Dziś na lotnisku widziałam portrety silnych kobiet na wszystkich okładkach. Komunikat: wspieramy takie kobiety! Ale wystarczy, że zrobisz niewłaściwą minę, założysz niewłaściwy strój, jesz nie to, co "powinnaś", i już nie pasujesz do obrazka - mówi M.I.A. Artystka 3 sierpnia wystąpi na OFF Festiwalu w Katowicach.

Mathangi Arulpragasam – ur. 18 lipca 1975 r., Brytyjka tamilskiego pochodzenia, uchodźczyni ze Sri Lanki, piosenkarka, kompozytorka i producentka, ale także projektantka ubrań i autorka rewolucyjnych tekstów. Łączy nietypowe role – muzycznej gwiazdy, aktywistki i sygnalistki, która próbuje alarmować świat o prześladowaniach Tamilów na Sri Lance, o dramatycznej sytuacji uchodźców i kobiet.

Świat show-biznesu niezbyt dobrze znosi jej bezkompromisowość – jej teledyski, posty w mediach społecznościowych i wypowiedzi podczas gali kolejnych nagród muzycznych bywają cenzurowane i blokowane. M.I.A. bywa dla mediów i przemysłu muzycznego niewygodna – z jednej strony liczba i emocje fanów sprawiają, że nie można jej zignorować, z drugiej jej polityczna nieustępliwość i ostrość sądów burzy spokój muzycznego salonu. W latach 2005-16 wydała pięć albumów, które przyniosły jej światową rozpoznawalność.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze