Diwy to królowe, z którymi koronowane głowy robią sobie zdjęcia.

Są poza skalą. Diwy magnetyzują publiczność, przyciągają wielbicieli, stają się obiektami o niemal boskim statusie. Tworzą własną religię, w której kościołem jest scena lub ekran kina. Wyznawcy podążają za nimi ślepo zapatrzeni w niezwykły, wykraczający poza to, co już widzieliśmy, wizerunek.

O tym, że długi czas były bardziej obiektami niż ludźmi, przypomina fantastyczna wystawa w londyńskim Victoria and Albert Museum. 

Diwa porusza do łez

1859 r. Szesnastoletnia Adelina Patti, urodzona w Madrycie córka tenora i sopranistki, debiutuje w nowojorskiej Carnegie Hall. Tytułowa rola w „Łucji z Lammermooru" Gaetano Donizettiego idealnie pasuje zarówno do jej niezwykłych warunków wokalnych, jak i wizerunku. Publika i prasa są zachwycone. Rodzi się gwiazda.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Roman Imielski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dlaczego powstał neologizm "boginiczny" i czym się różni to słowo od "boski"? Whitney Houston miała głos boski czy boginiczny?
    @y-rafa
    Boginiczny od bogini. Boski od boga.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @y-rafa
    Boginiczny rozumiałbym jako tworzący boginię czy też boskość.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @ammma
    Poza plemiennymi feministkami i ich męskimi potakiwaczami, każdy normalny człowiek traktuje przymiotnik "boski" jako uniwersalny, niezależny od płci (?) istoty o boskiej naturze. Naprawdę uważasz, że np. powiedzenie, że kobieta ma "boskie ciało" oznacza, że ma włochatą klatę i umięśnione łapy i jedynie określenie "boginiczne ciało" oznacza kobiece kształty?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Dzisiaj używa się określenia diwa nawet wobec wobec trzeciorzędnych śpiewaczek śpiewających w pierwszorzędnych operach. Jak widać, pojęcie się zdewaluowało.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Viktorię kojarzę od zawsze, diwy nie.
    @Swuff
    Celebryci na szczęście przemijają szybko.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Dziwy od zawsze były.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0