Fot. Filip Klimaszewski AG
1 z 20
20. Dorota Masłowska, Agnieszka Drotkiewicz "Dusza światowa"
Wydawnictwo Literackie, maj
Wydawałoby się, że wywiad rzeka to gatunek zarezerwowany dla pisarzy z co najmniej półwiecznym stażem. Masłowska tymczasem pierwszej takiej publikacji doczeka się już w wieku 30 lat. Najgłośniejsza polska debiutantka XXI wieku opowiada pisarce i dziennikarce Agnieszce Drotkiewicz o mieście, morzu i miłości, pisaniu, planach i pomysłach, a także o tym, co było, jest i będzie.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
2 z 20
19. Wacław Radziwinowicz "Gogol w czasach Google'a"
Agora, styczeń
Wybór tekstów - reportaży, korespondencji, felietonów - dziennikarza "Gazety" z lat 1998-2012. Książka Radziwinowicza jest jedynym w swoim rodzaju zapisem przemian w Rosji od schyłku epoki Borysa Jelcyna do chwili obecnej.
Fot. Anna BedyÄska / Agencja Wyborcza.pl
3 z 20
18. Justyna Bargielska "Małe lisy"
Czarne, marzec
2013 rok przyniesie kolejną książkę Bargielskiej, jednej z najciekawszych młodych polskich autorek cenionej zarówno za poezję, jak i prozę. "Małe lisy" to dziewczyńska opowieść o miłości, dzieciach i seksie - przewrotny i inteligentny dwugłos kochanek namiętnego nożownika z podwarszawskiego lasu.
Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Wyborcza.pl
4 z 20
17. Jerzy Turowicz "Brulion książki nienapisanej..."
Universitas, wrzesień
Najobszerniejszy wybór pism słynnego redaktora "Tygodnika Powszechnego" w opracowaniu Anny Matei, laureatki nagrody Grand Press. Obok tekstów z "Tygodnika" książka obejmuje nieprzedrukowywane dotąd artykuły z lat międzywojennych (m.in. z "Kultury", "Odrodzenia", "Prosto z Mostu", "Życia Technickiego") oraz z okupacyjnych czasopism podziemnych ("Kultury Jutra" i "Miesięcznika Literackiego"). Z lekkim opóźnieniem po setnych urodzinach Turowicza.
Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl
5 z 20
16. Sławomir Mrożek "Dziennik, tom 3. 1980-1989"
Wydawnictwo Literackie, marzec
Kolejny tom intymnych zapisków jednego z największych polskich pisarzy XX wieku, w których na przekór błyskotliwie-ironicznym dramatom i opowiadaniom odsłania on swoje mroczne oblicze. Mrożek z lat 80. minionego wieku to pisarz uznany na całym świecie, wydawany i często wystawiany na scenie, a jednocześnie wciąż borykający się z kompleksami. W "Dzienniku" bez znieczulenia pisze o sobie i o innych pisarzach, o miejscach, które odwiedza, o książkach, które czyta i które właśnie pisze, a także o alkoholu, który przynosi zapomnienie.
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 20
15. Wojciech Jagielski "Trębacz z Tembisy"
Znak, drugie półrocze
Znakomity polski dziennikarz i reportażysta znów w RPA. Po świetnym "Wypalaniu traw" o pozornym tylko upadku apartheidu Jagielski snuje opowieść o Nelsonie Mandeli, splatając ją z losami człowieka, który na stadiony Południowej Afryki wprowadził wuwuzele. Coś więcej niż biografia.
Fot. HO AP
7 z 20
14. Jonathan Littell "Zapiski z Homs"
Wydawnictwo Literackie, styczeń
Autor głośnych "Łaskawych" na żywo o arabskiej wiośnie. W Homs, twierdzy syryjskich rebeliantów, Littell z narażeniem życia przebywał od połowy stycznia do początku lutego 2012 roku. Miasto opuścił w przeddzień jego krwawej pacyfikacji. W trakcie pobytu na gorąco robił notatki. Uliczne strzelaniny, opatrywanie rannych, śmierć, wszechobecny strach, radykalizacja nastrojów wśród Syryjczyków, ograniczone zaufanie do ONZ - to obrazy, jakie znalazły się w książce.
8 z 20
13. Wisława Szymborska, rymowanki nieznane
Agora, marzec
Zmarła w ubiegłym roku noblistka uwielbiała zabawy literackie. W niedalekich planach jest premiera tomu tych nigdy niepublikowanych, a odnalezionych w pozostawionych przez nią papierach. Książkę przygotowuje przyjaciel Szymborskiej, poeta Bronisław Maj. Publikacja co prawda nie ma jeszcze tytułu, ale wiadomo na pewno, że będzie bogato ilustrowana.
Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Wyborcza.pl
9 z 20
12. Marcin Świetlicki "Jeden"
EMG, maj
Jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich poetów, a także piosenkarz i autor kryminałów przygotowuje nowy tomik wierszy. Ostatni, "Niskie pobudki", ukazał się w 2009 roku i był jednym ze słabszych w dorobku Świetlickiego. Pozostaje mieć nadzieję, że autor - po hucznie obchodzonych 50. urodzinach i odebranej niedawno nagrodzie Silesius za całokształt twórczości - wrócił do dawnej formy.
Fot. Adam Kozak / Agencja Wyborcza.pl
10 z 20
11. Małgorzata Szejnert "My, właściciele Teksasu"
Znak, luty
"Czarny ogród", "Wyspa klucz", "Dom żółwia. Zanzibar" - to tylko trzy z wielu powodów, by sięgnąć po kolejną reporterską książkę Szejnert. Tym razem autorka przedstawia historie tylko z pozoru szarych twarzy PRL-u: sklepowych z Supersamu i domniemanych spadkobierców Teksasu, robotników z narzędziowni Ursusa i aktorów teatru głuchoniemych, "badylarzy", głównego architekta Gliwic i właściciela cudacznej łódzkiej willi, którą zwiedzały całe wycieczki.
11 z 20
10. Roberto Bolaño "Rozmowy telefoniczne"
Muza, styczeń
W minionym roku wszyscy mówili o jego ostatniej, okrzykniętej arcydziełem powieści "2666". Na pewno warto też zwrócić uwagę na najnowszy u nas zbiór opowiadań chilijskiego autora. Książka przedstawia galerię osobowości, z których każda jest bliska innemu szaleństwu. Rzecz utrzymana w tonie lekko humorystycznym, a jednocześnie refleksyjnym.
Fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl
12 z 20
9. Amos Oz "Wśród swoich"
Rebis, wiosna
Osiem nowych opowiadań najsłynniejszego pisarza współczesnego Izraela. Akcja każdego z utworów rozgrywa się w kibucu pod koniec lat 50., czyli w realiach młodości samego autora. Są to portrety postaci snujących intymne marzenia i doświadczających lęku, niespełnionych nadziei i tęsknot, poczucia straty. Te doświadczenia pozostają w cieniu tyleż śmiałego, co naiwnego marzenia syjonistycznych pionierów o stworzeniu nowego człowieka i społeczeństwa.
Fot. East News
13 z 20
8. Thomas Bernhard "Korekta"
Czytelnik, drugi kwartał
Kolejna na polskim rynku powieść autora "Wymazywania". Bohaterami są trzej dawni koledzy szkolni pochodzący z Górnej Austrii. Narrator, matematyk z Uniwersytetu w Cambridge, przyjeżdża po latach nad rzekę Aurach do preparatora ptaków Hoellera i wprowadza się na poddasze jego domu, gdzie zamierza zebrać i uporządkować tysiące notatek pozostawionych tam przez ich przyjaciela Roithamera, profesora fizyki w Cambridge. Roithamer, postać wykazująca liczne podobieństwa do filozofa Ludwiga Wittgensteina, przez wiele lat budował dla siostry w geometrycznym centrum tamtejszego lasu osobliwy budynek nazywany Stożkiem, a dowiedziawszy się o jej śmierci, popełnił samobójstwo.
14 z 20
7. Emmanuel Carrere "Wąsy"
Wydawnictwo Literackie, kwiecień
Jego awanturniczo-historyczna powieść "Limonow" okazała się jedną z najważniejszych książek minionego roku w Polsce. Przed nami premiera kolejnej. "Wąsy" w 2005 roku zostały zekranizowane przez samego autora. Główny bohater któregoś ranka zagaduje żonę, co by powiedziała, gdyby zgolił wąsy. Ta nie jest zachwycona - znają się kilkanaście lat, a mimo to nigdy nie widziała go bez zarostu. Mężczyzna decyduje się w końcu na ten krok, ale zmiana nie spotyka się z żadną reakcją otoczenia. Gdy wreszcie wybucha, nie mogąc dłużej znieść ewidentnego spisku najbliższych, dowiaduje się, że przecież nigdy nie nosił wąsów. Co to za gra?
