Celebryci wrzucają do sieci zdjęcia ze swoim ulubionym kubkiem, filiżanką z wypitą właśnie mieszanką herbat zielonych i ziołowych... Herbata zastępuje owocowo-warzywne koktajle, bo potrafi to samo co one, ale kalorii ma zero.

Herbata jest drugim z najczęściej spożywanych napojów na świecie, ustępuje pod tym względem tylko wodzie. Często dziwi nas, że wszystkie herbaty (czarna, zielona, ulung, biała czy pu-erh) pochodzą z tej samej rośliny. Jej naukowa nazwa to Camellia sinensis - chińska kamelia (kwiaty rzeczywiście przypominają te kameliowe).

Herbata jest zimozieloną rośliną subtropikalną. Pochodzi z Azji, ale obecnie uprawiana jest na całym świecie.

Najlepsza herbata jest zwykle uprawiana na odpowiedniej wysokości i często na stromych zboczach. Najlepsze herbaty, tzw. premium, muszą być zerwane ręcznie. By zebrać pół kilograma świeżej herbaty, trzeba zerwać aż dwa tysiące drobnych listków! Dziś wiele herbat produkowanych jest komercyjnie, na dużą skalę - są uprawiane na nizinach, aby umożliwić zbiór maszynowy.

Większość producentów herbaty premium wciąż korzysta z połączenia takich prastarych metod, jak tacki bambusowe, na których liście naturalnie więdną, oraz tak nowoczesnych, innowacyjnych maszyn, jak rolki do wałkowania liści skalibrowane tak, by naśladować ręczną pracę.

To, czy mamy do czynienia z herbatą czarną, białą czy zieloną, zależy od stopnia przetwarzania herbacianych liści.

Istnieje pięć podstawowych kroków do wytworzenia herbaty, którą następnie kupujemy w sklepie. Nie każdy rodzaj herbaty przechodzi przez wszystkie. Inne potrzebują powtórzenia pewnych czynności kilka razy.

Te kroki to: obrywanie listków, ich więdnięcie, wałkowanie (kształtuje listki i pozwala na wyciśnięcie z nich soków), utlenianie (zwane też wciąż przez niektórych fermentacją) i suszenie.

Najważniejszy jest proces utleniania herbaty. Zachodzi on, gdy enzymy w liściach herbaty wchodzą w interakcję z tlenem po rozbiciu ścian komórkowych liści.

Utlenianie może być szybkie - gdy liście są walcowane, cięte lub kruszone - lub wolniejsze - przez naturalny rozkład liścia.

Obrane jabłko szybko ciemnieje, ale jeśli je upieczemy, jego miąższ pozostanie złotobiały, a nie brązowy. To dlatego, że ciepło (powyżej 130 st.) zatrzymuje aktywność enzymatyczną i hamuje proces utleniania. Podobnie jest z herbatą.

 

Jakie są podstawowe rodzaje herbaty? Jaką herbatę kupić? Jak ją prawidłowo zaparzyć? Jakie właściwości ma herbata? Czytaj w środę w "Tylko Zdrowie"

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Więcej