Fot. Csaba Daróczi/cupoty.com
1 z 33
Zwierzęta: I miejsce
Csaba Daróczi, Ptak lasu.
Kowalik zwyczajny przelatuje nad pniem drzewa, Kiskorös (Węgry).
Od autora:
"Zimą 2023 roku zrobiłem wiele zdjęć w lesie niedaleko mojego domu na Węgrzech. Prawie co tydzień znajdowałem coś nowego do sfotografowania i spędziłem kilka dni na analizowaniu pomysłów i doskonaleniu techniki. Ciekawość i otwartość doprowadziły mnie do wydrążonego pnia drzewa, który miał około połowy metra średnicy. Ostrożnie umieściłem kamerę GoPro 11 w środku i zrobiłem kilka zdjęć. Byłem zdumiony wynikami. Po kilku dniach stwierdziłem jednak, że kompozycję można by poprawić, gdybym umieścił w kadrze zwierzę. Wróciłem więc na miejsce i umieściłem słonecznik w pobliżu dziury, który wkrótce znalazły myszy i ptaki".
Fot. Victor Tyakht/cupoty.com
2 z 33
Zwierzęta: II miejsce
Victor Tyakht, Zapasy na wydmach.
Bitwa pomiędzy parą agam, Rezerwat przyrody Chornye Zemli, półpustynia Kałmucja, Rosja.
Victor:
"Odwiedzałem tę małą wydmę na półpustyni Kałmuckiej przez kilka lat w różnych miesiącach. Każda wizyta przynosiła nowe informacje o tutejszych mieszkańcach, czyli o tajemniczych agamach ropuchowatych. Obserwowałem ich zachowania godowe, budowanie nowych nor, polowanie na owady i konflikty terytorialne. To właśnie te walki w obronie swojego terytorium były najciekawszym widowiskiem. Cały rytuał obejmujący wstępne "negocjacje" za pomocą różnych ruchów ogona, pokaz zastraszających póz i wstępny taniec wojowniczy zakończył się zaciętą walką. Zdjęcie przedstawia jeden z momentów takiej walki, w której małe jaszczurki wyglądają jak walczący zapaśnicy na sportowej macie".
Fot. David Joseph/cupoty.com
3 z 33
Zwierzęta: III miejsce
David Joseph, Architektura naturalna.
Pająk workowy siedzi w swojej sieci na zwiniętym źdźble trawy, Uyo, Akwa Ibom, Nigeria.
Od autora:
"To było prawdopodobnie moje pierwsze doświadczenie z pająkiem workowym, jeśli chodzi o fotografię. Pająk stał się czujny, gdy mój dyfuzor dotknął pobliskiej trawy. Byłem na siebie zły, że nie zrobiłem zdjęcia, zanim pająk zauważył moją obecność. To był dopiero mój drugi miesiąc z prawdziwym aparatem, więc wciąż dużo się uczyłem. Trzy do pięciu sekund, które spędziłem z nim (po tym, jak się zaniepokoił), sprawiły, że moje serce zaczęło bić szybciej".
Fot. Peter Grob/cupoty.com
4 z 33
Zwierzęta: wyróżnienie
Peter Grob, Pająki myśliwskie.
Duży pająk myśliwski (Pandercetes sp.) żeruje na mniejszym pająku żywiącym się ofiarą, Kebun Che Mah, Kuala Lumpur, Malezja.
Od autora:
"Obserwowałem dużego pająka myśliwskiego na drzewie, gdy ten nagle podskoczył i złapał poruszający się obiekt obok siebie. Po bliższym przyjrzeniu się zdałem sobie sprawę, że mniejszy pająk myśliwski złapał własną ofiarę i żerując na niej, przyciągnął uwagę większego pająka. Kanibalizm wśród pająków jest dość powszechny, ale znalezienie tak pięknych pająków wykazujących takie zachowanie było główną atrakcją mojej podróży do Malezji".
Fot. William Steel/cupoty.com
5 z 33
Zwierzęta: wyróżnienie
William Steel, Zbieranie kwiatów.
Słoń afrykański zbiera do spożycia kwiaty lilii wodnych, Park Narodowy Chobe nad rzeką Chobe w Botswanie.
