Oprocentowanie lokat bankowych jest najniższe w historii, zaś duża część z posiadaczy 600 mld zł lokat bankowych zastanawia się, co zrobić z pieniędzmi, by zarabiać więcej, nie wystawiając się na nadmierne ryzyko. Bankowcy sami do tego zachęcają: czasem z prowizji za pośrednictwo przy sprzedaży produktu innego niż lokata zarabiają więcej niż na marży odsetkowej od depozytu.
Fundusze inwestycyjne: Alternatywą dla trzymania pieniędzy w banku mogłoby być ulokowanie części pieniędzy w funduszach inwestycyjnych. Nie gwarantują one osiągnięcia określonego zysku, jak lokaty bankowe, ale niektóre z nich mają dość bezpieczny profil inwestowania pieniędzy. Już dziś trzymamy u powierników ponad 100 mld zł oszczędności. Tak naprawdę aktywa funduszy są dużo wyższe (ponad 220 mld zł), jednak duża część tych pieniędzy pochodzi od instytucji, które w funduszach pomnażają swoje nadwyżki. Problem w tym, że funduszy na rynku jest bardzo dużo i trudno wybrać najlepsze z nich, nie mając elementarnej wiedzy o rynku finansowym. Bankowcy ochoczo starają się w tym pomóc, oferując produkty finansowe związane z funduszami inwestycyjnymi. Które z nich są bezpieczne, a które mogą okazać się pułapką?
Na co zwrócić uwagę, zanim wybierzesz fundusz? Który wybrać? Jakie poniesiesz opłaty? Jakie ryzyko przy inwestowaniu podejmujesz? Dlaczego warto zabrać pieniądze z banku? Radzi Maciej Samcik. Czytaj jutro w "Wyborczej"
Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl
Polecamy cykl "Samcik prześwietla"
Gospodarcze ciekawostki, fakty i pułaki - dowiedz się, jak je ominąć.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny