Tylko kobiety mają jajniki czy macicę, a wiele dolegliwości upodobało sobie właśnie te narządy. Z jednej strony mamy więc wspaniałe macierzyństwo, z drugiej - ból, nieprawidłowe krwawienia miesięczne i niepłodność.

Jest wiele chorób, które zsyłają na nas te objawy. Pod pojęciem "choroby kobiece" mieści się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych dolegliwości. Są jednak trzy, które dokuczają nam wyjątkowo boleśnie i powszechnie.

Mięśniaki

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 5 mln kobiet powyżej 20. roku życia, które mają mięśniaki macicy. Według badań w Polsce w 2009 r. wykonano z powodu mięśniaków macicy ponad 127 tys. histerektomii, ponad 12 tys. miomektomii oraz ponad 2,5 tys. wycięć macicy drogą pochwową. Te liczby przerażają. Czy mięśniaki są aż tak groźne?

Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca 50-latka.

Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15-20 proc. przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości.

Mięśniaki, jak sama nazwa wskazuje, są zbudowane z mięśni gładkich, takich samych jak ściana macicy. Powstają, gdy komórki mięśniowe, z których zbudowana jest macica, nadmiernie się namnażają, tworząc guz - mięśniak.

Skąd się biorą?

 

Więcej o chorobach kobiecych jutro w "Tylko Zdrowie".

 

Ponadto w "Tylko Zdrowie" przeczytasz także:

 

*** Co powoduje bóle i niepłodność? - rozmowa z dr. n. med. Krzysztofem Szafranką, ginekologiem

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl