Krzysztof Penderecki napisał tę operę 40 lat temu. Dziś, po pandemii, w samym środku kryzysu uchodźczego, okazuje się bardzo aktualna. Premierę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie przygotowuje brytyjski reżyser David Pountney.

To niesamowite, jak niektóre dzieła literackie i muzyczne nieoczekiwanie, po latach, które upłynęły od ich powstania, nabierają nowych kolorów, życia, znaczeń. Do tego stopnia, że możemy się w nich przeglądać, zaskoczeni tym, że znalazły się tu nasze obecne niepokoje społeczne.

„Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego (z 1985 roku) jest utworem otwartym na wiele różnych interpretacji. Sam kompozytor, przymierzając się do napisania jednoaktowej opery na zamówienie Festiwalu w Salzburgu, sięgnął po sztukę Gerharda Hauptmanna, w której odnalazł to, co było dla niego ważne zawsze – przesłanie o ekumenizmie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Łał. Widzę, że w Warszawie nawet jak nie reżyseruje Treliński, to wygląda, jakby reżyserował Treliński... Szkoda, miałam nadzieję na coś innego.
    Nie przepadam za Pendereckim, ale ta opera jest świetna. Libretto w połączeniu z muzyką mają taką siłę rażenia, że nie potrzeba tu rozbuchanych środków scenicznych. Oglądałam tę operę w NOSPR, robiła piorunujące wrażenie, mimo braku tańców na stole i pań w skórzanych wdziankach.
    Pozostaje mieć nadzieję, że zdjęcia w artykule nie oddają w pełni klimatu spektaklu, bo naprawdę mam wrażenie, że co drugie przedstawienie tak teraz wygląda.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Uchodźcy i imigranci próbują dostać się do lepszego świata, uciekając przed piekłem wojny i głodu. Populiści zbijają polityczny majątek na szczuciu przeciwko tym nieszczęśliwym ludziom Gazeta Wyborcza to taka Gazeta Polska tylko inna polaryzacja . Manipulujecie i kłamiecie .
    już oceniałe(a)ś
    1
    9