To jedno ze schorzeń, którego boimy się najbardziej - tętniak. Jego pęknięcie dla wielu osób kończy się śmiercią. Dlatego tak ważne są sygnały ostrzegawcze, które alarmują, że dzieje się z nami coś bardzo złego.

Rocznie 500 tys. osób na świecie umiera z powodu pęknięcia tętniaka naczyń mózgowych. W ok. 80 proc. przypadków tętniak powoduje groźny dla życia krwotok podpajęczynówkowy.

10-15 proc. osób, u których doszło do pęknięcia tętniaka naczyń mózgowych, umiera przez przybyciem pomocy, a 46 proc. w szpitalu w ciągu kolejnych 30 dni.

Części tych zgonów można by uniknąć. Okazuje się bowiem, że blisko połowa osób mających tętniaki mózgu odczuwa przed ich pęknięciem objawy ostrzegawcze pojawiające się na 6 do 20 dni przez pęknięciem tętniaka. Najczęściej to silny ból głowy (patrz ramka).

Natychmiastowa reakcja na niepokojące objawy i szybka diagnoza mogą uratować choremu życie.

Oczywiście nie każdy ból głowy jest oznaką obecności tętniaka. Jeśli rano obudzimy się z silnym, ale tępym bólem głowy, który stopniowo narasta, to raczej nie będzie to objaw tętniaka. Jeśli jednak ból jest wyraźnie inny niż zazwyczaj, dziwny, niepokojący, nie ma na co czekać. Trzeba zgłosić się do szpitala.

Lekarze mówią, że ból towarzyszący krwawieniu z pękniętego tętniaka mózgu jest bardzo silny. Pojawia się nagle, jak rażenie piorunem w głowę. Najczęściej towarzyszą mu też inne objawy - sztywność karku, nudności, wymioty, a nawet utrata przytomności. To już jednak sygnał, że tętniak pękł.

Ból ten często promieniuje do tyłu - w kierunku potylicy.

Głównym powikłaniem u chorych po krwawieniu podpajęczynówkowym jest krwotok powtórny, który pojawia się najczęściej w pierwszej dobie po krwawieniu. Wraz z upływem kolejnych dni to ryzyko maleje. Potem między 7. a 10. dniem znów rośnie. Krwawienie powtórne, niestety, często kończy się tragicznie dla pacjenta.

Jakie są inne częste powikłania? Gdzie jeszcze tworzą się tętniaki? Jakie są ostrzegawcze objawy przez pęknięciem tętniaka naczyń mózgowych? Kto jest zagrożony tętniakiem tętnic mózgowych?

 

O diagnostyce i leczeniu - rozmowa z lek. med. Mariuszem Banachem, neurochirurgiem ze Scanmedu Szpitala św. Rafała w Krakowie - czytaj w środowym magazynie "Tylko Zdrowie"