Cholesterol jest lipidem należącym do steroidów. Można go znaleźć niemal wszędzie - w błonach każdej komórki czy w otoczce mielinowej pomagającej neuronom w naszym mózgu szybko dogadywać się ze sobą. Cholesterol jest także prekursorem licznych ważnych steroidów w ludzkim ciele, takich jak kwasy żółciowe czy hormony. Bez niego kobiety nie produkowałyby m.in. estrogenu, a mężczyźni testosteronu. Nasz organizm nie byłby zdolny do syntezy witaminy D3 (zwanej życiodajną). A układ odpornościowy nie byłby tak skuteczny w zwalczaniu infekcji.
Cały cholesterol, który znajduje się w naszym ciele, pochodzi z dwóch źródeł - z naszej diety (tzw. egzogenny) oraz z naturalnej biosyntezy tego związku (endogenny). Cholesterol produkują wszystkie komórki w naszym ciele, które mają jądro. Jednak główna "linia produkcyjna" znajduje się w wątrobie, jelitach oraz w skórze!
Wątroba produkuje cholesterol w żółci. Ta pomaga trawić tłuszcze i jest ważna dla absorbowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Co ciekawe, ilości cholesterolu, które produkujemy sami, są większe niż cholesterolu, który zjadamy. Przeciętnie zjadamy 300-500 mg cholesterolu dziennie. Produkujemy zaś 700-900 mg, a niektórzy twierdzą, że znacznie więcej. Skąd więc problem z cholesterolem? Dlaczego lekarze niepokoją się m.in. o nasze serce, kiedy jemy niezdrowo?
Co to jest cholesterol? Jakie są normy dobrego (HDL) i złego (LDL) cholesterolu? Jak często badać sobie cholesterol? Jak się odżywiać, by mieć cholesterol w normie?
Jutro w "Tylko Zdrowie" test - będziesz mógł sprawdzić, czy nie grozi ci zbyt wysoki cholesterol
Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny