Z Centrum Pompidou w Paryżu do Warszawy. W Muzeum Warszawy można zobaczyć kilkaset fotografii i plakatów Mosze Worobejczyka, żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.

Arkadiusz Gruszczyński: Mosze Worobejczyk był urodzonym w Wilnie Żydem. Na wystawie jego prac, otwartej na kilka dni przed wybuchem wojny w Izraelu, znalazły się plakaty propagandowe nawiązujące do budowy państwa Izrael jego projektu. Z perspektywy palestyńskiej mogą być uznane za kontrowersyjne.

Dr Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy: Worobejczyk był zadeklarowanym syjonistą, pracował na rzecz powstania nowego państwa. Plakaty, o które pan pyta, powstały przed drugą wojną światową, kiedy zakładano współistnienie na jednym terenie Palestyńczyków i Żydów w ramach tzw. siedziby narodowej, a nie w strukturach jednego, konkretnego państwa. To założenie nie przewidywało naruszania praw obywatelskich Arabów. Potem wybuchła druga wojna światowa, Żydzi założyli państwo, znamy doskonale tę historię i konsekwencje, z którymi do dzisiaj zmaga się tamten rejon świata.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    W istocie, pytania odwzierciedlają zawstydzającą niesubordynację umysłową i emocjonalną chwiejność pytającego, tym bardziej pragnę wyrazić uznanie dla pani Dr Karoliny Ziębińskiej - Lewandowskiej, Dyrektorce Muzeum Warszawy za ujmujące opanowanie i podziękować za szereg rzeczowych informacji, które - wierzę w to - zainspirują czytelników do bliższego poznania zarówno sztuki, jak i samej postaci wybitnego twórcy, jakim był Mojżesz Worobiejczyk. Zaś Pani Dyrektor składam za tę wystawę serdeczne gratulacje i życzę wielu kolejnych, równie znakomitych.
    już oceniałe(a)ś
    21
    1
    tak wrednych i glupich pytań jeszcze nie było w GW. Aby cos wyciągnąć paskudnego o tych fotografach, co Palestynczyków nie fotografują. I w ogole po kiego tam jechali? Czego szukali?

    Prawda jest taka, że to tam jest góra Synaj i to tam mieli Świątynię i tak naprawdę nigdy stamtąd nie wyjechali ani mentalnie,, ani fizycznie.
    Zbudowali rolnictwo, przemysł, start upy, LGBT czują się tam dobrze, in vitro finansowane przez państwo.
    Tak, bywa źle, Netaniahu do kasacji, ale mam nadzieję, że w świetle tego, co dzieje się na świecie i w Polsce też - to będzie zawsze punkt odniesienia.
    Spóbujcie oddać wszystko Palestyńczykom.
    już oceniałe(a)ś
    23
    8
    Dr Karolina Ziębińska Lewandowska wprowadza nową jakość do Muzeum Warszawy. Bardzo dziękujemy - ostatnia wystawa Zgruzowanie super współczesna, poziom światowy.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Bardzo ciekawa i potrzebna wystawa. Dobrze przygotowana i zaprezentowana.
    Zdjęcia są niesamowite.

    Jedyny minus to zaprezentowanie tylko połowy zdjeć z albumu. Druga połów zdaje się jest pokazywana w grudniu. Rozumiem zastrzeżenie konserwatorskie (chociaż dziwne, bo nie ma tam światła słonecznego, szkła są muzealne a i podkłady bezkwasowe), szkoda że zamiast informacji o tym że druga połowa zdjęć w grudniu , nie zawisła informacja że połowa zdjęć to współczesne odbitki/kopie, oryginalne pokażemy w grudniu.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Teraz, po zakończeniu konfliktu w strefie Gazy miło poczytać o czymś tak odległym od wojny.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Żydofile i syjoniści, pohamujcie się z tymi swoimi agresywnymi wobec prowadzącego ten wywiad dziennikarza komentarzami. Wyjdźcie ze swojej bańki, poczytajcie książki Shlomo Sanda i wyleczcie się ze swego zamilowania do tego fikcyjnego narodu i państwa.
    już oceniałe(a)ś
    5
    12
    Ile dzisiaj żydowski Wehrmacht zabił kobiet i dzieci w okupowanej Palestynie ?
    już oceniałe(a)ś
    4
    12