Polub nas na Facebooku
Przednia ściana brzucha zbudowana jest z siedmiu warstw: skóra, tkanka podskórna, powięź podskórna, powięź powierzchowna brzucha, mięśnie i rozcięgna, powięź poprzeczna oraz otrzewna ścienna. Wystający brzuch to efekt zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej: tej, która zlokalizowana jest w tkance podskórnej, oraz tkanki tłuszczowej trzewnej. Głównym winowajcą powstawania wystającego brzucha jest właśnie gromadzący się tłuszcz, chociaż u osób z dużym brzuchem rozepchana jest także jama brzuszna, a narządy trzewne powiększone - jest stłuszczona wątroba, tłuszcz wokół jelit, w kresce jelita, wokół nerek.
Mówi się, że tłuszcz trzewny wywołuje w ciele stan zapalny i ma związek z miażdżycą, cukrzycą, hiperlipidemią. Jest miażdżyca i nadciśnienie, to łatwo o zawał czy udar.
- Nie można powiedzieć, że to tłuszcz trzewny powoduje te choroby. Przyczyną jest niezdrowa dieta. Poza tym, jeśli ktoś już ma tłuszcz na brzuchu, to jest mniej aktywny, prowadzi siedzący tryb życia, co nasila ryzyko chorób i nakręca tę - nie strasząc nikogo - spiralę śmierci - tłumaczy dr n. med. Maciej Kierzkiewicz, gastroenterolog z Grupy LUX MED.
Co jeść, a czego unikać, żeby mieć płaski brzuch?
Wybieraj: 1. Płatki owsiane i otręby
Są świetnym źródłem błonnika, podobnie jak produkty z razowej mąki. Błonnik wiąże wodę, wypełnia przewód pokarmowy, dając uczucie sytości, przyspiesza przemianę materii i pracę jelit, zwiększając wydalanie, co gwarantuje płaski brzuch.
Jedz 10 g błonnika dziennie - to mogą być dwa małe jabłka, dwie i pół kromki pieczywa pełnoziarnistego albo pół szklanki otrębów.
2. Jogurt, kefir, maślanka
- Porównano tempo spalania tłuszczu na brzuchu u dwóch grup badanych, które wykazywały podobny poziom aktywności fizycznej. Grupa spożywająca niskotłuszczowy nabiał szybciej traciła tkankę tłuszczową - mówi Katarzyna Błażejewska, kliniczny dietetyk rodzinny i psychodietetyk. Działanie takie przypisuje się białku oraz kwasom CLA, które m.in. obniżają poziom glukozy oraz działają przeciwzapalnie.
3. Ziarna, pestki, ryby i awokado
Zrób zapas ziaren (siemię lniane, sezam), pestek (ze słonecznika, dyni) oraz olejów i spożywaj je w każdym posiłku: dodawaj do owsianki rano, posyp sałatkę na obiad czy dodaj do farszu do naleśników na kolację. W nich oraz w rybach morskich, awokado, oleju rzepakowym i oliwie z oliwek znajdziesz kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Wymienione produkty są kaloryczne, ale ponieważ są długo trawione, sycą na długo.
Czego unikać, żeby mieć płaski brzuch? Jak ćwiczyć i dlaczego to takie ważne? Czytajcie jutro w magazynie "Tylko Zdrowie"
Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny