Projekt "The Selfie Concert" Ivo Dimcheva pokazany na festiwalu Malta jest opowieścią o nas. O pozach, jakie przybieramy, by najlepiej się zaprezentować. O chorobliwej potrzebie dokumentowania własnego życia.

Zwykle gdy wchodzę do teatru lub kina, słyszę, że mam niezwłocznie wyciszyć, a najlepiej wyłączyć telefon komórkowy. Zaprzestać kontaktów ze światem zewnętrznym i pod żadnym pozorem nie robić zdjęć, bo mogłoby to - naturalnie - przeszkadzać innym widzom, często także artystom. Tym razem było inaczej. Na poznańskim festiwalu Malta obejrzałem spektakl, w którym telefon odegrał równorzędną rolę pierwszoplanową. Przy wejściu do Słodowni w Starym Browarze w niedzielny wieczór organizatorzy nakłaniali widzów, by podczas rozpoczynającego się przedstawienia  k o n i e c z n i e  robili sobie zdjęcia z artystą, wrzucali je do sieci, tagowali, informowali o tym, gdzie są.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dimchev poza tym, że jest świetnym artystą, jest też świetnym aktorem. Nie wydaje mi się, żeby lubił być obfotografowywany. On po prostu genialnie gra.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Ciekawy tekst, ale nie ma żadnego powodu, żeby zapisywać nazwisko Dimczewa tak, jakby był on Anglikiem.
    @qjonka
    ale polakiem też nie jest
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @szama77
    Trudno oczekiwać w polskim artykule zapisu cyrylicą, dlatego dziennikarze powinni przestrzegać obowiązujących zasad transkrypcji alfabetu bułgarskiego. Można się z nimi zapoznać na stronie PWN.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    @szama77
    ksng.gugik.gov.pl/pliki/latynizacja/bulgarski.pdf
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @szama77
    A znasz takie nazwiska i nazwy jak Puszkin, Tołstoj, Gorbaczow, Poroszenko, Kruzensztern, Żiwkow, Szanghaj, Wołgograd, Dżakarta, itd.? Można? Można, a nawet trzeba, oczywiście zgodnie z zasadami. Coraz częstsze zjawisko niestosowania transkrypcji jest dla mnie mało zrozumiałe, wynika chyba z kompleksów, lenistwa albo niewiedzy, choć nie posądzam o to red. Nogasia.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @qjonka
    Zasadniczy powód jest taki, że artysta sam się tak anonsuje na swoich stronach i w portalach
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @Magdosz Owska
    Skoro Dimczew prowadzi swoją stronę w języku angielskim, to transkrypcja angielska jest jak najbardziej uzasadniona, ale mówimy tutaj o artykule polskim.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Niesamowite, że doprowadział do tego publiczność. Genialne.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    A ja nie jestem uzależniony od telefonu :-( wszyscy są a jak jakoś nie mogę... pewnie dlatego, że czytam książki i gazety... czy muszę iść na terapię? :-(
    @m.r.dove
    Ja natomiast czytam książki i gazety na telefonie. Muszę iść na terapię?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Z używania telefonu komórkowego w każdej chwili można zrezygnować. Tylko po co?
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Wow, bomba!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Przede wszystkim, Michał Nogaś nie powinien pisać o teatrze, bo nie ma o tej formie sztuki pojęcia i jej po prostu nie czuje (wykształcenie też bywa przydatne). Pamiętam, gdy w radiowej 3 wszedł w buty "krytyka" literackiego, tego się słuchać nie dało, zęby bolały. Może się trochę wyrobił, może nie, nieważne. Nie chciałbym by teraz w GW udawał recenzenta teatralnego. Powyższy tekst można zamknąć w jednym krótkim akapicie, a całość wygląda na wynurzenia licealisty, który właśnie odkrył, że sztuka bywa krytyczna a jego ulubiony telefon może być źródłem głupich zachowań i straty czasu.
    @Kaczy_kuper
    Nie zgadzam się z pana/pani opinią. Pan Nogaś genialnie mówi i pisze o książkach. Trójka bardzo dużo straciła. O teatrze tez pisze bardzo dobrze.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @kwmal1
    Trójka straciła, owszem, ale niekoniecznie na jego odejściu, straciła generalnie po zmianie władzy. Tam wcześniej (już chyba z 10 lat będzie) byli ludzie potrafiący mówić o literaturze. Na ich tle Michał Nogaś wypadał bardzo źle. Proszę poczytać recenzje teatralne ludzi teatrem się zajmujących, choćby na dwutygodnik.com.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Kaczy_kuper
    warto się zapoznać z definicją recenzji chyba :) i felietonu
    już oceniałe(a)ś
    0
    0