Chcesz się dowiedzieć, co dzieje się w kraju i na świecie? Zapisz się (tutaj odnośnik)
Dzień dobry (imię czytelnika), specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy skrót najświeższych i najciekawszych informacji tego poranka. Chcesz być na bieżąco? Ułatwiamy Ci to.
Piłkarski szał
Od wczoraj cały świat patrzy na to, co się dzieje w Rosji. I nie jest to sprawka polityki czy sztuki. Od czwartku trwają rozgrywki mistrzostw świata w piłce nożnej. I tym tematem będzie żyć świat przez następny miesiąc. Polska także, oczywiście jeżeli nasi piłkarze będą wygrywać. A szanse mają spore. Korzystając z rankingu FIFA i ELO, przeprowadziliśmy symulację wyjścia z grup na tegorocznym mundialu. Według tych danych możemy trafić na Anglię lub na Tunezję. Z kolei Zbigniew Boniek w rozmowie z Rafałem Stecem i Michałem Szadkowskim twierdzi, że faworyci, czyli drużyny z Niemiec i Brazylii, w ćwierćfinale mogą wpaść na Polaków. Jak to się może skończyć?
W pierwszym meczu mundialu, pomimo że od miesięcy Rosjanie kpili ze swojej kadry, ta dała im porażające wręcz zwycięstwo. Drużyna gospodarzy pokonała Arabię Saudyjską 5:0. Jak na ten pojedynek reagował Putin?
Dziś kolejny dzień zmagań piłkarzy. Przed nami aż trzy mecze. Egipt z Urugwajem zmierzy się o godz. 14, a Maroko z Iranem o godz. 17. Wieczorem z kolei będzie prawdziwe starcie tytanów (ze skandalem w tle). O godz. 20 na boisko wyjdą reprezentacje Portugalii i Hiszpanii.
Kryzys, Merkel i uchodźcy
Angela Merkel pokłóciła się ze swoim ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem o kształt nowego prawa azylowego. Rozpętał się najpoważniejszy kryzys polityczny od momentu objęcia przez nią władzy. Nie chodzi tu jednak o spór między kanclerz a podległym jej członkiem gabinetu. To spór między partiami. Wybuchł on kilka dni temu i dotyczy jednego z 63 zapisów opracowywanego przez MSW.
Seehofer domagał się, żeby uchodźców, którzy dotarli do Niemiec, ale wcześniej złożyli wnioski w innych krajach UE, automatycznie deportować. Merkel to zakwestionowała (ze względu na to, że automatyczne deportacje mogłyby prowadzić do przeciążenia krajów bałkańskich). Zaproponowała porozumienie na poziomie Unii Europejskiej, to dałoby możliwość odsyłania uchodźców do Włoch i Grecji.
Seehofer stwierdził jednak, że europejskie procedury trwają zbyt długo. Postawił kanclerz Merkel ultimatum – albo zgodzi się na jego propozycję, albo wprowadzi ją w życie na drodze rozporządzenia ministerialnego. Zbojkotował również szczyt imigracyjny (coroczne spotkanie kanclerz z organizacjami imigrantów). Zamiast tego spotkał się z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Ten gest odebrano jako wymierzony Merkel policzek. Czy to początek końca zapowiadanego od jakiegoś czasu zmierzchu Angeli Merkel?
Ratujmy foki! Więcej patroli na plażach
Po drastycznych wydarzeniach w maju, kiedy to na bałtyckich plażach znaleziono osiem martwych fok (wszystko wskazuje na to, że pięć z nich zostało zabitych przez człowieka), ekolodzy intensywniej monitorują plaże.
– To działanie zapobiegawcze – mówi Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. – Chodzi o to, by plażowicze, którzy zobaczą coś niepokojącego, mogli się z patrolami łatwo skontaktować. W tej chwili w Błękitnym Patrolu mamy 200 wolontariuszy, którzy systematycznie patrolują plaże.
Fundacja WWF przygotowała też petycję, w której żąda lepszej ochrony fok.
– Projekt ochrony foki szarej wisi na kołku już od prawie 7 lat – mówi Maria Jujka-Radziewicz z WWF Polska. – To dobry początek, aby szukać rozwiązań i wdrażać te, które mogą m.in. zminimalizować konflikt na linii rybacy-foki.
WWF apeluje w nim m.in. o rozpoczęcie testów alternatywnych narzędzi połowowych (albo próbę dostosowania używanych przez rybaków w taki sposób, by foki nie miały zbyt dużej możliwości wyjadania ryb). Oprócz tego ekolodzy chcą, by rząd zaczął rybakom wypłacać rekompensaty za straty w połowach spowodowane przez foki (ministerstwo zapowiada, że takie zmiany wejdą od nowego roku). Projekt zakłada także działania edukacyjne.
Co spowodowało śmierć chłopaka skatowanego przez policjantów?
Maltretowany zmarł dwa lata temu w komisariacie we Wrocławiu przy ul. Trzemeskiej. Śledczym do dziś nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny zgonu. Zwłoki były badane dwukrotnie. Wracamy do sprawy Igora Stachowiaka. Dziennikarze "Wyborczej" pokazali kilku lekarzom różnych specjalizacji protokoły z sekcji zwłok oraz zdjęcia ciała Igora wykonane tuż po śmierci. Co mogło być jej przyczyną?
– Jeśli mamy do czynienia ze złamaniem chrząstki krtani, a prowadzi się badania w kierunku obecności narkotyków, to znaczy, że ktoś bardzo nie chce ustalić prawdziwej przyczyny zgonu – twierdzi jeden z lekarzy.
Kolejny twierdzi, że u Igora mogło dojść do złamania żuchwy: „Objawami towarzyszącymi takim złamaniom jest często krwawienie, co prowadzi w konsekwencji do wytworzenia krwiaka dna jamy ustnej z zapadnięciem się języka oraz trudnościami w oddychaniu, co może doprowadzić do śmierci”.
W lipcu odbędzie się proces policjantów oskarżonych o znęcanie się nad Igorem Stachowiakiem. Jest 50 świadków
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny