Fot. Blake Randall/Natural Landscape Photography Awards 2023
1 z 24
Fotograf Roku: I miejsce
Blake Randall:
"Jestem głęboko zaszczycony otrzymaniem nagrody Fotografa Roku w konkursie Natural Landscape Photography Award. Od samego początku nagrody NLPA wyznaczały złoty standard w fotografii krajobrazowej - zachowując autentyczne wrażenia związane z uchwyceniem niezmienionego naturalnego piękna naszej planety w przeciwieństwie do rosnącej popularności sztucznej inteligencji i obrazów generowanych komputerowo. W konkursie konsekwentnie prezentowana jest wyjątkowa grupa utalentowanych fotografów, z których wielu podziwiam i którzy stanowią dla mnie osobistą inspirację od początku mojej przygody z fotografią. Zdjęcia prezentowane w konkursie odzwierciedlają rodzaj fotografii, do której dążę, co czyni tę nagrodę wyjątkową i czymś, z czego będę dumny przez resztę życia".
Fot. Benjamin Maze / /Natural Landscape Photography Awards 2023
2 z 24
Fotograf Roku: II miejsce
Benjamin Maze:
"Dla mnie - osoby, która lubi tworzyć obrazy wszystkiego, od wspaniałego krajobrazu po abstrakcyjne i intymne sceny natury, fantastyczne jest, że NLPA wyraża wszystkie oparte na rzeczywistości podejścia do uchwycenia naszego świata przyrody. Konkurs w sposób niezamierzony zmusił mnie również do głębszego zastanowienia się nad tym, co przedstawiam poprzez swoje obrazy, i nad tym, jak powiązać własną interpretację artystyczną z rzeczywistością, zamiast postrzegać je jako wzajemnie się wykluczające".
Fot. Kenny Muir/Natural Landscape Photography Awards 2023
3 z 24
Fotograf Roku: wyróżnienie
Kenny Muir
Zdjęcie powstało w lesie kaledońskim w Szkocji.
Fot. Xavier Lequarre/Natural Landscape Photography Awards 2023
4 z 24
Fotograf Roku: wyróżnienie
Xavier Lequarre
To zdjęcie dwóch kondorów zostało zrobione w Andach, w Patagonii.
Fot. Tiago Mateus/Natural Landscape Photography Awards / @q5*h-bXeU~.=;az& ^dX2
5 z 24
Projekt: I miejsce
Tiago Mateus, "Sosna pinia"
Od autora:
"Sosna pinia (Pinus pinea) to gatunek sosny pochodzący z regionu Morza Śródziemnego. W Portugalii znajduje się około 9 proc. całkowitej światowej powierzchni tego gatunku, który można spotkać także w innych krajach rejonu, takich jak Hiszpania, Francja, Włochy i Turcja. W tym projekcie fotograficznym nie interesuje mnie portretowanie sosny posadzonej, przyciętej lub wyprostowanej, eksplorowanej na plantacjach lub ozdobnej. Chcę przedstawić dziką Pinus pinea, która może rosnąć, przetrwać, łamać się i opadać, i która ma historię do opowiedzenia o jej legendarnej sile i wytrwałości wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Drzewa te, znane ze swojej odporności na letnią suszę, łatwo rosną na słabych piaszczystych glebach, bohatersko stawiają czoła silnym nadmorskim wiatrom i słonemu powietrzu. Przez całe życie doznają niezliczonych złamań spowodowanych burzami lub ciężarem korony, co nadaje im uderzająco silną osobowość i niesamowite kształty, które opowiadają nam historię ich życia i walki z żywiołami".
Fot. Tim Wrate/Natural Landscape Photography Awards
6 z 24
Projekt: II miejsce
Tim Wrate, "Dewastacja"
Od autora:
"Dewastacja to seria zdjęć lotniczych przedstawiających degradację krajobrazu zniszczonego przez działalność człowieka. To, co kiedyś było kwitnącym ekosystemem słodkowodnym bagien Melaleuca, jest obecnie jałowym obszarem martwych drzew i nadmiernie zasolonej wody; cmentarz wybielonych i poranionych pni drzew. Potężny koktajl rosnącego poziomu mórz, zmian w strukturze cyklonów i monsunów oraz wpływu dzikich bawołów spowodował wypchnięcie słonej wody dalej od wybrzeża do słodkowodnych systemów rzecznych. Zjawisko to zostało po raz pierwszy udokumentowane w latach 50. XX w., ale od lat 80. gwałtownie się nasiliło. Projekt zrealizowano w Australii, niedaleko zachodniego krańca Parku Narodowego Kakadu".
