Tu, na Westerplatte, mówiąc: ?Nigdy więcej wojny?, musimy powiedzieć, że to nie będą tylko słowa, że będzie to mądra i odważna strategia całej wspólnoty krajów atlantyckich - mówił premier Tusk. O zagrożeniu pokoju w Europie mówili też prezydenci Polski i Niemiec

Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej przebiegały pod znakiem napaści na Ukrainę. Wybór Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej spowodował, że jego przemówienie na Westerplatte było wyjątkowo uważnie słuchane. Poranne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie o godz. 4.45, o której 1 września 1939 roku nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na półwyspie.

- Stąd, z Westerplatte, poniesiemy do wszystkich stolic europejskich i na szczyt NATO to wezwanie, aby nasza europejska i transatlantycka solidarność przybrała także praktyczny wymiar - mówił Tusk. - Dlatego właśnie na Westerplatte w tę rocznicę my, Polacy, mamy prawo i obowiązek powiedzieć głośno, że nikt dzisiaj nie ma prawa blokować naszych inicjatyw, których celem jest pełna, praktyczna, skuteczna taktyka działania NATO - zaznaczył.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze