Fot. Sam Mednick / AP Photo
1 z 22
Fot. ORTN/AP
2 z 22
Zamach stanu
Pułkownik major Amadou Abdramane wygłasza oświadczenie we środę, 26 lipca 2023 r. w Niamey w Nigrze. Delegacja oficerów wojskowych pojawiła się w telewizji Nigru, aby odczytać serię komunikatów ogłaszających zamach stanu.
Pucz w Nigrze. Amerykanie częściowo ewakuują ambasadę
Fot. Fatahoulaye Hassane Midou / AP Photo
3 z 22
Fot. Sam Mednick / AP Photo
4 z 22
Fot. Sam Mednick / AP Photo
5 z 22
Pucz w Nigrze
Marsz zwołany przez zwolenników przywódcy zamachu stanu, gen. Abdurrahmana Tchianiego w Niamey, Niger, 30 lipca 2023 r.
Fot. Sam Mednick / AP Photo
6 z 22
Przyszłość kraju
Kilka dni po tym, jak zbuntowani żołnierze obalili demokratycznie wybranego prezydenta Nigru, rośnie niepewność co do przyszłości kraju.
Fot. Sam Mednick / AP Photo
7 z 22
Fot. Sam Mednick / AP Photo
8 z 22
Zwykli ludzie
Salou Hassan pozuje do zdjęcia przed dwuizbową chatą, w której mieszka z rodziną na obrzeżach Niamey. Hassan powiedział, że nie do końca wie, co niesie za sobą obalenie prezydenta w wyniku zamachu stanu.
Fot. Sam Mednick / AP Photo
9 z 22
"Precz z Francją, niech żyje Putin"
Nigeryjczycy uczestniczą w marszu zwołanym przez zwolenników przywódcy zamachu stanu, generała Abdurrahmana Tchianiego w Niamey. Napis na plakacie głosi: "Precz z Francją, niech żyje Putin". Niger, 30 lipca 2023 r.
Fot. Sam Mednick / AP Photo
10 z 22
Bieda w Nigrze
W stolicy Nigru wiele osób mieszka w prowizorycznych schronieniach połączonych listwami z drewna, arkuszy i plastiku plandeki, ponieważ nie stać ich na opłacenie czynszu, i codziennie walczą o to, by zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, by wykarmić swoje dzieci.
Fot. Fatahoulaye Hassane Midou/AP
11 z 22
Płonąca kwatera
Demonstracja zwolenników zbuntowanych żołnierzy pod płonącą kwaterą główną partii rządzącej w Niamey, Niger, 27 lipca 2023 r.
Fot. Sam Mednick / AP Photo
12 z 22
Dzień niepodległości
Zwolennik junty trzyma afisz w kolorach rosyjskiej flagi z napisem "Niech żyje Rosja, niech żyje Niger i Nigeryjczycy" na marszu, który odbywa się w dniu święta niepodległości narodu zachodnioafrykańskiego od jego byłego władcy kolonialnego, Francji, 3 sierpnia 2023 r.
Fot. Sam Mednick / AP Photo
13 z 22
Zwolennicy junty
Mohamed Toumba, jeden z żołnierzy, którzy obalili prezydenta Nigerii Mohameda Bazouma, przemawia do zwolenników rządzącej nigeryjskiej junty w Niamey, Niger, 6 sierpnia 2023 r.
AP / AP
14 z 22
Mohamed Toumba
Generał Abdurrahman Tchiani składa oświadczenie w telewizji państwowej w Nigrze, 28 lipca 2023 r. Tchiani obwołany został przywódcą Narodowej Rady Ochrony Kraju, grupy żołnierzy, którzy zorganizowali zamach stanu przeciwko prezydentowi Mohamedowi Bazoumowi.
Fot. Fatahoulaye Hassane Midou/AP
15 z 22
Pucz w Nigrze
Demokratyczny prezydent Nigru Mohamed Bazoum został aresztowany 26 lipca 2023 r. przez własną gwardię. Puczyści oskarżają go o "pogorszenie sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i złe zarządzanie".
Fot. Sam Mednick / AP Photo
16 z 22
Pucz w Nigrze
Członkowie gwardii prezydenckiej zajęli rezydencję i biuro prezydenta w stolicy Niamey. Oświadczyli, że wszystkie instytucje zostają zawieszone. Wprowadzono nocną godzinę policyjną.
Fot. Sam Mednick / AP Photo
17 z 22
Proprezydencka demonstracja w Niamey
W obronie prezydenta na ulice Niamey wyszły setki ludzi. Skandowano: "No coup d'etat" - "Nie dla zamachu stanu". Według reportera Associated Press strzały, które mogły pochodzić z pałacu prezydenckiego, rozproszyły demonstrantów.
Fot. Sam Mednick / AP Photo
18 z 22
Zwolennicy junty
Jednym z ważniejszych problemów, z jakimi zmaga się Niger, jest ponadgraniczny dżihadyzm.
Fot. Sam Mednick/AP
19 z 22
Rosyjskie wpływy
Władimir Putin, próbując dalej rozszerzyć wpływy na kontynencie, ugościł afrykańskich przywódców na szczycie w Sankt Petersburgu. Uwięziony przez juntę prezydent Bazoum był kluczowym sojusznikiem Zachodu.
Fot. Sam Mednick / AP Photo
20 z 22
Marsz w Niamey
Zwolennicy rządzącej w Nigrze junty gromadzą się na marszu o wolność w Niamey, Niger, 3 sierpnia 2023 r.
Fot. Christophe Ena / AP Photo
21 z 22
Ucieczka z Nigru
Ludzie ewakuowani z Nigru rozmawiają z mediami na lotnisku Roissy Charles'a de Gaulle'a we Francji, 2 sierpnia 2023 r.
Fot. Sam Mednick/AP
22 z 22
Jeden z najbiedniejszych krajów świata
22-milionowy Niger pod względem dochodu na głowę (ok. 600 dol. rocznie) jest jednym z najbiedniejszych krajów świata i plasuje się na dole wskaźnika rozwoju społecznego ONZ będącego miarą dobrobytu.
Wszystkie komentarze
Afryka zmieniła się o tyle, że teraz różnych "zbawców narodu" kreują Chiny albo Rosja a nie Francja czy Wielka Brytania.
To nie są najbardziej ogarnięci ludzie. Wielokrotnie na różnych kontach informacyjnych na IG trafiałam na mieszkańców Afryki stających za Rosją. Wrogiem numer jeden są USA i Europa Zachodnia. Tylko po co się tutaj pchają?
dzięki że nie ja to powiedziałem
Ruski Mir w Afryce to wyzysk tych krajów dla zasranych oligarchów. Niecenzuralne słowa? Głupi ci murzyni!