Fot. Agnieszka Wieczorek / TNC Photo Contest 2023
1 z 35
Zdjęcia lotnicze, I miejsce
Od autorki: zainspirowana żółtym kolorem postanowiłam zrobić zdjęcie z drona przedstawiające z góry małą osadę miasta Świdnica, która została zbudowana pośrodku pola. Na wiosnę budynki otoczone są pięknymi polami kwitnącego rzepaku.
Fot. Neelutpaul Barua / TNC Photo Contest 2023
2 z 35
Zdjęcia lotnicze, II miejsce
Jezioro Magadi w Kenii z przelatującymi flamingami.
Fot. Mostafijur Rahman Nasim / TNC Photo Contest 2023
3 z 35
Zdjęcia lotnicze, wyróżnienie
Bangladesz to kraj gęsto zaludniony. Transport publiczny zmienia się podczas festiwalu Eid, gdy ludzie opuszczają Dhakę w przepełnionych środkach transportu. Na zdjęciu: w terminalu startowym Sadarghat w Dhace widać ogromne, zatłoczone statki wodne.
Fot. Litauszki Tibor / TNC Photo Contest 2023
4 z 35
Grand Prix
Od autora: sfotografowałem ten moment pod wodą, wkładając aparat do podwodnej obudowy, przyczepiając go do metalowego obciążnika i umieszczając całość pod świeżo złożonymi żabimi jajami. Zaczekałem w pobliżu, aż się ściemni, a gdy pojawiła się traszka, oświetliłem ją lampą LED i uruchomiłem aparat za pomocą przewodowego wyzwalacza.
Fot. Grzegorz Długosz / TNC Photo Contest 2023
5 z 35
Ptaki, I miejsce
Sikorka wahadłowa buduje swoje wyjątkowe gniazda na bagnach Biebrzańskiego Parku Narodowego. To zdjęcie przedstawia samca opuszczającego gniazdo, aby przynieść więcej materiału do zagnieżdżenia i dokończyć budowę.
Fot. Mike Krehbiel / TNC Photo Contest 2023
6 z 35
Ptaki, II miejsce
Preriokur mały (mały kurczak preriowy) to gatunek z rodziny cietrzewia. Od autora: schowany za maskowaniem, podziwiałem tokowisko. To był zimny poranek i zanim aktywność ptaków ucichła na tyle, że mogłem opuścić zasłonę, drżałem. Nie byłem pewien, czy było to spowodowane zimnem, czy ekscytacją związaną z możliwością bycia świadkiem tych pięknych scen.
Fot. Raphael Alves / TNC Photo Contest 2023
7 z 35
Klimat, I miejsce
Euridice Castro (lat 33) trzyma swojego siostrzeńca Otavio w oknie, podczas gdy jej syn Aquiles bawi się w wezbranej rzece w miejscowości Anama w Brazylii.
Fot. Mustafa Binol / TNC Photo Contest 2023
8 z 35
Klimat, II miejsce
Od autora: po tym, jak właściciel gruntu przez długi czas nie mógł utrzymać własnego pola, bezczelna osoba zamieszkująca ten teren korzystała z gruntu bez pozwolenia i bez umowy dzierżawy. Właściciel gruntu niszczy więc ziemię dużą równiarką, aby nie było już więcej niezapowiedzianych upraw.
Fot. Zhenhuan Zhou / TNC Photo Contest 2023
9 z 35
Klimat, wyróżnienie
Zdjęcia wykonano w Ontario w Kanadzie, w lutym 2022 r. Wtedy ten stan nawiedziły największe opady śniegu od dziesięcioleci. Od autora: zrobiłem zdjęcie stadniny koni, które przez burzę śnieżną zamieniło się w zimową krainę czarów.
Fot. Jeanny Tang / TNC Photo Contest 2023
10 z 35
Woda, I miejsce
Suchy staw rybny. Dziury wykopane przez ryby specjalnie na tarło można zobaczyć po wyschnięciu zbiornika.
Fot. Alan Taylor / TNC Photo Contest 2023
11 z 35
Woda, II miejsce
Jeleń przy rzece Oconaluftee w Parku Narodowym Great Smoky Mountains. Przyszedł, żeby napić się orzeźwiającej wody.
Fot. Jorge Castro Urbiola / TNC Photo Contest 2023
12 z 35
Woda, wyróżnienie
Aksolotl meksykański sfotografowany w rzece o znacznie obniżonym poziomie wody w San Luis Potosi, Meksyk.
Fot. Hermis Haridas / TNC Photo Contest 2023
13 z 35
Nagroda specjalna jury
Pełna wdzięku sylwetka dudka o wschodzie słońca. Od autora: widziałem, że ten ptak od czasu do czasu chwytał ofiarę w powietrzu, innym razem na ziemi. Za każdym razem, gdy złapał ofiarę, leciał w tym samym kierunku do pobliskiego drzewa.
Uzasadnienie jurora Cole'a Sprouse'a: to zdjęcie wyraźnie pokazuje cierpliwość, zbieg okoliczności, możliwości dostosowania technicznego i kompozycję (...). Zewnętrzna prostota zdjęcia sprawia, że łatwo zapomnieć, ile czasu potrzeba na zrobienie takiego zdjęcia. Szybkość poruszania się obiektu oznacza, że musisz być idealnie przygotowany w momencie, gdy pojawi się taka scena.
Fot. Irina Petrova Adamatzky / TNC Photo Contest 2023
14 z 35
Gady i płazy, I miejsce
Wąż kukurydziany (Pantherophis guttatus) sfotografowany za pomocą oświetlenia światłem ultrafioletowym. W ten sposób herpetolodzy od końca XX wieku lokalizują węże w ciemności.
Fot. Joseph Mullica / TNC Photo Contest 2023
15 z 35
Gady i płazy, III miejsce
Szkarłatny wąż królewski schodzący po sośnie, prawdopodobnie polujący na jaszczurki o zmierzchu.
Fot. Christian Passeri / TNC Photo Contest 2023
16 z 35
Gady i płazy, wyróżnienie
Afrykańska żaba rycząca atakuje rywala, próbując bronić swojego terytorium godowego. Te duże żaby gromadzą się w płytkich wodach w porze deszczowej, gdzie walczą o możliwość kopulacji z samicami. Od autora: przez kilka godzin, które spędziłem na ich obserwacji, dominujący samiec bronił środka kałuży przed wszystkimi swoimi rywalami, atakując ich jednego po drugim.
Fot. Alessandro Carboni / TNC Photo Contest 2023
17 z 35
Krajobraz, I miejsce
Od autora: to zdjęcie przedstawia jeden z najbardziej intensywnych momentów, jakie pamiętam w życiu. Był wrzesień, kiedy po dwóch tygodniach czekania miałem szczęście doświadczyć niesamowitej mieszanki niezwykłych elementów, których nigdy nie zapomnę - imponującego pokazu jesiennych kolorów na szczycie i pierwszego śniegu w tym sezonie.
Fot. Roberto Valdez / TNC Photo Contest 2023
18 z 35
Krajobraz, II miejsce
Wulkan Cotopaxi widziany z lodowców Antisana. Od autora: po kilku godzinach wspinaczki i poruszania się po rozległych szczelinach lodowca wulkanu Antisana, gdy zaczęły świecić pierwsze promienie słońca, dostrzegłem w oddali oświetlony Cotopaxi z unoszącą się z niego kolumną pary. Ostrożnie ustawiłem się pomiędzy szczelinami, wyciągnąłem aparat i zrobiłem zdjęcie z długim czasem otwarcia migawki.
Fot. Bruce Hogle / TNC Photo Contest 2023
19 z 35
Krajobraz, wyróżnienie
Planowane pożary nad jeziorem Chase State Fishing Lake (Stany Zjednoczone). Od autora: to był późny wieczór nad jeziorem, podczas którego kontrolowany pożar pastwisk pełzał wzdłuż grzbietu wzgórza na końcu jeziora. Wieczór był chłodny, a o 1.30 w nocy zrobiło się całkiem zimno, kiedy w końcu mogliśmy robić zdjęcia. Wracając z rancza niedaleko Elmdale, zauważyłem czerwoną poświatę, która wyglądała zjawiskowo.
Fot. Michael Hegyi / TNC Photo Contest 2023
20 z 35
Ludzie i przyroda, I miejsce
Mała grupa dzikich błękitnych gnu (Connochaetes taurinus) obserwuje z bezpiecznej odległości, jak balon na ogrzane powietrze ląduje w Parku Narodowym Masajów Mara w Kenii.
