Zamiast uzbrojonych mężczyzn na koniach - Polak z wyboru, zapomniana geniuszka i topniejący lodowiec. Czternaście dzieł sztuki, o których chciałabym uczyć się w szkole.

Jeszcze nie zaczęłam pisać, a już wyobrażam sobie oburzone "A gdzie...?!". Gdzie jest Picasso, Warhol, gdzie Frida Kahlo? Gdzie Matejko, Witkacy i Malczewski? Gdzie da Vinci, Rembrandty, Caravaggie i freski z Kaplicy Sykstyńskiej?

To pytanie uzasadnione. Trudno wyobrazić sobie kanon kultury bez starożytnych posągów, barokowego malarstwa, impresjonistów; trudno opowiadać o polskim dziedzictwie bez "Bitwy pod Grunwaldem" i dziesiątków innych obrazów uzbrojonych mężczyzn na koniach. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    O wyborze można dyskutować (osobiście w przytłaczającej większości jestem pod wrażeniem dzieł), ale sam pomysł - znakomity.
    No i zachęcająco napisane. Dziękuję.

    PS.
    Muszę bo się uduszę: przydałoby się ponowne przeczytanie przed publikacją, tu i ówdzie szwankuje interpunkcja, zostały jakieś nieścisłości stylistyczne. Redaktora potrzeba. Zawsze.
    @Manitoba-Moose
    Poprawię! Dziękuję. I tak, redakcja zawsze jest potrzebna :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Wiadomo, sztuka to zobiektywizowany subiektywizm, a wybory "co warto/trzeba znać" wysoce ryzykowne i trudne. Ten to, wydaje się być bardzo, bardzo subiektywnie subiektywny :>
    Nnoo chyba, że chodzi (ło) jego rolę edukacyjną. Jeśli tak, to przepraszam .)
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    Gioconda powstała w 1507r więc do sztuki współczesnej nie pretenduje.
    @espero
    Chyba że ta Duchampa
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @tt
    Przebijam, Warhol.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    "Każde z nich było ręcznie malowane, a przez to unikalne." A jedno podobno było unikatowe.
    @jazzina2
    Tak, tak, prof. Doroszewski wojował z takim użyciem słowa "unikalny". Ale język żyje niezależnie od reguł słowotwórstwa. Unikalny i unikatowy są całkiem legalnie ;) traktowane jako synonimy.
    już oceniałe(a)ś
    2
    4
    @Manitoba-Moose
    Ejże, co ty piszesz?
    Właśnie one są - te ziarenka - UNIKALNE!
    Słowo unikatowy jest nowotworem językowym! Przymiotnik odrzeczownikowy, czyli kompletnie niezgodny z zasadami oraz logiką.
    Jest słowo unikalny i jest słowo unikat. Nie ma (prawidłowego) słowa unikatowy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    PIS jest na to za głupi.
    A czarnek z roszkowskim za tępi.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    Sasnal jest niesamowity
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Zjawisko "rozpuszczania" sztuki w życiu jest procesem, który kończy się po nasyceniu roztworu zostawiając wrażenie nadmiaru wrażeń, ideowego błota.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    Pani subiektywny wybór zgodny jest z mainstreamowym trendem kulturowym. Ale Pani jest po kulturoznawstwie, może warto zapytać historyka sztuki?
    już oceniałe(a)ś
    3
    2