Od autora:
"Słoń, przemierzając rzekę Chobe w Botswanie, delektuje się pożywnym posiłkiem złożonym z kwiatów lilii wodnej. Gdy woda powodziowa dociera do rzeki Chobe, drogi wodne ulegają przemianie. Rok 2023 był jednym z najbardziej niesamowitych pokazów, jakie kiedykolwiek widziałem".
Fot. Arne Bivrin/cupoty.com
6 z 33
Zwierzęta: wyróżnienie
Arne Bivrin, Pocałunek śmierci.
Od autora:
"Siedziałem w ukryciu i obserwowałem czaplę polującą na ryby w płytkiej wodzie. Miałem ją na oku i byłem gotowy, gdy złowiła małą rybę. Większość fotografów ptaków lubi uchwycić całego ptaka, ja natomiast lubię zbliżenia i szczegóły".
Fot. René Krekels/cupoty.com
7 z 33
Owady: I miejsce
René Krekels, Wydzielanie kwasu przez mrówki leśne.
Od autora:
"Przyglądałem się stylowi życia mrówek drzewnych w Holandii w celach zawodowych, kiedy zauważyłem, że mrówki broniące bardzo dużego gniazda chciały mnie przestraszyć, oblewając kwasem. Na szczęście nie było to aż tak groźne i dało mi świetną okazję do sfotografowania".
Fot. Barry Webb/cupoty.com
8 z 33
Owady: II miejsce
Barry Webb, Tratwa z jajami komarów.
Tratwa z jajami komarów unosi się na wodzie, Buckinghamshire, Wielka Brytania.
Od autora:
"Kiedy pracowałem jako ogrodnik, zauważyłem dziesiątki takich maleńkich tratw z jajami komarów na powierzchni beczki na wodę. Ale nie pozostawały one nieruchomo wystarczająco długo, abym mógł je sfotografować. Ostrożnie wyłowiłem więc jedną z tratw jajowych za pomocą łyżeczki i umieściłem ją w odwróconej zakrętce butelki wypełnionej wodą. Po zrobieniu zdjęć tratwę z jajami przeniosłem z powrotem do beczki".
Fot. Liang Fu/cupoty.com
9 z 33
Owady: III miejsce
Liang Fu, Okrąg wycięty przez chrząszcza liściastego.
Chrząszcz liściasty wycina okrągły otwór w liściu, aby uniknąć toksyn rośliny i bezpiecznie się pożywić, Yunnan, Chiny.
Fot. Bence Máté/cupoty.com
10 z 33
Owady: wyróżnienie
Bence Máté, Czerwień.
Mrówki transportują kwiat do gniazda, Boca Tapada, Kostaryka.
Od autora:
"Kiedy po raz pierwszy położyłem się w liściach lasu deszczowego, nie przyszło mi do głowy, że spędzę tam tyle godzin. Mrówki niestrudzenie zbierały różne części roślin, a mi za pomocą latarki udało się uwypuklić różnorodność form i kolorów. Zacząłem robić zdjęcia o 17, ponieważ mrówki nie były aktywne w ciągu dnia, a skończyłem o 1, po zrobieniu około 2000 zdjęć".
Fot. Peter Grob/cupoty.com
11 z 33
Owady: wyróżnienie
Peter Grob, Kolorowy posiłek.
Mucha rozbójnicza łapie pluskwiaka na wczesny obiad, Batu Feringgi, wyspa Penang, Malezja.
Od autora:
"Po zameldowaniu się w naszym pensjonacie na wyspie Penang w Malezji wybraliśmy się na krótką wycieczkę po okolicy. Gdy skręciliśmy w polną drogę, zauważyłem dziwny wzór na liściu bananowca. Po bliższym przyjrzeniu się zdałem sobie sprawę, że przed moimi oczami rozgrywa się scena z listy życzeń. Mała mucha rozbójnicza żerowała na pluskwiaku - dwa niesamowite stworzenia w jednym kadrze! Rozłożyłem aparat i powoli podszedłem bliżej, aż udało mi się zrobić kilka zdjęć, zanim przejeżdżający motocykl przegonił to stworzenie".
Fot. Tibor Molnar/cupoty.com
12 z 33
Portret bezkręgowca: I miejsce
Tibor Molnar, Skaczący kijek
Częściowo konik polny, częściowo patyczak - ta skacząca laska (Stiphra) przedstawia komiczny portret, Park Narodowy Yasuni w Ekwadorze.
Od autora:
"Kiedy pojechaliśmy do Ekwadoru, wiedziałem, że będzie okazja zobaczyć bezkręgowce Stiphra w regionie Amazonii. Kiedy znaleźliśmy pierwsze z kilku stworzeń, byłem niezwykle podekscytowany. Kiedy skaczą, nie są szczególnie wdzięczne i mają tendencję do przewracania się, całkowicie tracąc równowagę".
Fot. Pete Burford/cupoty.com
13 z 33
Portret bezkręgowca: wyróżnienie
Pete Burford, Spójrz mi w oczy.
Portret ważki pokrytej rosą, Shropshire, Wielka Brytania.
Fot. Christian Brockes/cupoty.com
14 z 33
Portret bezkręgowca: wyróżnienie
Christian Brockes, Nie widzisz mnie.
Kornik zwyczajny (Caerostris sexcuspidata) przystosowuje się do otoczenia, doskonale naśladując kawałek kory, Afryka Południowa.
Fot. Csaba Darócz/cupoty.com
15 z 33
Motyle i ważki: I miejsce
Csaba Daróczi, Gościni ślubna.
Ćma dębowa (Antheraea yamamai) odpoczywa na oknie, gdy w środku odbywa się przyjęcie weselne, Uzsa, Węgry.
Od autora:
"Fotografowałem przyjęcie ślubne na leśnej polanie w pięknej okolicy Uzsy na Węgrzech. Oświetlenie korytarza przyciągnęło wiele owadów, które odpoczywały na oknach. W pewnym momencie zauważyłem gości robiących zdjęcia telefonami czemuś przy jednym z czerwonych świateł. Kiedy podszedłem bliżej, zauważyłem, że w oknie zamieszkała ćma dębowa. Poczekałem, aż wszyscy skończą swoje zdjęcia, i wtedy przyszła moja kolej".
Fot. Steve Russell/cupoty.com
16 z 33
Motyle i ważki: II miejsce
Steve Russell, Rozłączyć się.
Para ważek czteroplamych (Libellula quadrimaculata) uwalnia się od siebie po kopulacji w locie, Square Lake Park, stan Waszyngton, USA.
Od autora:
"Uchwycenie kojarzącej się ważki czteroplamej jest szczególnie trudne, ponieważ łączą się one w pary w locie bez żadnego ostrzeżenia i tylko przez kilka sekund. Moment uchwycony na tym zdjęciu ma miejsce tuż po tym, jak samiec zakończył umieszczanie nasienia w jajach samicy i następuje ich rozłączenie. Następnie samica spróbuje złożyć jaja w wodzie, a on będzie unosił się w pobliżu niej, aby odstraszyć inne samce, które również chciałyby z nią kopulować".
Fot. Wim Vooijs/cupoty.com
17 z 33
Motyle i ważki: wyróżnienie
Wim Vooijs, Piękno w stylu vintage.
Samiec ważki suszy pokryte rosą skrzydła przed pajęczyną, Renkum, Holandia.
Fot. Artur Tomaszek/cupoty.com
18 z 33
Motyle i ważki: wyróżnienie
Artur Tomaszek, Rzeź.
Pająk tkacz zjada znacznie większą ofiarę, ważkę, Hongkong.
Fot. Wim Vooijs/cupoty.com
19 z 33
Rośliny: II miejsce
Wim Vooijs, Łzy w oczach.
Rosiczka mięsożerna, sfotografowana za pomocą obiektywu w stylu vintage, zmienia się w parę kuszących rzęs, Kampina, Holandia.
Od autora:
"Odkryłem pole porośnięte rosiczką, małą rośliną mięsożerną. Wokół latało mnóstwo niebieskich motyli, a od czasu do czasu jeden z nich bywał złapany i uwięziony w rosiczce. Zamiast fotografować jedną z tych biednych ofiar, wybrałem inne podejście. Chciałem uchwycić niewinne i ponętne piękno rośliny, tak jak motyl mógłby ją zobaczyć w jego ostatnich chwilach. Aby to zrobić, użyłem zabytkowego obiektywu Pentacon".
