Fot. Alex Dawson/UPY2024
1 z 31
Fotograf Roku 2024 i zwycięzca w kategorii Szeroki kąt
Kości wieloryba, Alex Dawson
Od autora:
We wschodniej Grenlandii lokalni myśliwi przynoszą swój połów i dzielą się nim między sobą. Ze stabilnej populacji ponad 100 000 płetwali karłowatych na północnym Atlantyku, myśliwi z Tasiilaq łowią zazwyczaj mniej niż tuzin sztuk. Podczas przypływu wieloryb jest wyciągany na plażę, a podczas odpływu wiele rodzin zbiera się, aby obciąć skórę, tłuszcz i mięso. Prawie cały wieloryb zostaje skonsumowany, jednakże szkielet zostaje wciągnięty z powrotem do morza podczas następnego przypływu, a jego szczątki można znaleźć w płytkich wodach, gdzie różne bezkręgowce morskie i ryby "czyszczą" kości do czysta.
Fot. Remuna Beca/UPY2024
2 z 31
Szeroki kąt - II miejsce
Dzikie i wolne, Remuna Beca
Od autorki:
Stado delfinów plamistych atlantyckich pływających na wolności na Bahamach. Interakcja z tymi niezwykle inteligentnymi waleniami w ich naturalnym środowisku jest niezapomnianym przeżyciem. W ciągu ostatnich trzech lat podróżowałam do Bimini, gdzie tamtejsza populacja znana jest z zabaw z nurkami. Są niesamowicie szybkie i akrobatyczne, przez co większość spotkań jest pełna energii, ale i nieprzewidywalna, co utrudnia fotografowanie. Chciałam stworzyć obraz, który oddałby ich radosnego ducha i piękno na wolności.
Fot. Rodolphe Guignard/UPY2024
3 z 31
Szeroki kąt - III miejsce
Uśmiech zmierzchu, Rodolphe Guignard
Od autora:
W 2011 r. Bahamy ogłosiły swoje wody "rezerwatem rekinów". U ich wybrzeży byłem świadkiem kilku niezapomnianych spotkań, kiedy o zmierzchu z głębin wynurzyło się kilkadziesiąt rekinów cytrynowych, otaczając łódź nurkową. Usiadłem wtedy na stopniu do pływania, z ciałem do połowy zanurzonym w wodzie i zacząłem robić zdjęcia. Tego wieczoru morze było wzburzone, było prawie ciemno, a rekiny okazały się ruchliwe i bardzo ciekawskie. W takich warunkach oświetleniowych zastąpiłem stroboskopy dwoma reflektorami, aby zapewnić ciągłe światło. Przy odrobinie cierpliwości i szczęścia, udało mi się uchwycić kilka zdjęć z bardzo bliska i podkreślić wspaniałe kolory zachodu słońca. Uderzające spotkanie twarzą w twarz!
Fot. Talia Greis/UPY2024
4 z 31
Makro - I miejsce
Abstrakcyjny portret brzuchatego konika morskiego, Talia Greis
Od autorki:
Ten konkretny konik morski przyciągnął moja uwagę, ponieważ miał szczególnie wyraziste obramowanie wokół oczu, a oszałamiająca paleta kolorów tworzyła uderzający kontrast z otaczającymi go koralowcami. Chociaż koniki morskie nie są rzadkością w miejscach nurkowych w Sydney, fotografowanie tych, które naprawdę się wyróżniają, zawsze było moim marzeniem.
Fot. Byron Conroy/UPY2024
5 z 31
Makro - III miejsce
Podwójny, Byron Conory
Od autora:
Lubię, gdy często fotografowany obiekt, jest pokazany w inny sposób. Z tego powodu zdecydowałem się poświęcić kilka nurkowań fotografowaniu karłowatych koników morskich. Po znalezieniu ciekawego osobnika, postanowiłem sfotografować go za pomocą wielokrotnej ekspozycji.
Fot. Martin Broen/UPY2024
6 z 31
Wraki - I miejsce
Czołgi Chieftain, Martin Broen
Od autora:
Wraz z niesamowitą grupą fotografów, miałem zaszczyt zostać zaproszonym do wzięcia udziału w konkursie fotografii podwodnej Akaby w Jordanii, którego atrakcją jest zwiedzanie podwodnego muzeum wojskowego. To niezwykły widok na machiny wojenne zatopione w wodzie na głębokość od 15 do 28 metrów i ustawione wzdłuż raf w taktycznym szyku bojowym. Chciałem uchwycić symetrię czołgów Chieftain i silną obecność ich dział kal. 120 mm, ale miejsce, w którym mogłem sfotografować tą scenę obiektywem typu rybie oko, zajmował ambulans wojskowy. Dlatego zrobiłem panoramą składającą się z 6 zdjęć.
Fot. BeckySchott/UPY2024
7 z 31
Wraki - II miejsce
Iluminacja przeszłości, Becky Kagan Schott
Od autorki:
To jest zdjęcie, który starałam się zrobić od prawie 6 lat. W ciągu tego czasu na wraku Kyle'a Spanglera miałem różne warunki i kilka razy podchodziłam do tego tematu. Raz było za dużo światła dookoła wraku, więc światła latarek nie przebijały się tak mocno przez wodę i wyglądało to nudno, innym razem widoczność nie była dobra lub termoklina zeszła zbyt daleko, co zaciemniało szczyt 30-metrowego masztu. Wrak leży na głębokości około 60 metrów w zimnej wodzie Wielkich Jezior, więc na dole jest naprawdę mało czasu na robienie zdjęć. Zeszłego lata mieliśmy znakomite warunki i jestem wdzięczna Jesperowi Rydstronowi i Fredrikowi Christianssonowi za pracę w charakterze modeli. Było na tyle ciemno, że ich światła stworzyły upiorny obraz drewnianego szkunera, który zatonął w 1860 roku.
Fot. Rafael Fernandez Caballero/UPY2024
8 z 31
Zachowanie - I miejsce
Koniec ławicy, Rafael Fernandez Caballero
Od autora:
Miałem szczęście doświadczyć tego wyjątkowego spektaklu na otwartych wodach Pacyfiku w Zatoce Magdaleny pod koniec 2023 roku. Ze względu na cieplejszą wodę w tym roku spowodowaną zjawiskiem klimatycznym "El Nino", do polowań dołączyło więcej gatunków niż kiedykolwiek wcześniej. Ławice sardynek, zbitych w ''żywą kulę'' przyciągnęły różnorodne drapieżniki, ale głównymi gwiazdami pokazu, były płetwale Bryde'a. Patrolowały wody w poszukiwaniu małych rybek, które napełniały ich brzuchy setkami kilogramów. To zdjęcie pokazuje sam moment ataku, z szeroko rozwartymi fałdami brzusznymi walenia, kiedy ten filtruje ofiary z wody za pomocą fiszbin.
Fot. JingGong Zhang/UPY2024
9 z 31
Zachowanie - II miejsce
Usta w usta, JingGong Zhang
Od autora:
To jest zdjęcie dwóch samic ryb z rodziny Węgorzycowatych podczas walki. W okresie lęgowym, aby zdobyć odpowiednie miejsce na tarło, nie tylko samce będą ze sobą walczyć, ale także samice. Długo myślałem przed zrobieniem zdjęcia, jak idealnie zaprezentować na zdjęciu ich dwie największe cechy: unikalny wzór w kropki wewnątrz ust oraz fakt, że usta mogą otwierać się aż do 180 stopni! W końcu udało się!
Fot. Wojciech Dopierała/UPY 2024
10 z 31
Zachowanie - wyróżnienie
Szał koryfeny, Wojciech Dopierała
Od autora:
Migracja sardynek to bardzo ekscytujące wydarzenie. W tym roku ze względu na wysoką temperaturę wody w Kalifornii Dolnej Południowej (Meksyk) dominowały wściekłe koryfeny, polujące na sardynki w bardzo szalony i brutalny sposób. Po kilku ładnych zdjęciach szerokokątnych starałem się uzyskać bardziej szczegółowe ujęcie. Widziałem tego wielkiego byka uderzającego w ławicę. Przewidziałem jego trajektorię, bardzo szybkim nurkowaniem dotarłem na miejsce i miałem nadzieję, że wszystko będzie dobrze. I to był mój szczęśliwy dzień!
Fot. Rafael Fernandez Caballero/UPY2024
11 z 31
Portret - I miejsce
Związek z pływaczem szarym, Rafael Fernandez Caballero
Od autora:
Spotkania z pływaczem szarym w słonowodnych lagunach Pacyfiku są niezwykle wyjątkowe. Znane ze swojej przyjaznej i ciekawskiej natury walenie często zbliżają się do łodzi, pozwalając obserwatorom być świadkami ich zachowań. To zdjęcie zostało zrobione z łodzi, gdy pływacz rzucił mi przyjazne spojrzenie w stronę aparatu, do złudzenia przypominające ludzkie spojrzenie, pełne ciekawości i niewinności. Ponieważ pozostało już tylko około 1300 pływaczy szarych, odpowiedzialne praktyki ekoturystyki są kluczem do ochrony tych gigantów.
