Proces Radko Mladicia, który zaczął się dziś jest kolejną w historii próbą sądu nad osobami, które dopuszczały się zbrodni wojennych
REKLAMA
1 z 9
Trybunał Norymberski
Po II wojnie światowej sądził nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Proces zaczął się 20 listopada 1945, wyrok ogłoszono 1 października 1946. Na karę śmierci skazał 12 hitlerowskich przywódców. Nie wszyscy doczekali wykonania kary. Hermann Göring przed egzekucją popełnił samobójstwo
Fot. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
2 z 9
Pierwszy proces oświęcimski
18 lutego 1946 roku powołano Najwyższy Trybunał Narodowy do osądzenia ''faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy oraz zdrajców Narodu Polskiego''
Wyrokiem trybunału skazano na śmierć Rudolfa Hoessa, komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Amona Götha, likwidatora gett w Krakowie i Tarnowie. Trybunał zakończył działalność w 1948.
3 z 9
Trybunał Tokijski
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy dla Dalekiego Wschodu zaczął sądzić w maju 1946 r. w Tokio. Zarzuty zbrodni wojennych przedstawiono blisko 30 liderów japońskiego rządu i wojska. Sześć osób skazano na śmierć - w tym premiera i generała Hideki Tōjō
Fot. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
4 z 9
Drugi proces oświęcimski
Do drugiego procesu załogi obozu Auschwitz-Birkenau doszło we Frankfucie nad Menem między grudniem 1963 a sierpniem 65. Osądzono zbrodniarzy pominiętych w polskim procesie, między innymi Wilhelma Bogera zwanego ''Krzycząca śmierć'' oraz Oswalda Kaduka, rapportfuhrera, którego więźniowie nazywali diabłem.
Na 20 skazanych w procesie wydano sześć wyroków dożywocia a trzy osoby uniewinniono
5 z 9
Proces w sprawie My Lai
16 marca 1968 r. amerykańscy żołnierze we wsi My Lai w południowym Wietnamie zmasakrowali setki nieuzbrojonych cywilów. W 1971 r. dowódca akcji, porucznik William Calley został skazany na dożywocie za morderstwo z premedytacją. Wstawił się za nim jednak prezydent Richard Nixon, kazał go uwolnić. W zamian Calley dostał 3,5 roku aresztu domowego, później został zwolniony przez sąd federalny. Do końca Calley utrzymywał, że wypełniał rozkazy swojego przełożonego.
Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii został utworzony w 1993 roku by osądzić zbrodnie wojenne dokonane na terenach byłej Jugosławii po 1991 roku. W czerwcu 1991 Chorwacja i Słowenia jednostronnie ogłosiły niepodległość. We wrześniu odłączyła się także Macedonia. W walkach serbsko-chorwackich i serbsko-słoweńskich zabitych zostało około 20 tysięcy ludzi, dochodziło do czystek etnicznych, rozstrzeliwano jeńców.
7 z 9
Proces Charlesa Taylora
Były prezydent Liberii Charles Taylor to pierwszy afrykański władca sądzony przez międzynarodowy trybunał za zbrodnie wojenne. Oskarżono go o 11 przypadków ludobójstwa i zbrodnie wojenne: morderstwa, gwałty, wykorzystywanie dzieci do walki oraz wspieranie rebeliantów podczas wojny domowej w Sierra Leone rozpoczętej w 1991 r.
Według ONZ, w wyniku trwającego od kwietnia do czerwca 1994 r. ludobójstwa w Rwandzie śmierć poniosło ok. 800 tys. osób, głównie z ludu Tutsi. Bezpośrednim powodem ludobójstwa była śmierć prezydenta Juvenala Habyarimana 6 kwietnia 1994 r. Szef państwa zginął, kiedy podchodzący do lądowania samolot, na którego pokładzie przebywał, został trafiony pociskiem rakietowym w stolicy Ruandy, Kigali.
- Ratko Mladić i Radowan Karadzić [przywódca bośniackich Serbów, również sądzony w Hadze] stał na czele grupy przestępczej, która miała na cele wysiedlenie bośniackich muzułmanów i Chorwatów z terenów Bośni, do których pretensje zgłaszała Serbia - czytał w piątek sędzia, a potem wymieniał po kolei: Sarajewo (w zarządzonym przez Mladicia czteroletnim okrążeniu i ostrzale serbskiej artylerii oraz snajperów zginęło 10 tys. ludzi), Srebrenica (na rozkaz Mladicia wymordowano 8 tys. muzułmanów i kilkunastu mniejszych bośniackich miejscowości, w których ludzie Mladicia mordowali ludzi.
Wszystkie komentarze