzysztof Wielicki i Denis Urubko usiedli na dwóch końcach sceny i podczas dwóch godzin spotkania nie zamienili słowa. Trudne pytania o wyprawę na K2 nie padły. Himalaiści usłyszeli za to zapewnienie posła PiS, że pieniądze na kolejne ekspedycje się znajdą, byleby na wyprawie nie było gnoju.

Prowadzący spotkanie dziennikarz Oswald Rodrigo Pereira zapytał Urubkę, czy chciałby wziąć udział w kolejnej polskiej wyprawie na K2 (8611 m n.p.m.) planowanej na zimę 2019/20 i jeśli tak, to co by w niej zmienił.

Na to czekali wszyscy od kilku miesięcy. W wielkim namiocie w Lądku-Zdroju zasiadło ponad 1000 osób. Gości na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w tym roku było więcej, bo po raz pierwszy gala rozdania Złotych Czekanów – wspinaczkowego równoważnika Oscarów – opuściła Francję. Najważniejsze nagrody górskiego świata przyznano w Polsce – otrzymali je Czesi Marek Holecek i Zdenek Hák za wytyczenie nowej drogi na Gaszerbrum I (8068 m), Japończycy Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima za nową drogę Shispare (7611) oraz Francuzi Helias Millerioux, Frédéric Degoulet i Benjamin Guigonnet za nową drogę na Nuptse (7742).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Łukasz Grzymisławski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    >> byleby na wyprawie nie było gnoju
    No właśnie. Ktoś w końcu pomyślał ekologicznie o naturalnych efektach przemiany materii. Byleby gnoju nie było. Od tej pory ma być normalne g....no. :-)
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    A może pisać, że Urubko to Obywatel świata i co by nie pisać to jest znakomitym himalaistą.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Jeżeli pis da to na pewno będzie kolejna plajta na K2
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    A może trochę z tego przeznaczyć na windy dla niepełnosprawnych. Oni i ich rodziny codziennie wspinają się na K2, niezależnie od pory roku.
    Ci taternicy niech sobie wchodzą za własne pieniądze, Kubica niech sobie rozwala kolejne samochody, skoro lubi, a my zajmijmy się czymś ważnym, dobrze?
    @Halabarda
    Nie w GW
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @Halabarda
    Półtora miliarda rocznie na religijną indoktrynację w szkołach cię nie boli?
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Jedni ludzie robią nowe, trudne drogi albo zjeżdżają na nartach z ośmiotysięczników, a inni czekają na okno pogodowe pod Kupapangmą.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Litości. Przestańcie ciągle nudzić rzekomymi sensacjami kto kogo uratował i jakim helikopterem, bo jeden z drugim ryzykuje życiem nie wiadomo po co. Rozumiem, że pół wieku temu ktoś chciał wejść na Everest. Wszedł i sprawa zamknięta. To co można więcej wymyśleć? Ano można wejść tyłem, na rękach, bez wody, bez powietrza itp. I się wchodzi.
    I co z tego wynika?
    Trupy.
    @bardzospokojny
    Można też siedzieć za kompem, żreć tłuszcze i palić fajki. Można od tego dostać zawału i/lub raka, ale przynajmniej jest bezpiecznie!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Język pisowoskich ludzi jest niebywały. Mam nadzieję, że mądrzy ludzie piszą już prace naukowe na temat tego zjawiska, a konkretnie upadku obyczajów językowych i nie tylko.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Kolejny odcinek telenoweli pt. "Zdobywanie K2 zimą".
    już oceniałe(a)ś
    4
    2