15 z 20
6. Mo Yan "Zmiany"
W.A.B., 23 stycznia
Chiński noblista na pewno nie powiększył grona swoich wielbicieli niedawną wypowiedzią, w której pochwalił cenzurę. Nawet jego najzagorzalsi wrogowie nie odmawiają mu jednak literackiego talentu. Już wkrótce ukaże się w polskim przekładzie autobiograficzna książka Mo Yana. "Zmiany" to historia syna chłopów, który poprzez wydalenie ze szkoły, służbę w wojsku, pierwsze pisarskie próby oraz karierę akademicką osiągnął status znanego i cenionego na świecie autora. W tle codzienność zmieniającego się razem z nim Państwa Środka.
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl
16 z 20
5. J.M. Coetzee "Dzieciństwo Jezusa"
Znak, marzec
Znany z powściągliwego stylu, w którym udaje mu się zawrzeć zaskakująco wiele emocji, południowoafrykański noblista tym razem podejmuje próbę opowiedzenia na nowo historii rodziny z Nazaretu. Zapowiada się piękna powieść o budowaniu nowego życia w obcym miejscu i o zderzeniu dziecięcej niewinności ze światem zasad, konwenansów i oczekiwań.
17 z 20
4. Wisława Szymborska "Szycie sztandaru"
Wydawnictwo a5, jesień
Młodzieńczy tomik zmarłej w ubiegłym roku noblistki w 1949 roku został zatrzymany przez cenzurę, bo nie wpisywał się w obowiązujący wówczas nurt realizmu socjalistycznego. Po latach odnalazł go w mieszkaniu poetki jej wieloletni sekretarz Michał Rusinek. Wiersze, wśród których jest m.in. kilka erotyków, znacznie różnią się od późniejszych dokonań Szymborskiej, ale - jak twierdzą nieliczni, którzy już je czytali - można w nich odnaleźć kilka tematów powracających w jej dojrzałej twórczości.
Fot. Tomasz Wiech / Agencja Wyborcza.pl
18 z 20
3. Olga Tokarczuk "Xięgi Jakubowe"
Wydawnictwo Literackie, listopad
Fragment nieukończonej jeszcze powieści Tokarczuk mogli już poznać czytelnicy ostatniego numeru "Książek. Magazynu do Czytania". Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele nie zostało jeszcze naukowo wyjaśnione, każdego dnia duchowość przenika się z materią.
Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl
19 z 20
2. Michał Witkowski, nowa powieść
Świat Książki, listopad (?)
"Będzie bardzo chore. To nowe" - takimi słowa autor głośnego "Lubiewa" zapowiedział pisaną przez siebie książkę już kilka miesięcy temu. Witkowski przyznaje, że nie ma jeszcze tytułu, ale zdradza zarys fabuły, podobnie jak w przypadku powieści "Drwal" - kryminalnej: "Mamy do czynienia z seryjnym mordercą, akcja we Wrocławiu, wszystko tak, jak jest naprawdę, czyli jak najbliższa koszula ciału, prowadzę dochodzenie z moją siorą i Paulą, a także żyję z policjantem". Książka będzie drugim tomem cyklu zaplanowanego jako trylogia.
W związku z niepewnym obecnie losem Świata Książki wydawca i data premiery mogą ulec zmianie.
Fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Wyborcza.pl
20 z 20
1. Ignacy Karpowicz "ości"
Wydawnictwo Literackie, drugie półrocze
Tytuł nowej powieści laureata Paszportu "Polityki" pisany ma być małą literą jak końcówka słowa "możliwości". Starzejąca się krytyk literacka, biolożka w depresji, gej ze skłonnością do pedanterii i jeszcze kilka innych osób, których pierwowzory nie tak trudno odgadnąć, spotka się na jej kartach w niespodziewanych okolicznościach. Wyniknie z tego historia pełna błyskotliwej ironii znanej już czytelnikom "Balladyn i romansów", ale i psychologicznie pogłębiona jak we wcześniejszych "Gestach".
Wszystkie komentarze