Największą wadą serialu "Wikingowie" jest tytuł. Bo "wikingować" oznaczało ruszać na wyprawę kupiecką albo wojenną. A to nie oddaje bogactwa nordyckiej kultury - mówi nam Einar Selvik, lider Wardruny. Norweską grupę czerpiącą z przedchrześcijańskich nordyckich tradycji i wyprzedającą sale koncertowe na całym świecie ponownie usłyszymy w 6. sezonie "Wikingów".

Jarek Szubrycht: Cieszy cię rosnące zainteresowanie kultury popularnej nordycką historią i mitologią?

Einar Selvik: Mogę powiedzieć o norweskiej perspektywie. Otóż po II wojnie światowej nasze nordyckie korzenie stały się problematyczne, były nawiedzane przez duchy nazistów. Trudno było się posługiwać symbolami wykorzystywanymi przez nich do celów propagandowych. Po wojnie zniknęły więc z przestrzeni publicznej, również ze szkół. Dzieci co prawda uczyły się historii, ale podawano ją w taki sposób, że nie dało się tego traktować poważnie. Uproszczenia, komiksowość, stereotypy - do tego sprowadziliśmy własną kulturę. Skoro w oficjalnej narracji nie było na to miejsca, część naszego dziedzictwa zawłaszczyły sobie subkultury i skrajne ruchy polityczne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Chrzest cofnął w rozwoju cały starożytny świat. No, może oprócz ziem polskich, bo u nas twierdzi się, że nas pchnął w przód. Widać od zarania byliśmy zacofani .
    @cholinexy
    Ale nas chyba rzeczywiście pchnął do przodu. Pismo i administracja kościelna nawet jeśli były tak na prawdę dziedzictwem antyku to i tak były nowum na ziemiach polskich. Nasza historia zaczyna się id chrztu bo wtedy pojawiają się pierwsze zapiski, a o przodkach Mieszka wiemy tyle co nic.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    @mrmouse
    Tak i popycha do dzisiaj.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @mrmouse
    Ja nie mówię, że nie. Nasza historia zaczyna się od chrztu, bo chrześcijanie wszędzie, gdzie się pojawiali, niszczyli dorobek przedchrześcijański. Czytałam kiedyś o tym, że na naszych ziemiach zniszczyli skutecznie. Nigdy u nas nie prowadzono wykopalisk na dużą skalę, aby poznać życie naszych przodków. To i niewiele wiemy. Czytałam, że parę lat temu na Pomorzu znaleziono naczynie do wyrobu sera sprzed 3 tys. lat., jak dotąd najstarsze w Europie. Coś jednak nasi przodkowie potrafili.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @luksz
    I owszem, ale wstecz.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Polacy kochają Disco Polo a pod wodzą zakonnika pedofila maszerują do Chrystusa.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Wszystkie kultury zaczynają od jakiejś formy demokracji, która przechodzi w autorytaryzm, zazwyczaj powiązany z religią, by po osiągnięciu pewnego stopnia rozwoju (czas filozofów), wrócić do demokracji...
    @tommywolf
    Religia i obrzędowość posiada ukrytą funkcję konsolidacji społeczeństwa. Dlatego jest tak ważna w polityce. Czymś innym jest wiara, gdyż ta jest indywidualna i jako taka jest wyłączona z obrzędowości. A co do procesu erozji proponuję zajrzeć do chociaż Platońskiego Polis, choć warto tam zauważyć, że to państwo totalitarne jest najwyższym wzorem, jednak erozja i pewien powtarzalny proces już wtedy został zauważony i do dziś się z niego nie uwolniliśmy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @GrubyDolar_001
    Oczywiście, to co napisałem, to maksymalne uproszczenie, religia wiązała się z wiedzą, dostępną dla nielicznych, i symptomatyczne jest, że im bardziej zaawansowana kultura, tym większe znaczenie religii, demokratyzacja życia zmniejsza wpływy religii.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Wierzenia Skandynawów. Patrz: Edda poetycka.Wyd.Zakład Narodowy im. Ossolińskich-Wrocław 1986.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Sezon ,sezon, sezon. Jest polskie słowo "seria"
    @kotwic
    Masz rację, durna kalka z angielskiego, choć niestety zakorzeniła się już w języku.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Ciekawa rozmowa, ale tytuł to iście tabloidowy wybór. Zupełnie poboczny wątek tej rozmowy. Ale co tam! KLIKALNOŚĆ BOGIEM!
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    Serial słabiutki. Pierwszy sezon ledwo dotrwaliśmy razem z żoną. A tematyka nam bliska bo oboje jesteśmy z wykształcenia archeologami. Widać to "kino kanadyjskie". Słaba gra, przerysowane postaci i totalna naiwność scenariusza. Do dzisiaj zastanawiam się skąd ten sukces serialu.
    No właśnie stąd! Nie wiesz, że ludzi inteligentnych jest w każdym społeczeństwie tylko kilka procent? Reszta to mało rozumna masa, dlatego tak podoba się jej serial nie wymagający myślenia i posługujący się najprostszymi schematami.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @indywidualismus
    sądze, że siebie umieszczacz w tej inteligentnej części. seriale to odmużdrzacze. takie jasełka. fajnie jeśli przemycają edukacyjne treści, ale ich podstawowym zadaniem jest dać odpocząć. ta masa ciężko charuje, potrebuje odpoczynku. masz wyższe aspiracje, czas - idź do opery cy teatru, ale nie obrażaj ludzi, którzy zaspokajają swoje potrzeby np. tym serialem.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @tommywolf
    Sam nie jestem fanem seriali, ale serial należy traktować jak dawniejszą prozę wydawaną w odcinkach. Trudno powiedzieć, by chociażby taki Aleksander Głowacki wydał odmóżdżającego gniota. Nie ma co się czepiać formuły per se, gdyż to nie jest wina. W historii chociażby znajdę świetne Twin Peaks Lynch’a, który potrzebował odcinków, by być dobrze opowiedzianym. Jednak nie można się nie zgodzić, że formie serialu niedźwiedzią przysługę zrobiły serwisy VOD, degradując ją do jednej z najpodlejszych formatów.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @tommywolf
    Rozjasnij moze co jest takiego skomplikowanego w operze?
    Trzeba lubić , podobnie jak teatr, mieć pieniądze i jak słusznie zauważyłeś czas.
    Seriale podobnie jak wszystko inne są mniej lub bardziej ambitne i do tego dochodzą gusta ludzi je oglądających. Inteligencja niewiele tu ma do rzeczy. Zapewniam Cię że na opery chodzi dużo tłuków którzy przeżywają duchowe uniesienia bo kochają sztukę na żywo. Podobnie jak na koncerty metalowe i seriale w TV.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Ciekawe jak ta ich dawna demokracja wygladala? Takie zrzuty myslowe sa jak ... no wlasnie, jak zrzuty.
    @stingerst
    Czytanie nie boli
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @stingerst
    demokracja plemienna, każdy urodzony ma prawo głosu, zazwyczaj funkcjonowała rada starszych i nestor - ich zdanie było ważne, ale nie wiążące - wspólnota pierwotna. dodam, że w większości kultur kobiety miały takie same prawa jak mężczyźni,
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @tommywolf
    ciekawe, swoją drogą, że w kulturach rolniczych rola kobiety spadała, mimo że to kobiety wykonywały gros prac rolniczych, moja teza (intuicyjna) rolnictwo to osiadły tryb życia, ergo obrona, więc ktoś pracuje, ktoś opłaca obrońce......
    już oceniałe(a)ś
    2
    1