Dzień dobry! Zacznij środę od najświeższych informacji. Piszemy o tym, dlaczego prezes NBP nie boi się partii rządzącej, czym Trump straszy Amerykanów oraz z jakiego powodu przedsiębiorcy nie mogą spać spokojnie.

Temat dnia.  Dwórki Glapińskiego znikną z NBP? Pojawiły się naciski z PiS, ale prezes banku spokojny. Nasz informator z kręgu Jarosława Kaczyńskiego mówi, że z siedziby PiS wyszedł wyraźny sygnał: "najbliższe współpracownice prezesa NBP mają z banku zniknąć". Ale Adam Glapiński się tym nie przejmuje, bo i tak nie da się go wyrzucić.

Prezes NBP Adam Glapiński i jego 'dwórki' Kamila Sukiennik (z lewej) i Martyna Wojciechowska podczas kongresu 590. Jasionka, 16 listopada 2018
Prezes NBP Adam Glapiński i jego 'dwórki' Kamila Sukiennik (z lewej) i Martyna Wojciechowska podczas kongresu 590. Jasionka, 16 listopada 2018 Fot. Piotr Guzik / Forum

Nie przegap. 

  • Trump straszy Amerykanów. Prezydent USA wygłosił orędzie, które miało przekonać społeczeństwo do muru na granicy z Meksykiem. Roztoczył przy tym wizję bezlitosnych gangów, które zagrażają Ameryce.
  • Paszporty "Polityki" wręczone. Edycję 2018 zdominowały kobiety. Otrzymały nagrody w kategoriach: film, teatr, literatura oraz sztuki wizualne. Nagrodę specjalną odebrała Krystyna Janda.
  • Kościół podał nowe dane. Ile osób chodzi na mszę w niedzielę? Pobożność Polaków instytut współpracujący z Episkopatem bada za pomocą dwóch wskaźników - dominicantes i communicantes. Co wynika z najnowszych liczb?

Zapisz się na inne newslettery Wyborczej. Wszystkie piszą doświadczeni dziennikarze i dziennikarki. Ludzie, nie maszyny [klik]

Na podniesienie ciśnienia zamiast kawy.  PiS majstruje przy cenach prądu. Ustawa może okazać się bublem. Miał być dobrze, a wyszło... Okazuje się, że uchwalona ekspresowo ustawa, która miała zamrozić ceny prądu, pełna jest ogólników i znaków zapytania. Stracić mogą na tym szpitale, szkoły, przedsiębiorstwa. Eksperci biją na alarm.

Nasza akcja.  Czytelnicy "Wyborczej" pokazali wielkie serca! Dzięki ich hojności zebraliśmy 66 550 zł na pomoc najbardziej zagrożonym gatunkom zwierząt w Polsce. Sóweczka, foka, niedźwiedź, wilk, morświn i ryś mają teraz szansę na przeżycie.

Podsumowanie akcji Wyborczej i WWF Polska
Podsumowanie akcji Wyborczej i WWF Polska red.

Wydarzyło się 9 stycznia. W 1797 roku w mediolańskim Pałacu Administracji Generalnej Republiki Lombardzkiej gen. Jan Henryk Dąbrowski podpisał z jej rządem konwencję o utworzeniu Legionów. Zgodę na to wyraził gen. Napoleon Bonaparte, dowódca francuskiej armii we Włoszech, który w październiku poprzedniego roku, po pokonaniu Austriaków, utworzył zależne od Francji państwo lombardzkie. Co jeszcze wydarzyło się 9 stycznia? Zobacz nasze kalendarium [klik]

"Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów", Juliusz Kossak, akwarela z 1882 r Juliusz Kossak

Uchwycone. Łamiesz czasem jakieś zakazy?

TOMASZ PIETRZYK

Ten newsletter przygotował dla Ciebie Tomasz Szuchta. Daj znać, co sądzisz na tomszu@wroclaw.agora.pl