Fot. Chris Gug/cupoty.com
20 z 33
Rośliny: wyróżnienie
Chris Gug, Duch Jukatanu.
Widok do góry przez dryfujące łodygi liliowców w meksykańskiej słodkowodnej cenocie, Półwysep Jukatan, Meksyk.
Fot. Jeannet van der Knijff/cupoty.com
21 z 33
Rośliny: wyróżnienie
Jeannet van der Knijff, Przytulia lepczyca.
Młode rośliny lepczycy w lodowym basenie, pokryte szronem, Abtwoudsepark w Delft, Holandia.
Fot. Csaba Daróczi/cupoty.com
22 z 33
Pejzaż kameralny: I miejsce
Csaba Daróczi, Cofająca się fala.
Okrężnica bagienna (Hottonia palustris) zanurzona pod poruszającą się wodą, Izsák, Węgry.
Od autora:
"W pierwszych dniach maja zawsze wracam nad mały kanał w pobliżu Izsáku na Węgrzech, gdzie w ogromnych ilościach kwitnie okrężnica bagienna. Niestety, w tym roku kwitnienie opóźniło się i tylko liście były jeszcze pod wodą. Już miałem wracać do domu, kiedy zobaczyłem, że nad kanałem upadło drzewo i w jego odbiciu wyraźnie było widać rośliny".
Fot. Piet Haaksma/cupoty.com
23 z 33
Pejzaż kameralny: II miejsce
Piet Haaksma, Lodowa skamielina.
Mały patyk uwięziony we fragmencie lodu, Holandia.
Od autora:
"Zimą po wielu zalanych terenach podmokłych w Holandii można jeździć na łyżwach. Lód jest często uszkadzany, a jego kawałki odłamywane. Przy jednej z takich okazji odkryłem mały kawałek lodu przyklejony do zamarzniętej gałązki, co skojarzyło mi się ze znaleziskiem prehistorycznym".
Fot. Matthias Conrad/cupoty.com
24 z 33
Pejzaż kameralny: wyróżnienie
Matthias Conrad, Ciesz się małymi rzeczami II.
Jesienny liść z miedzianymi kropelkami wody, Niemcy.
Fot. Simon Theuma/cupoty.com
25 z 33
Świat podwodny: I miejsce
Simon Theuma, Czas snu.
Krewetka unosi się nad rozgwiazdą mozaiki, Rezerwat Bass Point, Shellharbour, Australia.
Od autora:
"Jak misterny gobelin ekosystemu morskiego, to zdjęcie oddaje związek między krewetką a mozaikową gwiazdą morską. Sztuka Aborygenów przypomina nam o delikatnej równowadze, jaka istnieje we wspaniałym gobelinie naszego naturalnego świata - ta starożytna mądrość służy jako ważne przypomnienie, aby zachować to, co mamy. Aby uchwycić ten obraz, musiałem użyć stroboskopu ustawionego pod ostrym kątem w stosunku do obiektu. Taka konfiguracja podkreśliła głębię i piękną fakturę obu organizmów".
Fot. Chris Gug/cupoty.com
26 z 33
Świat podwodny: III miejsce
Chris Gug, Pinkaboo.
Stadnik żółtoogonowy na jasnoróżowym, miękkim koralowym tle, Misool, Papua Zachodnia, Indonezja.
Fot. Csaba Daróczi/cupoty.com
27 z 33
Świat podwodny: wyróżnienie
Csaba Daróczi, Konstelacja ryby.
Ryby słodkowodne gromadzą się w stawie w księżycową noc, Soltvadkert, Węgry.
Fot. Barry Webb/cupoty.com
28 z 33
Grzyby: I miejsce
Barry Webb, Lodowa korona.
Makulec łuskowaty (Didymium squamulosum) dumnie nosi koronę z lodu, Hodgemoor Wood, Buckinghamshire, Wielka Brytania.
Od autora:
"Tego jednomilimetrowego grzyba znalazłem w styczniu w ściółce liściowej w lesie w Buckinghamshire. Oczarowany sposobem, w jaki szron uformował koronę na owocniku, musiałem bardzo uważać, aby nad nim nie oddychać. Podczas poprzedniej próby z innym makulcem mój oddech stopił lód, gdy niechcący podszedłem za blisko".
Fot. Barry Webb/cupoty.com
29 z 33
Grzyby: wyróżnienie
Barry Webb, Comatricha z kropelkami.
Piękne śluzowce Comatricha nigra błyszczą kropelkami wody na gnijącym słupku płotu, Beaconsfield, Buckinghamshire, Wielka Brytania.
Fot. Gerhard Vlcek/cupoty.com
30 z 33
Mikro: I miejsce
Gerhard Vlcek, Trawa plażowa.
Mikroskopijny przekrój trawy plażowej (Ammophila arenaria), Südstadt, Austria.
Od autora:
"Ammophila arenaria barwiona auraminem O i safraniną oglądana pod mikroskopem po wzbudzeniu fluorescencyjnym niebieskim. Trawa pochodzi z ogrodu znajomego w Wiedniu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, musiałem pociąć próbkę tak cienko, jak to możliwe. Barwienie i przygotowanie próbki było bardzo trudne. Musiałem użyć najmniejszego pędzelka, aby manipulować częściami mniejszymi niż 1 mm w różnych roztworach barwiących i chemicznych przed umieszczeniem łodyg na szkiełku. Potem zrobienie zdjęcia było już łatwizną!".
Fot. Marek Miś/cupoty.com
31 z 33
Mikro: wyróżnienie
Marek Miś, Rozwielitka we wszechświecie.
Mikroorganizm (rozwielitka) znaleziony w próbce wody z małego jeziora w Suwalskim Parku Krajobrazowym.
Fot. Carlos Pérez Naval/cupoty.com
32 z 33
Młodzi: I miejsce
Carlos Pérez Naval, Małe cuda.
Gekon murowy (Tarentola mauritanica) wspina się po ścianie pokrytej złożami minerałów wyglądającymi jak drzewa, Calamocha, Teruel, Hiszpania.
Od autora:
"W ścianach niektórych domów w Calamocha, wiosce w Hiszpanii, w której mieszkam, można znaleźć piroluzyty. Te minerały magnezu tworzą oszałamiające formacje, które wyglądają jak skamieniałe drzewa, ale są tak małe, że trudno je dostrzec. Któregoś dnia miałem szczęście znaleźć gekona murowego bardzo blisko ściany piroluzytu, więc starałem się jak najlepiej wykorzystać to spotkanie. Już od dawna chciałem go sfotografować, ale w mojej wiosce pojawił się on dopiero niedawno (prawdopodobnie przyniesiony w koszach z owocami z cieplejszych rejonów). Dzięki zmianom klimatycznym mogą teraz tu przetrwać".
Fot. Elizabeth Kazda/cupoty.com
33 z 33
Stworzone przez człowieka: I miejsce
Elizabeth Kazda, Nici asymetryczne.
Wielokrotna ekspozycja kolorowych nici w aparacie, domowe studio, Wisconsin, USA.
Od autorki:
"Lubię przesuwać granice możliwości mojego aparatu i eksperymentować z nowymi technikami fotografowania zwykłych obiektów. W mojej kolekcji przyborów plastycznych znajdują się liczne szpulki kolorowych nici z poprzednich projektów. Chciałam sfotografować ten wątek w wyjątkowy sposób i wpadłam na pomysł owinięcia kolorowych pasm wokół otwartej ramki na zdjęcie. Umieściłem ramę na napędzanej silnikiem platformie obrotowej i ustawiłam aparat na tryb wielokrotnej ekspozycji. Podczas obracania platformy zrobiłam 64 zdjęcia nici w 64 równoodległych pozycjach. Jest to skrupulatny proces, który wymaga cierpliwości. W przypadku tego zdjęcia zastosowałam w aparacie wielokrotną ekspozycję wynoszącą 64 klatki, aby uzyskać finalnie pojedynczy plik RAW".
Wszystkie komentarze
I refleksja - ile czasu tracimy na zajmowanie się ułaskawieniami, wetami, marszami itp..
Jak przyznaje sam autor zrobił zdjęcie na Węgrzech - tam nie ma morza.
Samo zdjęcie bardzo zacne ;)
Bo to jest ćma. TA ćma.
Skończ kwiczeć.
Bo płci męskiej to byłby TEN ciem. Nieprawdaż?