Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach zostanie dziś pochowany mec. Stanisław Mikke, wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
63-letni Mikke, adwokat, członek warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, przewodniczący Komisji Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej, redaktor naczelny czasopisma "Palestra", cieszył się opinią wybitnego mówcy i erudyty. Jako ekspert w dziedzinie prawa był członkiem komisji ds. bioetyki Instytutu Kardiologii w Warszawie, a także konsultantem słynnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego "Krótki film o zabijaniu" i "Bez końca".
Janusz Krupski, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zostanie pochowany w Warszawie. O godz. 14.30 w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej rozpocznie się msza żałobna, po której nastąpi pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Dziś w Krakowie odbędzie się pogrzeb Ewy Bąkowskiej - wnuczki zamordowanego w Katyniu generała
Mieczysława Smorawińskiego, działaczki Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej, pracownika Biblioteki Jagiellońskiej.
Po mszy św. w kaplicy cmentarnej zostanie ona pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu na Salwatorze.
Na Wojskowych Powązkach spocznie dziś prezydencki minister Mariusz Handzlik. O godz. 15 w kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka przy ul. Freta rozpocznie się nabożeństwo żałobne, po którym nastąpi wyprowadzenie trumny na cmentarz.
Mariusz Handzlik, który pracował w Kancelarii Prezydenta od 2006 r., był odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe. Ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1992-1994 był doradcą premiera ds. polityki zagranicznej. Później przez sześć lat pracował jako pierwszy sekretarz i radca ds. polityczno-wojskowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Był też w latach 2004-2005 radcą - ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych.
Na gdyńskim nabrzeżu odbędą się dziś uroczystości pożegnalne dowódcy Marynarki Wojennej admirała Andrzeja Karwety.
Główną częścią uroczystości pożegnalnej będzie msza święta. Na jej zakończenie z pokładu ORP "Błyskawica" oddany zostanie salut honorowy, a chwilę potem klucz śmigłowców Marynarki Wojennej wykona przelot pożegnalny. Admirał zostanie pochowany na cmentarzu w podgdańskim Baninie. Na prośbę rodziny pogrzeb ma się odbyć bez udziału mediów.
Karweta miał 52 lata, od listopada 2007 roku dowodził Marynarką Wojenną. Postanowieniem z dnia 15 kwietnia pełniący obowiązki prezydenta RP marszałek Sejmu Bronisław Komorowski pośmiertnie awansował wiceadmirała Andrzeja Karwetę na stopień admirała floty.
Pogrzeb posłanki PiS odbędzie się w poniedziałek. Uroczysta msza św. celebrowana przez metropolitę wrocławskiego abp Mariana Gołębiewskiego i kard. Henryka Gulbinowicza odbędzie się o godz. 10.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego we Wrocławiu z udziałem tylko rodziny i najbliższych.
Pogrzeb państwowy w asyście kompanii honorowej zaplanowano na 12.00 na cmentarzu przy ul. Bardzkiej. W tej części planowane są wystąpienia i mowy pożegnalne polityków. Wykonujący obowiązki Prezydenta RP Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie Natalii-Świat Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczy rodzinie zmarłej wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.
Na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko pochowany zostanie dziś poseł Arkadiusz Rybicki. Pogrzeb poprzedzi msza św., która odbędzie się w gdańskim kościele św. Mikołaja.
Arkadiusz Rybicki miał 57 lat. W latach 1999-2001 był wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a od 2005 roku - posłem PO. W latach 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. w 1977 roku był jednym z założycieli i wydawców pisma "Bratniak", a w 1979 roku współtworzył Ruch Młodej Polski.
W sierpniu 1980 roku w Gdańsku, wraz z Maciejem Grzywaczewskim, spisał 21 postulatów stawianych ówczesnemu rządowi przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Tablice z postulatami zostały w 2003 roku wpisane przez UNESCO na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego zawierającą najważniejsze dokumenty ludzkości.
Wszystkie komentarze