Fot. Nicolas Raspiengeas/Natural Landscape Photography Awards
7 z 24
Projekt: III miejsce
Nicolas Raspiengeas, Apaa
Od autora:
"Seria zdjęć wykonana na torfowiskach Apaa w Laponii. Ich cechą jest tworzenie sieci roślinnych, które tworzą struktury i formacje równie zaskakujące, jak i ogromne. Kolor niektórych zbiorników wodnych wynika z tego, że w niektórych miejscach roślinność rozkłada się, nadając wodzie szczególny odcień".
Fot. Jeroen Van Nieuwenhove/Natural Landscape Photography Awards
8 z 24
Projekt: wyróżnienie
Jeroen Van Nieuwenhove, "Pożary w Fagradalsfjall"
Od autora:
"W 2021 roku spełniło się moje marzenie z dzieciństwa. Zawsze chciałem być świadkiem erupcji wulkanu i kiedy Fagradalsfjall obudził się po 7000-letnim śnie, skorzystałem z okazji. Od pierwszego dnia patrzyłem ze zdumieniem, jak przede mną rośnie zupełnie nowy krajobraz, nowa ziemia. Moje ambicje i inspiracje rosły wraz z polem lawy. Łącznie spędziłem siedem miesięcy, dokumentując erupcje Fagradalsfjall w latach 2021 i 2022. >>Pożary w Fagradalsfjall<< to wizualny list miłosny do serii erupcji, które urzekały moją fotografię przez ostatnie 2,5 roku. Raz po raz próbowałem rzucić sobie wyzwanie, aby znaleźć nowe perspektywy i nowe kąty, których wcześniej nie widziałem. W tym projekcie pragnę pokazać strukturę w chaosie, stworzenie w zniszczeniu i piękno przemocy".
Fot. Gabriel Stankiewicz/Natural Landscape Photography Awards
9 z 24
Zdjęcie Roku 2023
Gabriel Stankiewicz, "Arktyczna wytrzymałość"
Od autora:
"Zamieć - tak można określić pogodę, która towarzyszyła mi podczas wyjazdu do Senji w Norwegii w lutym 2023. Stworzyła warunki do zabawy bardziej intymnymi scenami i do wykorzystania podmuchów wiatru, które czasami mnie przewracały, bo nie jestem najlepszy w balansowaniu na rakietach śnieżnych. Choć samo lądowanie w głębokim, świeżym śniegu sprawia przyjemność, to wstawanie na wietrze w rakietach śnieżnych za każdym razem było nie lada wyzwaniem".
Fot. Björn Nehrhoff von Holderberg/Natural Landscape Photography
10 z 24
Wielka sceneria: I miejsce
Björn Nehrhoff von Holder:
"Podczas niezwykłego, ciepłego okresu zimy w północnej Norwegii, front burzowy uderzył w wybrzeże Steigen oraz wysokie góry. Kiedy nagle zaczął padać śnieg z wyjątkowo dużymi płatkami śniegu, byłem pewien, że to idealna sceneria dla zdjęć z dłuższą ekspozycją, podkreślającą smugi śniegu".
Fot. Blake Randall/Natural Landscape Photography Awards
11 z 24
Wielka sceneria: IV miejsce
Blake Randall
Zdjęcie zostało zrobione w sercu pasma Karakorum, wewnątrz lodowca Baltoro w Pakistanie.
Fot. Stewart Hamilton/Natural Landscape Photography Awards
12 z 24
Wielka sceneria: V miejsce
Stewart Hamilton
Zdjęcie zostało zrobione w Bombo Headland Quarry. To dawny kamieniołom, a obecnie obszar geologiczny wpisany na listę dziedzictwa kulturowego w Nowej Południowej Walii w Australii.
Fot. Joshua Cripps/Natural Landscape Photography Awards
13 z 24
Pejzaż kameralny: III miejsce
Joshua Cripps:
"Wędrując po wydmach Mesquite w Dolinie Śmierci podczas wyjącej wichury, zauważyłem niezwykłą cechę na piasku kilka grzbietów dalej. Walcząc z podmuchami wiatru i latającym piaskiem, podszedłem bliżej i odkryłem tę oszałamiającą formację wciśniętą pomiędzy dwiema dużymi wydmami, przez które przebijał się strumień dzikiego wiatru. Mgła w powietrzu nadała tej scenie cudowny blask i choć scena wygląda spokojnie, uchwycenie tego zdjęcia wymagało nie lada wysiłku, aby utrzymać statyw na wietrze."
Fot. Eric Bennett/Natural Landscape Photography Awards
14 z 24
Abstrakcja i detal: I miejsce
Eric Bennett, "Rolki filmowe", z cyklu "Opowieści pływowe", Otter Crest, 2022 r.
Fot. Natalia Harper/Natural Landscape Photography Awards / CN66(b
15 z 24
Abstrakcja i detal: V miejsce
Natalia Harper:
"To zdjęcie kaktusa Claret Cup zostało zrobione w Parku Narodowym Zion w stanie Utah w USA. Gatunek ten jest jednym z niewielu kaktusów, których kwiaty utrzymują się przez kilka dni. Miałem szczęście, że miałem okazję obserwować tę roślinę od pierwszego otwartego kwiatu i uchwycić zapierający dech w piersiach pełny rozkwit".
Fot. Mieke Boynton/Natural Landscape Photography Awards
16 z 24
Zwyczajne miejsca: II miejsce
Mieke Boynton:
"Kiedy byłem dzieckiem, moi rodzice kupili padok, który przekształcili w winnicę i winiarnię. Była to firma rodzinna i na początku tata kupił kilka drzew liściastych jako sadzonki do obsadzenia działki wzdłuż autostrady. Teraz co roku jesienią nasza aleja wspaniałych jesionów bordowych i brzóz srebrzystych ma oszałamiające kolory".
Fot. Alexandre Deschaumes/Natural Landscape Photography Awards
17 z 24
Góry: I miejsce
Alexandre Deschaumes:
"To jest góra Mont Maudit w masywie Mont Blanc, Chamonix, w Alpach Francuskich. Silne wiatry występujące na dużych wysokościach tworzą bardzo drobne chmury orograficzne, które bardzo szybko zmieniają swój wygląd. Również szczególne światło chwili nadaje nieco surrealistycznej atmosfery temu obrazowi".
Fot. James Hiders/Natural Landscape Photography Awards
18 z 24
Wodne Światy: I miejsce
James Hiders
Zdjęcie powstało przy wodospadzie Piemans Falls. Jest to wodospad sezonowy położony w Australii, w parku narodowym Alpine, na rzece Piemans Creek.
Fot. Harry Lichtman/Natural Landscape Photography Awards
19 z 24
Zdjęcia czarno-białe: I miejsce
Harry Lichtman:
"Brutalna zimowa burza przeszła przez Crawford Notch (New Hampshire) i stworzyła warunki dla tej prostej sceny, która na początku była niemal monochromatyczna. Dmuchający śnieg tworzył fale i zaspy, przypominające mi surfowanie na oceanie. Staranne ustawienie aparatu pozwoliło uzyskać równowagę między drzewami i uwypuklić śnieg, wykorzystując ciemne obszary rzeki".
Fot. Lukas Moesch/Natural Landscape Photography Awards
20 z 24
Zdjęcia czarno-białe: III miejsce
Fot. Jory Vander Galien/Natural Landscape Photography Awards
21 z 24
Zdjęcia czarno-białe: IV miejsce
Jory Vander Galien:
"Zwykle podczas wędrówek po surrealistycznych wydmach w White Sands National Park szukam idealnie wysublimowanych i dziewiczych wydm, ale ta konkretna wydma była o wiele bardziej interesująca. Nie mogłem przejść obok niej. Było tam mnóstwo śladów, które powstały nie wiadomo w jaki sposób. To zdjęcie ma historię, którą tylko widz może dokończyć. Więc co się tu tak w ogóle stało?".
Fot. David Hunter/Natural Landscape Photography Awards
22 z 24
Nocny krajobraz: I miejsce
David Hunter
Zdjęcie zrobione podczas przesilenia letniego na terenie Parku Narodowego Skamieniałego Lasu.
Fot. Lukáš Veselý/Natural Landscape Photography Awards
23 z 24
Nocny krajobraz: III miejsce
Lukáš Veselý:
"Zdjęcie przedstawia tzw. czerwone duszki utworzone w wyniku silnej burzy z piorunami. Formacje te mają rozmiary kilkudziesięciu kilometrów, zatem możliwe i jednocześnie najlepsze jest obserwowanie ich z dużej odległości."
Fot. Antonio Fernandez/Natural Landscape Photography Award
24 z 24
Zdjęcie lotnicze: III miejsce
Antonio Fernandez:
"Podczas odpływu na bagnach pojawia się mnóstwo fantazyjnych kształtów, które są równie efemeryczne, jak przypływ. Gdy leciałem nad tym krajobrazem, nagle pojawiło się to piękne niebieskawe drzewo".
Wszystkie komentarze
Ja Twój komentarz wsadzam do kosza megaGlędo.