Fot. Mano Aliczki / TNC Photo Contest 2023
21 z 35
Ludzie i przyroda, II miejsce
Czapla siwa siedzi w stawie wśród ludzi spacerujących po parku miejskim w Budapeszcie na Węgrzech. Od autora: większość przechodniów nie zauważyła ptaka przesiadującego nad jeziorem, tak jak często nie zauważamy otaczających nas w mieście innych stworzeń. Nie musimy jednak wyjeżdżać z miasta, żeby spotkać dziką przyrodę. Jeśli zwolnimy, zobaczymy, z iloma żywymi stworzeniami dzielimy nasze siedlisko.
Fot. Narayan Malu / TNC Photo Contest 2023
22 z 35
Ludzie i przyroda, wyróżnienie
Pojedynek tygrysów w Rezerwacie Tygrysów Tadoba w Indiach.
Fot. Estebane Rezkallah / TNC Photo Contest 2023
23 z 35
Oceany, I miejsce
Delfiny sfotografowane podczas przeprawy przez największy atol świata, w Tuamotu w Rangiroa. Żyjące tam delfiny bawią się na falach przy każdym przepływającym statku, tworząc przepiękne widowisko.
Fot. Bambang Wirawan / TNC Photo Contest 2023
24 z 35
Oceany, II miejsce
Plemię morskie w Alor żyjące we wschodniej Indonezji to mądrzy ludzie, zaangażowani w ochronę otaczającego ich morza. Tylko za pomocą prostego sprzętu łowią ryby, zgodnie z ich potrzebami żywieniowymi, a resztę sprzedają na lokalnym rynku.
Fot. Benjamin Salb / TNC Photo Contest 2023
25 z 35
Owady i pajęczaki, I miejsce
Mama-wilczy pająk. To zdjęcie wykonane w technice makrofotografii (składające się ze 129 ujęć i złożone w jedno tak, żeby wszystkie plany były ostre) przedstawia samicę wilczego pająka z dziećmi. Cechą charakterystyczną tych pająków z rodziny pogońcowatych jest sposób noszenia przez samicę kokonów jajowych. Przyczepia je za pomocą kądziołków przędnych do końca odwłoka i nosi, nie przestając polować. Młode pająki po wykluciu się z jaj i wyjściu z kokonu wspinają się na grzbiet mamy, gdzie przebywają około tygodnia. Następnie schodzą z jej grzbietu i rozpoczynają życie na własną rękę.
Fot. Soumya Ranjan Bhattacharyya / TNC Photo Contest 2023
26 z 35
Owady i pajęczaki, II miejsce
Żółty pluskwiak z rodziny skoczkowatych siedzi na grzybie wspornikowym rozpraszającym zarodniki. Został sfotografowany w wilgotnym lesie liściastym Goa w Indiach.
Fot. Litauszki Tibor / TNC Photo Contest 2023
27 z 35
Owady i pajęczaki, wyróżnienie
Owad z rodziny mrówkolwowatych leci w letnią noc na stepie Kiskunság, Węgry. Od autora: aby pokazać dynamikę ruchu, wybrałem długi czas otwarcia migawki. Śledziłem go światłem LED, ostrość ustawiłem manualnie, a lampa błyskowa błysnęła po drugiej kurtynie.
Fot. Russell Laman / /TNC Photo Contest 2023
28 z 35
Życie podwodne, I miejsce
Pokrzywy morskie z Pacyfiku (Chrysaora fuscescens) roją się w mętnych wodach u wybrzeży Monterey w Kalifornii.
Fot. Daniel Nicholson / /TNC Photo Contest 2023
29 z 35
Życie podwodne, III miejsce
Szary rekin rafowy rozdziela przypływającą ławicę na płyciznach rafy Ningaloo. Miliony małych ryb zostały zebrane razem i wpędzone w wąskie alejki płytkiej rafy koralowej przez polujące drapieżniki.
Fot. Jose Pereyra Lucena / TNC Photo Contest 2023
30 z 35
Rośliny i grzyby, I miejsce
El Cardón, czczony przez mieszkańców pierwotnych ludów północno-zachodniej Argentyny, otoczony mitami i legendami. Zdjęcie zrobione w zimową, księżycową noc.
Fot. Vittorio Ricci /TNC Photo Contest 2023
31 z 35
Rośliny i grzyby, II miejsce
Samotne drzewo iglaste na wyżynach Dolomitów zimą, Regionalny Park Przyrody Fanes-Sennes-Braies, Włochy.
Fot. Ashley Sykes / TNC Photo Contest 2023
32 z 35
Rośliny i grzyby, III miejsce
Grupa grzybów duchów (Omphalotus nidiformis). Rosną, a następnie szybko znikają, w ciepłe noce, po kilku deszczowych dniach. Od autora: ta kępa, którą sfotografowałem, znajdowała się w przybrzeżnym obszarze leśnym w Gerroa w Nowej Południowej Walii w Australii.
Fot. Siddhartha Ghosh / TNC Photo Contest 2023
33 z 35
Ssaki, I miejsce
Trzy wilki skaczące w powietrzu. Każdy z nich emanuje szczęściem i energią, a zostały sfotografowane w ich naturalnym środowisku.
Fot. HJ Yang / TNC Photo Contest 2023
34 z 35
Ssaki, II miejsce
Orka atakuje o poranku dwie foczki na plaży.
Fot. Luisa Pericoli / TNC Photo Contest 2023
35 z 35
Ssaki, III miejsce
Niedźwiedź otrząsający się z wody.
Wszystkie komentarze
Sikorka wahadłowa buduje swoje wyjątkowe gniazda na bagnach Biebrzańskiego Parku Narodowego. To zdjęcie przedstawia samca opuszczającego gniazdo, aby przynieść więcej materiału do zagnieżdżenia i dokończyć budowę.
Komentarz.
Ptak na zdjęciu do samiec remiza Remiz pendulinus.
Tak rażącego błędu nie można pozostawić bez komentarza.
Właśnie zajrzałem do słownika i się wyjaśniło:
po polsku - remiz, po angielsku - penduline tit, czyli po polsku - sikorka wahadłowa :-)) (coś jak pióro kulkowe: po polsku długopis, po angielsku ball pen, po polsku pióro kulkowe :-))).
Pierwsze miejsce za nowatorskie tłumaczenie!
Dobrze, że nie wyszedł im "wahadłowy cycek", hihi.
Równie ładnie można przetłumaczyć remiza na angielski - np. fire station tit
oto skutki użycia tłumacza guglowego
Wstyd!
Taki z niego łoś, jak z Kaczyńskiego koszykarz.
3 punkty
doprecyzowałbym, jeśli można, że to wapiti na co wskazuje forma poroża.
Tłumacz automatyczny się pomylił nie znając się na zwięrzętach (elk czyli wapiti)
Niesamowity widok jesiennego kolorowego lasu na szczycie przesłoniętego spadającym pierwszym śniegiem - czysty impresjonizm.
Od autorki: zainspirowana żółtym kolorem postanowiłam zrobić zdjęcie z drona przedstawiające z góry małą osadę miasta Świdnica, która została zbudowana pośrodku pola. Na wiosnę budynki otoczone są pięknymi polami kwitnącego rzepaku.
Hm, taki rzepak ma tak intensywny zapach, że nie idzie wytrzymać. Mam tak ja i parę innych osób. Ponoć te nowe odmiany rzepaku są specjalnie takie śmierdzące, żeby doprowadzać pszczoły do szału i żeby szybko zapylały. Podczas jazdy po Polsce wiosną, przy przejeżdżaniu koło pól zawsze muszę wymuszać cyrkulację wewnętrzną w samochodzie.
No i mieszkać tak w środku pola... jest się nieźle narażonym na opryski. Są to ilości oczywiście śladowe, ale jednak. Cóż, w mieście znowu ma się smog, mikropyły i też niedobrze, a tu chemikalia. Pick your poison, haha.
Tam po lewej zaraz zaczyna się miasto. Ta enklawa kiedyś była użytkowana jako magazyn amunicji . Ujęcia są robione od strony miasta . Gdyby zrobić zdjęcie ostatniej uliczki od strony pól w dowolnym mieście to efekt byłby podobny. Marudom zawsze coś pod górkę.
dla odstraszania gości :-)
Zdjęcie piękne.
Ano, niech wiedzą, z czym się liczyć przekraczając te progi ;)
Przepiękne, jak jakieś dzieło impresjonisty czy wręcz pointylisty - biel i mocne kolory.
Też mnie nawet kusiło, by to sobie wydrukować i gdzieś powiesić, ale jest wręcz zbyt kiczowate ;)