1 września 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Konsekwencje wszyscy znamy. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą zorganizowało wystawę pod hasłem "Nigdy więcej"

To właściwie nie będzie wystawa o wojnie, raczej o antyfaszyzmie i jego przejawach w sztuce. Punktem wyjścia jest „Guernica” Pabla Picassa, najsłynniejszy obraz antyfaszystowski z 1937 r. W pawilonie nad Wisłą nie będzie wprawdzie oryginału, który oglądać możemy w muzeum w Madrycie, ale zobaczymy m.in. powstawanie legendarnego obrazu uwiecznione na zdjęciach przez partnerkę Picassa Dorę Marr, artystkę, fotografkę i antyfaszystowską aktywistkę. Będzie też dokładna, choć dużo mniejsza od oryginału replika „Guerniki”, którą Wojciech Fangor wykonał na Festiwal Młodzieży w 1955 roku. Ten festiwal wiąże się też z ważnym dla historii polskiej sztuki wydarzeniem, a mianowicie towarzyszącą mu wystawą „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, która odbyła się w Arsenale. Wzbudziła ogromne emocje swoim jawnym sprzeciwem wobec socrealizmu w sztuce i była zwiastunem odwilży z 1956 r. Swoje prace pokazujące dramat człowieka złamanego przez okropieństwa wojny zaprezentowali wówczas m.in. Alina Szapocznikow, Maria Pinińska-Bereś, Andrzej Wróblewski, Marek Oberländer, Jan Lenica czy Jerzy Tchórzewski. Niektóre z tych prac będzie można obejrzeć w MSN-ie. Zresztą kuratorzy: Sebastian Cichocki, Joanna Mytkowska, Łukasz Ronduda, Aleksandra Urbańska, w samym tytule wystawy „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” nawiązują do tamtego przełomowego wydarzenia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze