Fot. June Sharpe/IGPOTY 17
1 z 26
Zwycięzca Ogólny Konkursu IGPOTY 17 oraz I miejsce w kategorii 7IM Abstrakcja
June Sharpe, Ptasi krajobraz, Kent, Anglia.
Od autora: Warstwowe gałęzie tego drzewa iglastego przypominały mi tańczące żurawie, często przedstawiane na japońskich drzeworytach. W końcowej obróbce fotografii postanowiłem zmienić kolory i poprawić wrażenie ruchu "ptaków" tańczących w fantastycznym lesie.
Tyrone McGlinchey, juror: Oceniając zdjęcia, mamy nadzieję, że zostaniemy zabrani w podróż w ramach przedstawianej opowieści. Zdjęcie June'a zapewnia te doznania. Jest w nim mnóstwo ciekawostek i głębi, które pobudzają wyobraźnię. Jesteśmy wciągani przez symboliczne tańczące żurawie i obejmowani przez ich "skrzydła", do miejsca nadziei i pokoju.
Od autora: Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, niezwykle ważne jest, aby łączyć się z naturą i podkreślać piękno oraz kruchość ekosystemów naszej planety. Właśnie temu służy konkurs International Garden Photographer of the Year, który przyciąga ogromną liczbę oszałamiająco pięknych i inspirujących zgłoszeń. Otrzymanie tytułu Zwycięzcy Ogólnego to ogromny i całkowicie nieoczekiwany przywilej.
Fot. Ian Gilmour/IGPOTY 17
2 z 26
II miejsce w kategorii 7IM Abstrakcja
Ian Gilmour, Rozdarta kurtyna, West Yorkshire, Anglia.
Od autora: Abstrakcja powstała poprzez połączenie zbliżenia zdjęcia liści dębu ze zdjęciem trawy.
Fot. Annie Green-Armytage/IGPOTY 17
3 z 26
I miejsce w kategorii Piękne ogrody
Annie Green-Armytage, Jesienny zachód słońca, prywatny ogród, Suffolk, Anglia.
Fot. Manuela Göhner/IGPOTY 17
4 z 26
III miejsce w kategorii Piękne ogrody
Manuela Göhner, Nastał poranek, prywatny ogród, Badenia-Wirtembergia, Niemcy.
Fot. Andrea Graham/IGPOTY 17
5 z 26
I miejsce w kategorii Chwila wytchnienia
Andrea Graham, Samotne Drzewo, Park Narodowy Snowdonia, Walia.
Od autorki: To był naprawdę magiczny poranek. Kiedy dotarliśmy na miejsce, zastaliśmy mgłę unoszącą się nad jeziorem Llyn Padarn i mieliśmy to miejsce wyłącznie dla siebie. W miarę upływu niebieskiej godziny przed świtem zostaliśmy pobłogosławieni tymi pięknymi różowymi odcieniami, zanim słońce w końcu wzeszło nad górami i pocałowało słynne, samotne drzewo.
Fot. Mara Leite/IGPOTY 17
6 z 26
II miejsce w kategorii Chwila wytchnienia
Mara Leite, Wiosenne kwiaty, Stany Zjednoczone.
Od autorki: Na tej urzekającej fotografii majestatyczna Mount Adams stanowi zapierające dech w piersiach tło dla morza kwiatów z kwitnącej farmy sadowniczej, położonej u jej podnóża. Stratowulkan, drugi co do wysokości szczyt w stanie Waszyngton, o nierównych konturach i wysokich szczytach, jest całowany przez ciepły blask słońca.
Fot. Fernando Avanka/IGPOTY 17
7 z 26
I miejsce w kategorii Dzika przyroda w ogrodzie
Fernando Avanka, Smaczne, Clombo, Sri Lanka.
Od autora: W godzinach porannych i wieczornych większość stworzeń jest zwykle zajęta poszukiwaniem pożywienia. Było pochmurne popołudnie, kiedy zobaczyłem kilka wiewiórek poruszających się po zielonej trawie, bawiących się i jedzących. Miałem szczęście, że sfotografowałem tego elegancko wyglądającego osobnika, stojącego na tylnych łapach, skubiącego kłos trawy i myślącego sobie: 'To smakuje pysznie'. W końcu udało mi się zrobić takie ujęcie, o jakim marzyłem.
Fot. Pepe Badia Marrero/IGPOTY 17
8 z 26
Wyróżnienie w kategorii Dzika przyroda w ogrodzie
Pepe Badia Marrero, Twarzą w twarz, Rezerwat przyrody Delta del Llobregat, Barcelona, Hiszpania.
Od autora: Te dwie dobrze zamaskowane modliszki, siedzące na suszonych główkach nasion ostu, obserwowały się nawzajem.
Fot. Rory Lewis/IGPOTY 17
9 z 26
Wyróżnienie w kategorii Dzika przyroda w ogrodzie
Rory Lewis, Początek poranka, Park wodny Cotswold, Gloucestershire, Anglia.
Od autora: Zrobiłem portret tej przyjaznej tężnicy wytwornej (Ischnura elegans), która machała do mnie, siedząc na kwiatku stokrotki. Zdjęcie składa się z 40 ekspozycji z różną ostrością, złożonych razem.
Fot. Pepe Badia Marrero/IGPOTY 17
10 z 26
Wyróżnienie w kategorii Dzika przyroda w ogrodzie
Pepe Badia Marrero, Czai się w cieniu, Rezerwat przyrody Sant Llorenç del Munt i Serra de l'Obac, Barcelona, Hiszpania.
Od autora: Pewnego popołudnia pod koniec kwietnia zauważyłem tego pająka odpoczywającego w zagłębieniu kawałka kory. Wygląd tego pajęczaka sugerowałby, że stanowi zagrożenie, jednak ten osobnik taki nie jest (przynajmniej dla ludzi), ponieważ brakuje mu gruczołów jadowych.
Fot. Katarzyna Załużna/IGPOTY 17
11 z 26
Wyróżnienie w kategorii Dzika przyroda w ogrodzie
Katarzyna Załużna, W Centrum Pajęczej Sztuki, Reda, województwo pomorskie, Polska.
Od autorki: To zdjęcie zrobiłam rano, niedaleko mojego domu, w dzikim, zaniedbanym ogrodzie, w którym było mnóstwo pajęczyn. Był to piękny widok, lecz miałam mało czasu, gdyż zbliżały się chmury. Po zrobieniu kilku zdjęć udało mi się zrobić to jedno magiczne (przy użyciu mojego zabytkowego obiektywu Pentacon) ze świecącym ślimakiem na tle bokeh z pajęczyn.
Fot. Leena Roy/IGPOTY 17
12 z 26
I miejsce w kategorii Rośliny i planeta
Leena Roy, Namorzyny, Narodowy Park Morski Bunaken na wyspie Sulawesi, Indonezja.
Od autorki: Namorzyny, otoczone licznymi korzeniami, wyrastającymi z dna morskiego, sfotografowałam spod lustra wody, patrząc w górę. Lasy namorzynowe nie tylko pełnią rolę banków węgla, ale również stabilizują linię brzegową przed burzami i erozją, a także są ważnym siedliskiem ryb, skorupiaków i takich myśliwych, jak na przykład węże morskie. A ich korony nad wodą są domem dla wielu ptaków i ssaków.
Fot. Gigi Williams/IGPOTY 17
13 z 26
Wyróżnienie w kategorii Rośliny i planeta
Gigi Williams, Drzewo Mamuta, Wyoming, Stany Zjednoczone.
Od autorki: W rejonie Mammoth Hot Springs w Parku Narodowym Yellowstone z biegiem czasu gorąca woda ze źródeł ochładzała się i węglan wapnia osadzał się na tarasach. Glony żyjące w ciepłych basenach zabarwiły trawertyn na odcienie brązu, pomarańczy, czerwieni i zieleni. To martwe drzewo rosło podczas bezczynności źródeł i zginęło, gdy węglan wapnia przenoszony przez wodę źródlaną zatkał jego układ naczyniowy.
Fot. Angi Wallace/IGPOTY 17
14 z 26
I miejsce w kategorii Piękno roślin
Angi Wallace, Eteryczna Czarnuszka, Tyne and Wear, Anglia.
Od autorki: Skomplikowane, unoszące się na wodzie piękno kwiatu czarnuszki sfotografowałam, siedząc przy naszym stole w jadalni, posiłkując się jednym z moich nieostrych teł umieszczonym za kwiatem.
Fot. Marlene Finlayson/IGPOTY 17
15 z 26
III miejsce w kategorii Piękno roślin
Marlena Finlayson, Znikające piękności, Powys, Walia.
Para wyblakłych kwiatów agapantu.
Fot. Amy Duffy/IGPOTY 17
16 z 26
Wyróżnienie w kategorii Piękno roślin
Amy Duffy, Klejnot wody, Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone.
Od autorki: Uchwyciłam piękno tej zachwycającej odmiany lotosu w pełnym rozkwicie - Nelumbo nucifera (Lotos orzechodajny).
Fot. Barry Webb/IGPOTY 17
17 z 26
I miejsce w kategorii Świat grzybów
Barry Webb, Lodowy krater, Beaconsfield, Buckinghamshire, Anglia.
Od autora: Tę jednomilimetrową śluzówkę Craterium minutum znalazłem na gnijącej roślinności, na skraju pryzmy kompostu w moim ogrodzie po silnym mrozie. Byłem zaskoczony, widząc niezwykłe formacje lodowe w kształcie sześcianu na owocniku tej śluzowatej pleśni. To zdjęcie składa się z 87 ujęć z różnymi ustawieniami ostrości, złożonych razem w całość.
Fot. Barry Webb/IGPOTY 17
18 z 26
Wyróżnienie w kategorii Świat grzybów
Barry Webb, Szlamowata Pleśń i Skoczogonek, Beaconsfield, Buckinghamshire, Anglia.
Od autora: Fotografowałem te śluzowce Comatricha o wysokości 4 mm, rosnące na starym słupku płotu w moim ogrodzie za domem, kiedy zauważyłem maleńkiego skoczogonka, który nagle znalazł się w kadrze i zaczął oglądać glony na drewnie. To zdjęcie składa się z 76 obrazów z różnymi ustawieniami ostrości, ułożonych razem w całość.
Fot. Jay Birmingham/IGPOTY 17
19 z 26
Wyróżnienie w kategorii Świat grzybów
Jay Birmingham, Mycena na szyszce, Wareham Forest, Dorset, Anglia.
Od autora: Zamiast imprezy, w ramach urodzinowego weekendu, dużą jego część postanowiłam spędzić na ściółce leśnej - fotografując grzyby. Uważam, że ten grzyb Myceny, który wyłania się z szyszki, jest szczególnie piękny. To ujęcie składa się z wielu obrazów, złożonych razem.
Fot. Stephen Davis/IGPOTY 17
20 z 26
II miejsce w kategorii Drzewa i lasy
Stephen Davis, Dąb Duch, Las Savernake, Wiltshire, Anglia.
Od autora: Ten niezwykły stary dąb jest w środku całkowicie pusty, otoczony znacznie młodszym lasem bukowym w tym szczególnym miejscu o znaczeniu naukowym - lesie Savernake. Trwając, zapewnia cenne siedlisko dla szerokiej gamy flory, fauny i grzybów. Takie wiekowe drzewa mają ogromne znaczenie dla ochrony i zachowania najpełniejszej różnorodności gatunków leśnych i zasługują na należny szacunek.
Fot. Honey J. Walker/IGPOTY 17
21 z 26
III miejsce w kategorii Drzewa i lasy
Honey J. Walker, W Złotym Lesie, Kolorado, Stany Zjednoczone.
Od autorki: To zdjęcie zostało zrobione w Kolorado jesienią, kiedy osiki przybierają najwspanialszy złoty odcień. Topola osika to jedyne szeroko rozpowszechnione rodzime drzewo liściaste w Kolorado, a jej liście na tle białych pni mienią się w magiczny sposób. Nie można dokładnie przewidzieć, kiedy liście zmienią kolor, ponieważ duża część tej zmiany zależy od pogody, a różne obszary zmieniają się w różnym czasie. Znalezienie magicznej polany dokładnie w odpowiednim czasie naprawdę nie jest łatwe.
Fot. John Seager/IGPOTY 17
22 z 26
Wyróżnienie w kategorii Drzewa i lasy
John Seager, Droga Baobabu, Allée des Baobabs, Morondava, Madagaskar.
Od autora: Prawdopodobnie nie ma lepszego miejsca na świecie do zobaczenia baobabów niż Madagaskar. Uwielbiam ich niepowtarzalne kształty, wysokie i dumne ponad spieczonym krajobrazem. Zrobiłem to zdjęcie w miejscu znanym jako Allée des Baobabs, prawdopodobnie najlepszym ze wszystkich miejsc do oglądania tych niesamowitych drzew. Byłem tam poprzedniego wieczoru, aby zaplanować zdjęcia, i wróciłem następnego ranka, tuż przed wschodem słońca. Czyste, gwiaździste niebo z pierwszymi promieniami słońca pojawiającymi się nad horyzontem stworzyło niezapomnianą atmosferę, w której komponowały się efektowne sylwetki majestatycznych baobabów rosnących wzdłuż drogi.
Fot. Albert Ceolan/IGPOTY 17
23 z 26
I miejsce w kategorii Krajobrazy dzikiej przyrody
Albert Ceolan, Łąki kwiatowe na płaskowyżu, Trydent-Górna Adyga, Włochy.
Od autora: Uchwyciłem tę rozległą łąkę z dzikimi kwiatami, która rozciągała się jak okiem sięgnąć, przez płaskowyż Seiser Alm - największej wysokogórskiej łąki w Europie, w Dolomitach, w Południowym Tyrolu.
Fot. Julian Elliott/IGPOTY 17
24 z 26
II miejsce w kategorii Krajobrazy dzikiej przyrody
Julian Elliott, Toskańskie maki, Val d'Orcia, Toskania, Włochy.
Od autora: W maju Val d'Orcia (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) w środkowych Włoszech jest znana jako raj dla fotografów krajobrazu. Wszędzie widzisz dzikie kwiaty, ale jeśli będziesz mieć naprawdę szczęście, zobaczysz też pole maków. Po przeszukaniu okolicy byliśmy zachwyceni tym polem z widokiem na jedno ze słynnych gospodarstw rolnych.
Fot. Annaick Guitteny/IGPOTY 17
25 z 26
I miejsce w kategorii Portfolio
Annaick Guitteny, Efemeryczność, różne ogrody, Wielka Brytania.
Od autorki: Portfolio przedstawia serię zbliżeń roślin pokrytych kropelkami wody. Uwielbiam uwieczniać te ulotne chwile wczesnym rankiem, kiedy te efemeryczne perełki zdobią rośliny i oświetlają je. Sfotografowane okazy obejmują; Alchemilla mollis, Pennisetum, Nigella damascena, Pennisetum villosum, Hosta i Tragopogon crocifolius.
Valdy Bailey, juror: To portfolio wyróżnia się swoją elegancją i powściągliwością. Delikatność pełnych kropelek łodyg i liści pięknie kontrastowała z negatywową przestrzenią. Miękki indygo nadał planowi poczucie spokoju, a umiejętne wykorzystanie głębi ostrości podkreśliło delikatny charakter tematu.
Fot. Laurie Peek/IGPOTY 17
26 z 26
Wyróżnienie w kategorii Portfolio
Laurie Peek, Zamiast kwiatów, Tappan, Nowy Jork, Stany Zjednoczone.
Od autorki: To portfolio dedykuję mojemu synowi Jacksonowi i innym znanym mi osobom, na których pogrzebach nie mogłam być obecna. Dotyczy to także wszystkich tych, którzy doświadczyli straty bliskiej osoby. W tym upamiętniającym projekcie czerpię z wieloletniej fascynacji warstwami, abstrakcją, niejednoznacznością i światem przyrody. Same obrazy to cyfrowe kompozycje flory, głównie z mojego ogrodu, które drukuję jako archiwalne odbitki pigmentowe. Ręczne nałożenie złotego i srebrnego metalicznego złocenia na odwrocie grafik tworzy połyskujący blask przywołujący na myśl sztukę sakralną. Uhonorowanie moich przeszłych znaczących związków i żalu po stracie dziecka przyniosło mi uzdrowienie i, mam nadzieję, uzdrowi także innych. Oto kwiaty, których nie udało mi się wysłać. Prace noszą tytuły: Dla Jima, dla Harolda, dla Geralda, dla Adriana, dla Laury, dla Michaela.
Wszystkie komentarze
Proponuję kategorię MAiTL
Mam Aparat i To Lubię
Z podkategorią BJŁ
Bo Jest Ładne
W naszym języku taka kategoria jest już od dawna - to fotografika.
w naszym, bo w angielskim nie ma
niestety fotoszop wyparł ciemnię
zresztą słowo szop bardziej mi się kojarzy z szopem praczem niż ze sklepem z zdjęciami