Zegarmistrz przez całe życie, ceniony konstruktor w dziedzinie mechaniki precyzyjnej, nauczyciel pokoleń inżynierów mechaników, w tym także zegarmistrzów. Przeszedł do historii budową repliki zegara na Zamku Królewskim w Warszawie.

17 września 1939 r. o godz. 11.15 po niemieckim bombardowaniu stanęły wskazówki zegara na wieży Zygmuntowskiej. W tym położeniu wskazówki zatrzymały się aż do wysadzenia zamku przez hitlerowców w 1944 r. W latach 70. zamek odbudowano. W czynie społecznym odtworzenia zegara na wieży zamkowej podjął się Warszawski Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników. Zdzisław Mrugalski (razem z Władysławem Zaleskim i Markiem Górskim) wszedł w skład zespołu fachowców, którzy budowali nowy zegar. Replika zegara została uruchomiona 19 lipca 1974 r.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze