Na co mogą liczyć polscy pacjenci chorujący na najczęstsze nowotwory? Na czym polegają nowoczesne terapie? Czy wszystkie finansuje NFZ? Jakie leczenie mogą zaproponować, a o jakim tylko słyszą na zagranicznych kongresach?

Polub nas na Facebooku

Nasz ekspert prof. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej: Medycyna XXI wieku to medycyna spersonalizowana, dostosowana do danego pacjenta, uwzględniająca jego indywidualne cechy, m.in. geny, które mają wpływ na to, czy oraz w jakim okresie życia dana osoba jest najbardziej zagrożona zachorowaniem na raka. Medycyna spersonalizowana to również leczenie dobierane i modyfikowane pod kątem konkretnego chorego.

Jak jednak realnie wygląda sytuacja polskich pacjentów, jeżeli chodzi o dostęp tych nowoczesnych, innowacyjnych - ale też nie ma co ukrywać - bardzo drogich terapii? Nie za dobrze.

Na zlecenie Fundacji Onkologicznej Osób Młodych "Alivia" powstał niedawno raport (sporządziła go firma EY Polska) o dostępności dla polskich chorych 30 nowoczesnych leków onkologicznych dopuszczonych przez Europejską Agencję Leków w ostatnich latach. Wynika z niego m.in., że tylko dwa z nich są refundowane dla wszystkich potrzebujących chorych, a do 16 polscy pacjenci mają poważnie ograniczony dostęp. Pozostałe są w ogóle niedostępne.

Nowe leki w Polsce wchodzą też do refundacji bardzo późno. Chory w Szwajcarii czeka na nowy lek dwa miesiące, Polak - ponad dwa lata od zarejestrowania (dłużej czeka się tylko w Rumunii).

Jak dziś wygląda sytuacja w najczęstszych nowotworach złośliwych atakujących Polki i Polaków: raka piersi, prostaty, jelita grubego, szyjki i trzonu macicy. Jakie są już dostępne na świecie leki innowacyjne, i które są dostępne w Polsce?

Strony przydatne pacjentom

 

www.alivia.org.pl

 

www.pkopo.pl

 

www.polgrp.org.pl

 

www.amazonkifederacja.pl

Inne ciekawe teksty w numerze:

Czego uczy rower do biegania : Dla rozwoju dziecka jest lepszy niż jazda na czterech kółkach

Dlaczego warto jeść grzyby : Tylko dla smaku, bo nie mają wartości odżywczej? To mit

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl