Ostrzeżenie Miranda
Każdy policjant amerykański w momencie aresztowania podejrzanego informuje go, że ma prawo do milczenia i prawo do adwokata, jednocześnie ostrzegając, że cokolwiek powie może być w sądzie użyte przeciwko niemu. Formuła ta nazywana jest "prawami Mirandy" (Miranda rights).
Nazwa pochodzi od nazwiska robotnika Ernesto Miranda. Wielokrotnie miał on konflikt z prawem. W 1963 roku został aresztowany jako podejrzany o dokonanie gwałtu. W czasie policyjnego przesłuchania przyznał się on do winy. Jego przyznanie się do winy przyczyniło się do późniejszego skazania na 20 do 30 lat więzienia.
Ostatecznie sprawa Ernesto Miranda trafiła do Sądu Najwyższego, który uznał, że naruszone zostało prawo i nakazał powtórzenie procesu. Miranda ponownie został skazany na 20 do 30 lat więzienia.
Po wyjściu z więzienia pracował jako kierowca, sprzedawał również autografy na kartach z "Prawami Miranda". W 1976 roku brał udział w bójce podczas której został zasztyletowany. Znaleziono przy nim kilka kartek z jego prawami. Na zdjęciu poniżej: Ernesto Miranda w czasie swojego procesu.
Wszystkie komentarze