27 września 1810 r. Mayer Amschel, starzejący się patriarcha rodu, założył z synami firmę Mayer Amschel Rothschild i synowie. Ci ostatni mieli działać w pięciu metropoliach: najstarszy, Amschel, pozostał w rodzinnym Frankfurcie nad Menem, Salomon prowadził interesy w Wiedniu, Nathan - w Anglii, Carl - w Neapolu, a najmłodszy - Jakob zwany Jamesem - stał się jednym z najbardziej wpływowych ludzi we Francji.
Dzięki wojnom prowadzonym przez rewolucyjną Francję, a potem Napoleona Rothschildowie, średnio zamożna rodzina frankfurckich przedsiębiorców, dorobiła się jednego z kluczowych domów bankierskich w Europie.
Trwająca blisko ćwierć wieku zawierucha nie tylko spowodowała ogromne zniszczenia, lecz także doprowadziła do ruiny finanse niemal wszystkich państw Europy zadłużających się na prowadzenie wojen. Dług Wielkiej Brytanii, najbardziej zaangażowanej w walkę z Napoleonem, w 1815 r. wynosił 679 mln funtów, czyli równowartość blisko 5 tys. ton złota i przeszło dwukrotnie przekraczał roczny dochód narodowy.
Jeszcze gorzej miały kraje kontynentalne, przez których ziemie przetaczały się wrogie armie. Cesarstwo Austrii uginało się pod ciężarem długu, a w obiegu znajdowało się coraz więcej pieniędzy papierowych, tylko teoretycznie mających pokrycie w kruszcu. Ich wartość spadała, grożąc takim chaosem finansowym, jaki powstał we Francji, gdy rząd rewolucyjny zaczął płacić asygnatami bez pokrycia. Rządy rozpaczliwie potrzebowały złota lub pieniędzy wymienialnych na złoto, a dostarczyć ich mogły domy bankierskie, które niezmiernie się wzbogaciły podczas wojny. Rothschildowie brali przykład z Napoleona, który zwykł mobilizować na małym odcinku jak największe siły i zwyciężał. Frankfurccy bankierzy podobnie mobilizowali siłę pieniądza.
W 1818 r. w Akwizgranie odbyła się konferencja poświęcona przyszłości Europy - dyplomaci z Wielkiej Brytanii, Rosji, Austrii, Prus i Francji mieli zadecydować o wysokości reparacji wojennych Paryża oraz o wycofaniu wojsk sojuszniczych z francuskiego terytorium. Na kongresie byli także Salomon i Carl Rothschildowie.