Fot. REUTERS/Christian Hartmann
1 z 14
Fot. REUTERS/Christian Hartmann
2 z 14
Obchody 80. rocznicy desantu aliantów na plaży w Normandii
Gubernator generalny Australii David Hurley z małżonką Lindą Hurley, król Holandii Willem-Alexander, królowa Holandii Maxima, prezydent Włoch Sergio Mattarella, prezydent Czech Petr Pavel, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z małżonką Oleną Zełeńską i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas międzynarodowej ceremonii upamiętniającej 80. rocznicę lądowania w Normandii w 1944 r. i wyzwolenia Europy Zachodniej spod okupacji nazistowskich Niemiec, na plaży Omaha w Saint-Laurent-sur-Mer, Normandia, Francja, 6 czerwca 2024 r.
Fot. REUTERS/Uk Mod Crown Copyright 2024
3 z 14
Fot. REUTERS/Elizabeth Frantz
4 z 14
Weterani
Weterani II wojny światowej przybyli na ceremonię z okazji 80. rocznicy desantu aliantów w Normandii w 1944 r., która odbyła się na amerykańskim cmentarzu wojennym w Colleville-sur-Mer we Francji, 6 czerwca 2024 r.
Fot. REUTERS/Hannah Mckay
5 z 14
Jak 80 lat temu
Członkowie grupy rekonstrukcyjnej 'Tramps in Armour' zbierają się na plaży Gold Beach. Overlord to rozległa operacja wojskowa sił alianckich w Normandii, która zmieniła losy II wojny światowej, ostatecznie prowadząc do wyzwolenia okupowanej Francji i końca wojny z nazistowskimi Niemcami.
Fot. REUTERS/Ludovic Marin
6 z 14
Szczyt brytyjsko-francuski
Król Wielkiej Brytanii Karol III, prezydent Francji Emmanuel Macron, królowa Wielkiej Brytanii Camilla i żona francuskiego prezydenta Brigitte Macron podczas ceremonii upamiętniającej Królewski Legion Brytyjski w pobliżu wioski Ver-sur-Mer, z której roztacza się widok na plaże Gold i Juno, 6 czerwca 2024 r.
Fot. REUTERS/Elizabeth Frantz
7 z 14
Amerykańscy bohaterowie
Amerykański cmentarz i pomnik pamięci poległych podczas desantu aliantów na plaży w Normandii, Colleville-sur-Mer, Francja, 6 czerwca 2024 r.
LUDOVIC MARIN / POOL / EPA / PAP
8 z 14
Prezydent Francji
Prezydent Francji Emmanuel Macron zwraca się do brytyjskich weteranów lądującyj 80 lat temu na plażach Normandii, w tym 104-letniego Christiana Lamba.
Fot. REUTERS/Ludovic Marin
9 z 14
Flaga Wielkiej Brytanii
Uczestnicy ceremonii z okazji 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii podczas II wojny światowej w pobliżu wioski Ver-sur-Mer, w tle widok na plażę Gold Beach, 6 czerwca 2024 r. .
LOU BENOIST / POOL / EPA / PAP
10 z 14
Wieniec dla Kanadyjczyków
Premier Francji Gabriel Attal, brytyjski książę William i premier Kanady Justin Trudeau składają wieniec w Juno Beach Center w pobliżu wioski Courseulles-sur-Mer podczas ceremonii upamiętniającej 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, 6 czerwca 2024 r.
Fot. REUTERS/Elizabeth Frantz
11 z 14
Medal dla weterana
Prezydent USA Joe Biden spotyka się z weteranem II wojny światowej.
Fot. REUTERS/Lou Benoist
12 z 14
Kanadyjscy żołnierze
Kanadyjska część ceremonii upamiętniającej 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, Juno Beach Center w pobliżu wioski Courseulles-sur-Mer w północno-zachodniej Francji, 6 czerwca 2024 r.
Fot. REUTERS/Ludovic Marin
13 z 14
Przemówienie brytyjskiego króla
Król Wielkiej Brytanii Karol przygotowuje się do wygłoszenia przemówienia.
Fot. REUTERS/Elizabeth Frantz
14 z 14
Spacer zadumy
Prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama USA Jill Biden w Colleville-sur-Mer we Francji, 6 czerwca 2024 r.
Wszystkie komentarze
nie zgodze sie po rusku. Te scierwa ruskie by szly az do Lizbony.
Amerykanie dobrze o tym wiedzieli.
to wariant mało realny, co nie zmienia sytuacji, że gdyby nie Amerykanie, to część przynajmniej Europy mówiłaby teraz po niemiecku (co nie byłoby najgorszym wariantem) albo po rosyjsku; bowiem i tak spora część mówiła po rosyjsku, na szczęście tylko na lekcjach rosyjskiego, ale jednak;
albowiem, plan Barbarossa, mimo oszałamiających sukcesów po drodze, pod koniec 1941 jednak sukcesem się nie okazał; pomoc aliantów jakoś po tym momencie zaczęła sporo ważyć i z czasem była coraz większa; tym niemniej Hitler sporo się przeliczył.