Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Warto dodać że bardziej popularna i najczęściej używana nazwa to skrzypłocz, względnie mieczogon. I że jest to żyjąca skamieniałość, zwierzęta niemal niezmienione względem swych przodków sprzed ponad 400 mln lat.
    już oceniałe(a)ś
    24
    0
    Pan redaktor nawet Wikipedii nie sprawdził, tylko kalkuje z angielskiego. To skrzypłocze z gromady staroraków. Podtyp Chelicerata też ma swoją polską nazwę: szczękoczułkopodobne. Nie ma co się podniecać pokrewieństwem z pająkami bo tam cała masa wymarłej egzotyki, łącznie z legendarnymi trylobitami.
    już oceniałe(a)ś
    21
    0
    Patrzę na te zdjęcia i wydaje mi się, że patrzę na skrzypłocze, ale tu mowa o jakichś "krabach podkowiastych".

    Musiałem zajrzeć do komentarzy, by mnie uspokojono, że to jednak dobry, ( pra- ) stary skrzypłocz.

    Dziwaczna maniera pisania o czymś używając nikomu nic nie mówiącej nazwy tego czegoś ( ok, mówiącej mało komu ), bez wspomnienia choćby słowem o nazwie powszechmie używanej.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    Kraby podkowiaste i to w dodatku słonawe... masakra jak to jest napisane...
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Jaki tam krab przecież to skrzypłocz wręcz ostatni Mohikanin bo dotrwał do naszych czasów to żyjąca skamielina nawet krwi nie ma czerwonej tylko niebieską
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    to żaden krab!!!
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Angielska wikipedia:
    "Horseshoe crabs are marine and brackish water arthropods of the family Limulidae and the only living members of the order Xiphosura.Despite their name, they are not true crabs or crustaceans: they are chelicerates, most closely related to arachnids such as spiders, ticks, and scorpions."
    Google Translate:
    "Kraby podkowiaste to morskie i słonawe stawonogi wodne z rodziny Limulidae i jedyne żyjące przedstawiciele rzędu Xiphosura. Pomimo swojej nazwy nie są to prawdziwe kraby ani skorupiaki: są to cheliceraty, najbliżej spokrewnione z pajęczakami, takimi jak pająki, kleszcze i skorpiony."

    Tym razem automatyczne tłumaczenie było błędem. Za ten artykuł nie należy się pensja nawet ryczałtem, bo to kompromitacja.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0