13 maja konferencja "Pracowni miast" we Wrocławiu. Zarejestruj się tutaj
Wrocław jest ósmym pod względem zanieczyszczenia miastem Europy, co zauważył nawet francuski dziennik "Le Monde". W powietrzu często są przekroczone normy pyłu zawieszonego, benzopirenu, dwutlenku azotu i innych szkodliwych substancji.
Efekt: wrocławianie żyją średnio o dziesięć miesięcy krócej niż przeciętni Polacy. Czy w 2030 r. może być inaczej? Zastanawiamy się nad tym w ramach "Pracowni miast", akcji społecznej "Gazety Wyborczej".
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz jeszcze przed swoją pierwszą kadencją podpisał program ekologiczny, w którym zobowiązał się m.in. do walki z zanieczyszczeniami powietrza. Przez lata jednak priorytety były inne i nie widać było żadnej poprawy. Wręcz przeciwnie - przez coraz więcej dni w roku nad miastem unosił się smog. Jak może wyglądać miasto, gdy w przyszłości poważniej potraktujemy ekologię?
Za 15 lat wielu wrocławian będzie jeździć także rowerem, korzystając ze spójnej sieci tras obejmujących całe miasto. Seniorom, których będzie coraz więcej, pomogą wypożyczalnie rowerów elektrycznych uzupełniających system rowerów miejskich. Dwa kółka można także wykorzystać do transportu niewielkich towarów - rowery bagażowe są powszechne w Kopenhadze czy Amsterdamie, pierwsze pojawiły się też w Warszawie.
Więcej czytaj jutro w "Wyborczej"
"Pracownia miast" - razem o przyszłości
"Pracownia miast" to akcja społeczna "Gazety Wyborczej" - forum dialogu między liderami opinii: samorządowcami, mieszkańcami oraz naukowcami, ludźmi biznesu i kultury. Wyjątkowość akcji polega na tym, że nie ogranicza się do dyskusji, ale jest narzędziem do wypracowywania pomysłów i praktycznych wskazówek, co zrobić, żeby miasta stały się miejscem lepszym do życia. Postulaty są wprowadzane, monitorowane i opisywane przez dziennikarzy "Wyborczej".
Podczas pierwszej edycji - w 2014 r. - zorganizowaliśmy konferencje i warsztaty w sześciu ośrodkach: we Wrocławiu, w Wałbrzychu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Jej sukces sprawił, że została dostrzeżona przez różne środowiska. W 2015 r. patronat nad nią objął prezydent RP Bronisław Komorowski.
Tegoroczną edycję rozpoczęliśmy we Wrocławiu. W najbliższych tygodniach "Pracownia miast" pojawi się też w Świdnicy, Warszawie oraz Łodzi. W tym roku są cztery tematy przewodnie: zielone miasto, nowoczesna komunikacja publiczna i transport, rewitalizacja oraz partycypacja publiczna.
Więcej informacji na wyborcza.pl/pracowniamiast
Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny