Kiedyś do walki zagrzewały ludzi marsze i patetyczne pieśni, dziś lepiej sprawdza się hip hop i techno. Przypominamy kilka utworów towarzyszących zrywom, które zmieniały rzeczywistość
REKLAMA
1 z 7
Zenga Zenga
Przeróbka ubiegłotygodniowego przemówienia dyktatora, przeciw któremu powstali Libijczycy jest hitem internetu. Obejrzało ją od ubiegłego tygodnia ponad milion razy.
''Centymetr po centymetrze, dom po domu, ulica po ulicy'' - wykrzykuje Kadafi, opisując, jak zamierza "oczyścić" Libię ze swoich przeciwników. Stąd tytuł utworu: Zenga-zenga (zenga to po arabsku ulica). Jeszcze niedawno autor klipu mógłby się spodziewać po zamieszczeniu takiego klipu w Youtube wizyty tajnej policji. Dziś ludzie mówią sobie - kiedy Kadafi upadnie, będziemy tańczyć do Zenga Zenga na ulicach.
2 z 7
Yankee Doodle
Yankee Doodle Piosenka śpiewana przez Brytyjczyków, którzy w jednej z pierwszych wersji wyśmiewali ''jankeskich prostaków'', z czasem, po dopisaniu kolejnych zwrotek, stała się pieśnią narodową Amerykanów. Śpiewano ją m. in. w czasie wojny o niepodległość, którą Amerykanie toczyli z Brytyjczykami między 1775 a 1783 r. W 1788 r. po ratyfikowaniu konstytucji Stanów Zjednoczonych śpiewali ją mieszkańcy Massachusetts, a sąsiedni stan Connecticut przyjął ją jako hymn.
3 z 7
Marsylianka
Skomponował ją w 1792 r. Claude Joseph Rouget de Lisle na cześć żołnierzy Armii Renu. W czasie Rewolucji Francuskiej na ulice Paryża przywędrowała z żołnierzami z Marsylii (stąd jej nazwa), szybko zdobywając wielką popularność. 14 lipca 1795 r. została ogłoszona hymnem Francji.
4 z 7
Międzynarodówka
Powstała w 1871 r. we Francji. Niebawem zaczęli ją śpiewać socjaliści w całej Europie. Po Rewolucji Październikowej została przyjęta jako hymn Rosji Radzieckiej, a później, kiedy powstał hymn Związku Radzieckiego, jako ''swój'' utwór przyjęła ją bolszewicka partia komunistyczna. Z czasem zatraciła swój buntowniczy sznyt, śpiewano ją na imprezach organizowanych przez rządzące partie komunistyczne, także w Polsce. W 1990 r. towarzyszyła działaczom Polskiej Partii Robotniczej, którzy na zjeździe w Sali Kongresowej przyjęli uchwałę o zakończeniu swojej działalności. Po odśpiewaniu Międzynarodówki padły słynne słowa ostatniego Pierwszego Sekretarza KC PZPR Mieczysława Rakowskiego: ''Sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić''.
5 z 7
Warszawskie Dzieci
Z Powstaniem Warszawskim 1944 r. kojarzy nam się wiele utworów: Pałacyk Michla, Marsz Mokotowa. I ten: ''Warszawskie dzieci'' - z proroczym refrenem: ''Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, Za każdy kamień twój, stolico, damy krew''. Powstał 4 lipca 1944 r., został nagrany 1 sierpnia 1944 r. - w dniu wybuchu Powstania.
6 z 7
Mury
Niezapomniana ballada Jacka Kaczmarskiego z refrenem ''Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat'', napisana do melodii skomponowanej przez katalońskiego pieśniarza Lluisa Llacha, szybko stała się hymnem 'Solidarności', choć pomijano w niej ostatnią zwrotkę. Napisana w 1978 r. towarzyszyła strajkom w stoczni w sierpniu 1980 r. Później dodawała otuchy działaczom opozycji w latach stanu wojennego. Fragment 'Murów' rozpoczynał audycje nielegalnego Radia Solidarność.
7 z 7
Razom Nas Bahato
''Razem jest nas wielu, nas nie pokonacie. Juszczenko - to nasz prezydent'' - ten utwór rozgrzewał w 2004 r. ludzi protestujących na kijowskim Majdanie po drugiej turze wyborów prezydenckich, w których urzędujący premier Wiktor Janukowycz zmierzył się z kandydatem opozycji Wiktorem Juszczenką. Ludzie protestowali przeciw fałszowaniu wyborów, które miały utrzymać przy władzy rządzący obóz. Udało się. Ale zwycięzcy Pomarańczowej Rewolucji - Wiktor Juszczenko jako prezydent i Julia Tymoszenko jako premier skłócili się i Janukowycz w 2010 r. zdobył fotel prezydenta Ukrainy.
Wszystkie komentarze