Fot. Jon Anderson/UPY2024
12 z 31
Portret - II miejsce
Atak z góry, Jon Anderson
Od autora:
Jeszcze bardziej zaskakujące niż spotkanie ptaka pod wodą jest to, że ptak próbuje zaatakować twój aparat podczas polowania na małe ryby w lesie wodorostów! Zeszłego lata w popularnym miejscu nurkowym w Monterey kormorany wydawały się bardziej aktywne i ciekawskie niż zwykle. Wiedząc o tym, zaplanowałem nurkowanie w słoneczne popołudnie, mając nadzieję uchwycić kormorana pod wodorostami. Zbliżyło się do mnie wiele kormoranów, dziobały moją głowę, podążały za mną i próbowały nawet zjeść mój aparat. Ten jeden zatrzymał się na chwilę, co pozwoliło mi zrobić to zdjęcie. Rozwój niezliczonych gatunków, w tym tych kormoranów, zależy od zdrowych lasów wodorostów. Niestety, w ciągu ostatniej dekady ich wielkość zmniejszyła się o ponad 80% z powodu cieplejszych wód i niekontrolowanego drapieżnictwa jeżowców.
Fot. Suliman Alatiqi/UPY2024
13 z 31
Portret - III miejsce
Wodny naczelny, Suliman Alatiqi
Od autora:
Podczas kilkutygodniowych prac terenowych na wyspach Phi Phi w Tajlandii, skupiłem swoje wysiłki na dokumentowaniu zachowania makaków krabożernych, a zwłaszcza ich żerowaniu na wodzie. Makaki bardzo dobrze przystosowały się do życia w morzu i wchodzą do wody z różnych powodów. Po to, żeby się przemieścić, znaleźć pożywienie, ochłodzić, ale i dla zabawy. Bardzo sprawni pływacy, potrafią nurkować nawet przez pół minuty i pokonywać krótkie dystanse szybciej niż większość ludzi. To zdjęcie oferuje rzadki widok ruchu samca makaka w wodzie.
Fot. Jasmine Skye Smith/UPY2024
14 z 31
Czarno-białe - I miejsce
Wodni tancerze, Jasmine Skye Smith
Od autorki:
To zdjęcie pochodzi z sesji kreatywnej z mojej pierwszej wystawy portretów podwodnych "Underneath". Rzuciłam sobie wyzwanie, aby wyjść poza swoją strefę komfortu i wykazać się kreatywnością. Zaprosiłam kilka dziewcząt z drużyny pływania synchronicznego na sesję fotograficzną. Zdjęcia powstały z wykorzystaniem czarnego tła w podgrzewanym basenie, ponieważ była zima.
Fot. Matthew Smith/UPY2024
15 z 31
Czarno-białe - II miejsce
Dwa żarłacze białe krążące po łąkach trawy morskiej, Matthew Smith
Od autora:
Tego dnia na Wyspie Południowego Neptuna warunki były idealne. Pod MV Rodney Fox pływało kilkanaście rekinów, a widoczność przekraczała 30 m. Pogoda była spokojna, słoneczna, a ocean był jak lustro. Używając długiej migawki, pełnej mocy lampy błyskowej i techniki panoramowania, udało mi się zamrozić ruch najbliższego rekina, jednocześnie ukazując delikatny ruch i atmosferę w tle.
Fot. Enrico Somogyi/UPY2024
16 z 31
Aparat kompaktowy - I miejsce
Nudi w ogniu, Enrico Somogyi
Od autora:
To zdjęcie ślimaka nagoskrzelnego (Hypsolodoris apolegma) z krewetką cesarską na głowie wykonano w Tulamben. Aby stworzyć tło przypominające ogień, zbudowałem specjalne narzędzie.
Fot. Enrico Somogyi/UPY2024
17 z 31
Aparat kompaktowy - II miejsce
Atak ośmiornicy, Enrico Somogyi
Od autora:
To zdjęcie zostało zrobione w Lembeh. Ośmiornica kokosowa siedziała w małym zagłębieniu w piasku. W tle muszla, w której żyła kolejna ośmiornica kokosowa. Po zrobieniu kilku zdjęć ośmiornica zaczęła dotykać mojego obiektywu. Udało mi się więc wykonać tę sesję, skupiając się przede wszystkim na jej oku.
Fot. Lisa Stengel/UPY2024
18 z 31
Nowy talent - I miejsce
Okno możliwości, Lisa Stengel
Od autorki:
Moment zasadzki pośród mgły uników! Na tym zdjęciu widać dokładny moment ataku drapieżnika. Spędziliśmy ekscytujący tydzień szukając ławic ryb w kształcie kul. Wyjątkowa w tym sezonie temperatura wody sprawiła, że marliny znajdowały się poza naszym zasięgiem, ale jednocześnie pojawiła się niespotykana dotąd ilość koryfen. Zdjęcie udało mi się zrobić podążając za dźwiękiem wydawanym przez atakowaną ławicę.
Kategoria ta (Up & Coming - dobrze zapowiadający się) jest skierowana tylko dla fotografów podwodnych, którzy nie wygrali wcześniej dużego międzynarodowego konkursu fotograficznego i nie publikują regularnie swoich prac w płatnych publikacjach.
Fot. Sarah OGorman/UPY2024
19 z 31
Nowy talent - II miejsce
Okrążony, Sarah OGorman
Od autorki:
Lato 2023 r. przyniosło grupy młodych barrakud na rafie w Marsa Shagra, ale po raz pierwszy w ciągu 11 lat, od kiedy tam mieszkam, wszystkie zebrały się w jedną gigantyczną kulę przy wejściu do rafy koralowej. Nie dały tym samym nurkom innego wyboru, jak tylko przepływać przez nią na początku i na końcu nurkowania. Nurkowie spędzali codziennie wiele godzin unosząc się nad nimi, zahipnotyzowani ich ruchami. Pewnego szczególnie jasnego i cichego poranka mogłam być świadkiem i sfotografować tego nurka, gdy bawił się między rybami, wpływając w ich formację. Gdy minęła jesień, młode osobniki urosły, a kulista ławica przyciągnęła myśliwych.
Fot. Kat Zhou/UPY2024
20 z 31
Szeroki kąt (brytyjskie wody) - I miejsce
Bomba do nurkowania, Kat Zhou
Od autora:
To zdjęcie zrobiłem podczas wyprawy nurkowej z głuptakami na Szetlandach. Doświadczenie bycia pośród nurkujących głuptaków jest zarówno chaotyczne, jak i pełne adrenaliny i trudno było wybrać, gdzie skierować aparat! Próbowałem sfotografować każdego przelatującego ptaka i byłem mile zaskoczony, gdy później zobaczyłem, jak to zdjęcie oddaje dynamikę ruchu.
Fot. Rick Ayrton/UPY2024
21 z 31
Szeroki kąt (brytyjskie wody) - III miejsce
Eksploracja U-Bootów, Rick Ayrton
Od autora:
To jest zdjęcie U1021 leżącego na głębokości około 55 m, zatopionego u wybrzeży Północnej Kornwalii pod koniec 1944 lub na początku 1945 roku. Była to jedna z trzech łodzi podwodnych zatopionych przez głęboko umieszczone pole minowe w Kanale Bristolskim. Dziób, niewidoczny na tym zdjęciu, jest odłamany i leży na lewej burcie. Żaden z członków załogi nie przeżył i nie pozostał pochowany we wraku, co czyniło to nurkowanie przyjemniejszym. Poza pękniętym dziobem, łódź podwodna jest w bardzo dobrym stanie. Północna Kornwalia może zapewnić jedną z najlepszych widoczności w wodach Wielkiej Brytanii i tak też było podczas robienia tego zdjęcia. Miałem szczęście, że miałem kumpla, który chętnie zajął dobrą pozycję i oświetlił dla mnie peryskop oraz kiosk. Korzystanie wyłącznie z dostępnego światła otoczenia i ustawienie dość wysokiej czułości ISO umożliwiło wykonanie tego zdjęcia.
Fot. Jenny Stock/UPY2024
22 z 31
Makro (brytyjskie wody) - I miejsce
Gwiezdna atrakcja, Jenny Stock
Od autorki:
Loch Leven to szkockie miejsce nurkowe w pobliżu Oban. Kiedy nurkowałam tam o zmierzchu w ciemnozielonych głębinach morskiego jeziora, zbliżyłam się do miejsca, gdzie moja latarka uwydatniła soczyste kolory żywego dywanu tysięcy kruchych gwiazd. Urzeczona różnorodnością odcieni i wzorów, jakie przybiera każda gwiazda, poczułam, że było to niesamowite spotkanie z gatunkiem, którego nigdy wcześniej nie widziałam. Z radością zauważyłem tego fioletowego jeżowca i bardzo się podekscytowałam. Dominująca gwiazda obok tego graficznego bezkręgowca stworzyła pięknie zrównoważoną scenę.
Fot. Sandra Stalker/UPY2024
23 z 31
Makro (brytyjskie wody) - II miejsce
Nocny krab, Sandra Stalker
Od autorki:
To zdjęcie zrobiłam podczas nocnego nurkowania w moim lokalnym miejscu nurkowym. Próbowałam tego ujęcia już wcześniej, ale bezskutecznie. Uważam, że kraby przybierają odważne i zabawne figury, gdy podbiegają, a potem uciekają, dziko machając szczypcami. Ten osobnik nie wyróżniał się zbytnio na piasku, więc użyłam fioletowego światła latarki jako tła, a następnie oświetliłam go białym światłem i stroboskopem, śledząc go podczas biegu po dnie morskim w trakcie długiego czasu naświetlania.
Fot. Kirsty Andrews/UPY2024
24 z 31
Współistnienie (brytyjskie wody) - I miejsce
Ślizg butelkowy, Kirsty Andrews
Od autorki:
Ślizgi w naturalny sposób wybierają na swój dom porzucone muszle trąbików, ale wygląda na to, że mogą wykazać się też kreatywnością. Na dnie rzeki Fal, wśród pięknych różowych alg, wiele osobników zdecydowało się wykorzystać jako schronienie wyrzucone szklane butelki.
Fot. Lewis Jefferies/UPY2024
25 z 31
Współistnienie (brytyjskie wody) - III miejsce
Brytyjskie piękności, Lewis Jefferies
Od autora:
To zdjęcie zostało wykonane podczas zlecenia fotograficznego do promocji nurkowania w Wielkiej Brytanii i zimnych wodach w Porthkerris Divers w Kornwalii. Uważana za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania z brzegu w Wielkiej Brytanii, Skała Drawna to niewielki szczyt, którego wysokość podczas przypływu spada do około 20 metrów. Tętniący życiem obiekt stanowił doskonałe miejsce na sesję zdjęciową promującą nurkowanie w Wielkiej Brytanii. Znalazłem mały trójkątny obszar rafy z rozgwiazdami, który pięknie wyglądał na pierwszym planie, a następnie skierowałem nurków po obu stronach, aby uzyskać symetrię. Zrobiłem kilka klatek, po czym duży wargacz wpłynął na lewą stronę kadru, powodując, że Greg (nurek po prawej) zrobił zdziwioną minę, dopełniając scenę.
Fot. Jonathan Bunker/UPY2024
26 z 31
Aparat kompaktowy (brytyjskie wody) - I miejsce
Rekinkowaty, Jonathan Bunker
Od autora:
Latem chwasty mogą czasami całkowicie pokryć kamyki z widokiem na rafę w Chesil Cove. Dziesiątki rekinkowatych, mątw, młodych kongerów i innych nocnych drapieżników patrolują to sezonowe zbocze, chętnie podjadając wszystko, co im stanie na drodze. Ten śpiący przedstawiciel rekinkowatych ostrożnie wychylał głowę przez trawę, aby sprawdzić, czy stanowię zagrożenie, czy może pożywienie. Mój obiekt pozwolił mi zrobić trzy zdjęcia, zanim odpłynął w noc.
Fot. James Lynott/UPY2024
27 z 31
Aparat kompaktowy (brytyjskie wody) - III miejsce
Wyróżniony, James Lynott
Od autora:
Jedną z moich ulubionych rzeczy w nurkowaniu jest to, że nigdy nie wiesz, co znajdziesz. Nawet w miejscach, w których nurkowałeś wiele razy. To zdjęcie zostało zrobione w Loch Leven, które odwiedziłem wiele razy, a mimo to wciąż do niego wracam, właśnie z tego powodu. To nurkowanie z pewnością dostarczyło wspaniałej niespodzianki, przepięknego widoku księżycowej meduzy na głębokości około 20 metrów. Postanowiłem spróbować oświetlić pojedynczą meduzę za pomocą ręcznej latarki, jednocześnie pokazując resztę osobników w tle i byłem naprawdę zadowolony z efektu.
