[Jest to fragment tekstu, który we wtorek ukaże się w magazynie "Nauka dla Każdego"]
"Opowiedz mi, jak się poznaliście, to powiem ci, jakie jest twoje małżeństwo. Tylko nie przewracaj oczami! Jeśli to zrobiłeś, to niestety, eksperci od związków nie mają dla ciebie dobrych wiadomości.
Bo to, w jaki sposób opowiadamy o początkach naszej znajomości, zdradza, czy za kilka, najdalej kilkanaście lat nadal będziemy razem" - pisze w książce "For Better. The Science of a Good Marriage" Tara Parker-Pope, dziennikarka "The New York Times". Jej małżeństwo, kiedyś zgodne i szczęśliwe, rozpadło się po 17 latach. Parker-Pope wspomina: "Na początku opowiadałam, że poszliśmy na spacer wokół Kapitolu, a ja zapomniałam o bolącej nodze, bo taka byłam zauroczona. Po latach moja opowieść brzmiała nieco inaczej.
On zaproponował spacer i oczywiście nawet nie zauważył, że ledwo chodzę. Już wtedy powinno mi się zapalić czerwone światło, ale nie znałam jeszcze tych badań".
Po rozwodzie postanowiła zgłębić naukowe tajniki dobrego związku.
Jakie są sposoby na trwały związek? Kłótnia i co dalej? Co w sytuacji, gdy nie wystarczy zwykłe "przepraszam"? A może lepiej w ogóle się nie kłócić? Gottman pisze: "Pewna doza nieporozumień jest konieczna, żeby pomóc parze 'odchwaścić' związek, wyrzucić problemy, które mogłyby zniszczyć relację". Czytaj we wtorek "Naukę dla Każdego"
Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl