Fot. Lee-Ann Olwage, Bob & Diane Fund, for Der Spiegel
1 z 31
World Press Photo 2023: Afryka. Zdjęcia pojedyncze
Wykluczone przez demencję
Sugri Zenabu, przywódczyni społeczności kobiet z "obozu czarownic" Gambaga w Ghanie, siedzi w otoczeniu mieszkanek obozu, 27 października 2022 r. Zenabu wykazuje pewne oznaki dezorientacji i utraty pamięci związanej z demencją.
Wraz ze wzrostem długości życia demencja staje się coraz większym problemem zarówno w Ghanie, jak i całej Afryce. Brak świadomości społecznej na temat zachowań związanych z tą chorobą sprawia, że kobiety wykazujące jej objawy są czasem postrzegane jako czarownice. W Ghanie często zostają odsyłane do tak zwanych "obozów czarownic". Projekt Lee-Ann Olwage próbuje zwrócić uwagę na marginalizowany na kontynencie afrykańskim problem wykluczenia ludzi chorujących na demencję.
Fot. Lee-Ann Olwage, Bob & Diane Fund dla "Der Spiegel"
Fot. Nick Hannes, Panos Pictures / Nick Hannes
2 z 31
World Press Photo 2023: Afryka. Fotoreportaż
Nowa stolica
W 2015 r. rząd egipski rozpoczął budowę Nowej Stolicy Administracyjnej (NAC) na pustyni na wschód od Kairu, aby pomieścić ministerstwa, najlepsze firmy i zmniejszyć zatłoczenie i zanieczyszczenie w mieście. Wzorowana na Dubaju stolica pomieści 6,5 miliona ludzi. Krytycy projektu twierdzą, że NAC zaspokaja potrzeby uprzywilejowanej mniejszości i służy wysiłkom prezydenta Abdela Fattaha el-Sisiego, aby skonsolidować władzę i ustanowić spuściznę. Fotografie te stanowią część większego projektu dotyczącego nowych stolic, który odnosi się do pojęcia pracy, neoliberalnego rozwoju miast i nierówności.
Fot. Nick Hannes, Panos Pictures / Nick Hannes
Fot. M'hammed Kilito, VII Mentor Program / Visura
3 z 31
World Press Photo 2023: Afryka. Projekt długoterminowy
Zanim zniknie
Oazy zależą od delikatnej równowagi trzech elementów - obfitego zaopatrzenia w wodę, dobrej jakości gleby i palm daktylowych - aby funkcjonować jako wyspy bioróżnorodności i bariery przed pustynnieniem. W Maroku niszcząca działalność człowieka i globalne ocieplenie zakłócają obecnie ten ekosystem. Mniej więcej dwie trzecie siedlisk oazowych w Maroku zniknęło w ciągu ostatniego stulecia z powodu takich czynników jak stale rosnące temperatury, pożary i niedobór wody. Degradacja oaz wpływa z kolei na mieszkańców, powodując spadek produkcji rolnej, ubóstwo i przesiedlenia. Jury doceniło projekt za subtelne studium ginącego środowiska.
Fot. M'hammed Kilito, VII Mentor Program / Visura
Fot. Mohamed Mahdy
4 z 31
World Press Photo 2023: Afryka. Technika dowolna
Główna nagroda World Press Photo 2023 w kategorii: Technika dowolna
Tutaj, drzwi mnie nie znają
Ten projekt internetowy bada wpływ podnoszenia się poziomu morza na lokalną społeczność w Al Max, wiosce rybackiej położonej wzdłuż kanału Mahmudiyah w Aleksandrii w Egipcie. Od pokoleń jej mieszkańcy żyją i pracują nad kanałem, który prowadzi do Morza Śródziemnego. W 2020 r. rząd egipski rozpoczął eksmisję części Al Max i przenoszenie ludzi do mieszkań oddalonych o kilka kilometrów od kanałów, nie tylko wyburzając domy, ale także zagrażając zbiorowym wspomnieniom i lokalnej kulturze osadzonej w tej okolicy. Przedstawione tu historie mówią o niepewności ludzi wszędzie dążących do uznania w obliczu globalnych wstrząsów ekonomicznych i środowiskowych.
Fot. Mohamed Mahdy
Fot. Jonathan Fontaine, Hans Lucas
5 z 31
World Press Photo 2023: Afryka. Wyróżnienie
Ostatnia podróż Nomada
16-letnia Samira spogląda na obóz Qolodo w pobliżu Gode w regionie Somalii w Etiopii, 16 maja 2022 r. Jej rodzina posiadała 45 kóz i 10 wielbłądów, które padły podczas panujących susz.