Fot. Nuno Sa?/UPY2024
28 z 31
Nagroda fundacji ''Save our Seas'' - Fotograf Roku zajmujący się ochroną środowiska morskiego
Ratując Goliata, Nuno Sa
Od autora:
W ten słoneczny dzień złote plaże Costa da Caparica były pełne miłośników słońca. I wtedy coś niezwykłego przykuło ich uwagę na horyzoncie. Wydawało się, że ogromny kaszalot ma trudności z pływaniem, gdy powoli zbliżał się do wybrzeża. Wkrótce jego gigantyczne, ranne ciało mijało surferów i pływaków i dotarło do płytkich wód plaży. Ale nagle dziesiątki plażowiczów zaczęło biec w stronę wieloryba. Razem przepychając się i skandując, próbowali pomóc olbrzymowi wrócić do morza, podczas gdy ten powoli uderza ogonem w przód i w tył oraz ciężko oddychał. Kilka godzin później wieloryb wziął ostatni oddech i zaległ na mieliźnie. Szacuje się, że co roku w wyniku uderzenia przez statki ginie 20 000 wielorybów, a o wiele więcej zostaje rannych, ale niewiele osób ma tego świadomość.
Fot. Francisco Javier Murcia Requena/UPY2024
29 z 31
Nagroda fundacji ''Save our Seas'' - III miejsce
Wyjątkowy pech, Javier Murcja
Od autora:
Co roku tysiące morskich ptaków łapie się w narzędzia połowowe na wszystkich morzach i oceanach planety, od takli po sieci. W przybrzeżnej lagunie Mar Menor dzieje się tak bardzo często z kilkoma gatunkami ptaków nurkujących. Te ptaki morskie są nurkami i szukają ryb, którymi mogą się pożywić, ale podczas nurkowania zostają uwięzione w sieciach. Nie widzą ich i wpadają w śmiertelną pułapkę. W wielu przypadkach te narzędzia połowowe są nielegalne. Tak jak na tym zdjęciu, które przedstawia martwego kormorana.
Fot. Michał Bazała/UPY 2024
30 z 31
Nagroda fundacji ''Save our Seas'' - wyróżnienie
Mniejsze zło? Michał Bazała
Od autora:
Kiedy te ośrodki akwakultury wyłoniły się z mglistych wód Atlantyku, byłem zdumiony widokiem gigantycznych sieci trzymających setki ton ryb. Jeszcze większe sieci wykorzystują trawlery, które niszczą różnorodność biologiczną naszych oceanów. Ponieważ większość wód jest już przetrzebiona i stoi w obliczu globalnego spadku bioróżnorodności, rolnictwo morskie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Tak naprawdę połowa naszych owoców morza pochodzi obecnie z akwakultury. Czy lepiej hodować ryby, niż je łowić? To zależy od tego, jak zorganizowana jest akwakultura. Ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na wody lokalne, zwłaszcza przybrzeżne, chroniąc jednocześnie inne regiony morskie przed pozbawieniem ich różnorodności biologicznej.
Fot. Klaudyna Brzostowska/UPY 2024
31 z 31
Nagroda fundacji ''Save our Seas'' - wyróżnienie
Przyłów, Klaudyna Brzostowska
Od autorki:
Oto historia przyłowu. Po dniu spędzonym na morzu trawler wraca do Port d'Andratx na Majorce. Trałowanie denne to praktyka połowowa polegająca na poławianiu docelowych gatunków, takich jak krewetki, kalmary i kraby, poprzez holowanie sieci po dnie oceanu. Sieć zbiera wszystko na swojej drodze, w tym krytycznie zagrożone gatunki, jak np. żarłacz szary. Przykro było patrzeć na te zniszczenia. Wokół łodzi zebrał się tłum, ludzie targowali się o świeże owoce morza, podczas gdy różne gatunki rekinów były wrzucane z powrotem do morza, ponieważ mięso rekina na lokalnym rynku ma niewielką wartość. Jako Europejka nie wiedziałam, że takie praktyki zdarzają się legalnie na naszym podwórku. Fotograficznie chciałam pokazać intymność i minimalizm w kadrze, aby podkreślić doniosłą kwestię przyłowu.
Wszystkie komentarze
Oh, wait…. Zwolniliście cały dział, więc już nie piszecie po polsku.
- Bo świata, jego reguł i życia na nim nie wymyślili prawnicy, tylko człowiek zamieszkujący dany region.
A że świat jest piękny i bogaty w różne formy życia czy sytuacje pokazują nam właśnie te zdięcia.