Po tygodniu od ostatniego okresowego badania koni pracujących przy przewozach turystów do Morskiego Oka Tatrzański Park Narodowy udostępnił wyniki badań.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zespół biorący udział w tegorocznych badaniach składał się z trzech lekarzy. Byli to: Ludmiła Strypikowska - lekarz weterynarii, specjalistka z zakresu chorób koni wskazana przez Fundację Viva; dr n. wet. Marek Tischner z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dr hab. Ryszard Kolstrung z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (powołani przez TPN). Badania odbyły się pod nadzorem przedstawicieli organizacji prozwierzęcych, strażników Straży Parku oraz policji.

W wydanym przez TPN oświadczeniu czytamy: "Naukowcy z wymienionych uczelni i praktycy wspólnie opracowali metodologię badań dostosowaną do warunków panujących na drodze do Morskiego Oka oraz specyfiki pracy koni zaprzęgowych. Przyjęty przez ekspertów plan badań pozwolił precyzyjnie zdiagnozować aktualny stan zdrowia zwierząt, a ich wyniki są wiążące jako ocena dopuszczenia każdego z legitymowanych osobnym paszportem koni do pracy na trasie Palenica Białczańska - Włosienica. Przebadano 256 koni, z czego dwa konie zostały wykluczone (u jednego przyczyną były zaburzenia układu krążenia, u drugiego względy ortopedyczne). Do powtórnego badania, które odbędzie się w lipcu, zakwalifikowano 26 koni (dwa do tego czasu nie mogą pracować). Stan pozostałych 237 koni nie budził zastrzeżeń komisji. Ponadto komisja ustaliła, że młode konie mogą być dopuszczone do pracy na drodze do Morskiego Oka po ukończeniu wieku 4 lat wg daty urodzenia zapisanej w paszporcie".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Konie powinny przechodzic badania okresowe, a gorale z batami, badania psychiatryczne.
    @karol blaszczyk42 Z badań wyszło by niezbicie,że to konie powinny powozić,gdyż mają wyższe IQ i są trzeżwe.
    już oceniałe(a)ś
    23
    1
    Pytanie tylko czy nawet jak konie zdrowe i w dobrej kondycji fizycznej to czy naprawde ten szlak potrzebuje tych wszystkich otylych i czesto zapijaczonych pan i panow ,ktorzy nie sa w stanie pokonac tej latwej trasy o wlasnycg silach ? Jak ostatnio to obserwowalem to konie we wszystkich zaprzegach mialy ozory wywieszone do ziemi ! Czy to normalne ? Calata ta sprawa smierdzi bez wzgledu na to z ktorej strony na nia patrzec . Czy podobny obciach ma miejsce takze w Austri, Szwajcarji ,Niemczech ?Moze ktos kto tam mieszka ,lub odwiedzal zauwazyl podobne niesmaczne zjawisko ? Prosze o komentarze .
    już oceniałe(a)ś
    34
    2
    Najbardziej cieszą się te konie, które już nie mogą pracować, pojadą sobie na wycieczkę do Włoch (na kiełbasę) :-)
    już oceniałe(a)ś
    20
    6
    Hym a niby tyyyle koni tam było zaniedbanych, chorych w złej kondycji ;) teraz Viva i inne ekooszołomy powinni przeprosić Górali i zapłacić im odszkodowanie za zniesławienie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    5
    No, to teraz te, co nie mogą pracować, do rzeźni i wszyscy ekolodzy zadowoleni.
    już oceniałe(a)ś
    7
    20