Koczownicze ludy Etiopii i Somalii egzystują dzięki swoim zwierzętom, które hodują, wędrując w poszukiwaniu pastwisk. W ostatnich latach niedobór wody poważnie zagroził stadom, a spowodowane kryzysem klimatycznym susze spustoszyły region, co według Światowego Programu Żywnościowego zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu ponad 26 milionów ludzi. Wiele rodzin koczowników zmuszona jest szukać pomocy w obozach dla uchodźców klimatycznych, gdzie obserwuje się niepokojące zjawiska społeczne tj. przemoc wobec kobiet czy kłopoty natury psychicznej. To właśnie kobiety w tradycji ludów koczowniczych odpowiedzialne są za znalezienie wody i dlatego ponoszą tak ogromną część fizycznych i psychicznych skutków trwającego kryzysu.
Fot. Jonathan Fontaine, Hans Lucas
Fot. Maya Levin, Associated Press / AP Photo
6 z 31
World Press Photo 2023: Azja. Zdjęcia pojedyncze
Pogrzeb Szirin Abu Akleh
Izraelska policja pobiła żałobników towarzyszących trumnie dziennikarki Al Jazeery Szirin Abu Akleh na jej pogrzebie we Wschodniej Jerozolimie 13 maja 2022 r. Policja zakazała ludziom niesienia trumny pieszo przez miasto, co jest zwyczajem w przypadku doniosłych pochówków. W tym czasie żałobnicy skandowali: "Poświęcamy naszą duszę i krew dla ciebie, Szirin".
Abu Akleh, weteranka reportażu o konflikcie palestyńsko-izraelskim, została zastrzelona dwa dni wcześniej podczas relacjonowania izraelskiego nalotu wojskowego w Dżeninie na Zachodnim Brzegu. Również inny dziennikarz został ranny na miejscu tego zdarzenia. Po początkowych zaprzeczeniach izraelskie wojsko przyznało, że istnieje "duże prawdopodobieństwo", że Abu Akleh zastrzelił izraelski żołnierz.
Fot. Maya Levin, Associated Press
Fot. Mads Nissen, Politiken/Panos Pictures / Politiken/ Panos Pictures
7 z 31
World Press Photo 2023: Azja. Fotoreportaż
Główna nagroda World Press Photo 2023 w kategorii: Fotoreportaż
Cena pokoju w Afganistanie
Po wycofaniu się sił amerykańskich i sojuszniczych z Afganistanu w sierpniu 2021 r. do władzy powrócili talibowie. W odpowiedzi inne państwa wstrzymały pomoc zagraniczną i zamroziły miliardy dolarów rezerw rządowych zdeponowanych za granicą. Intensywne susze w 2022 r. dodatkowo pogłębiły kryzys gospodarczy. Obecnie połowa mieszkańców kraju nie ma co jeść, a ponad milion dzieci, według ONZ, jest poważnie niedożywionych. Ta historia pokazuje wiele trudności, z jakimi Afgańczycy borykają się w codziennym życiu.
Fot. Mads Nissen, Politiken/Panos Pictures
Fot. Anush Babajanyan, VII Photo/National Geographic Society
8 z 31
World Press Photo 2023: Azja. Projekt długoterminowy
Główna nagroda World Press Photo 2023 w kategorii: Projekt długoterminowy
Zmącone wody
Cztery pozbawione dostępu do morza kraje Azji Środkowej zmagają się z kryzysem klimatycznym i brakiem koordynacji w zakresie wspólnych dostaw wody. Tadżykistan i Kirgistan, w górę rzeki Syr-daria i Amu-daria, potrzebują dodatkowej energii w zimie. W dole rzeki Uzbekistan i Kazachstan latem potrzebują wody dla rolnictwa. Historycznie kraje te sezonowo wymieniały energię z paliw kopalnych na wodę uwalnianą z zapór w górnym biegu rzeki, ale od czasu upadku ZSRR i powstania sprywatyzowanego przemysłu system ten stał się niezrównoważony. Nierówne korzystanie z zasobów wody i ostatnie intensywne susze potęgują wyzwania stojące przed sąsiadami w zakresie gospodarki wodnej.
Fot. Anush Babajanyan, VII Photo/National Geographic Society
Fot. 10 anonimowych fotografów z agencji Middle East Images
9 z 31
World Press Photo 2023: Azja. Technika dowolna
Kobieta, życie, wolność
Ten oparty na zdjęciach projekt wideo opowiada o jednej chaotycznej nocy z życia irańskiej pielęgniarki, która ratuje życie młodego protestującego o imieniu Reza. Materiał filmowy oferuje rzadkie spojrzenie na niebezpieczeństwa, z jakimi spotykają się dziś protestujący na ulicach Iranu po tym, jak 16 września 2022 r. Mahsa Amini, 22-letnia Kurdyjka, zmarła po aresztowaniu przez policję ds. moralności Republiki Islamskiej za rzekome naruszenie surowych przepisów ograniczających strój i zachowanie kobiet. Wynikające z tego protesty szybko się nasiliły i objęły cały kraj. Republika Islamska zareagowała, przerywając dostęp do Internetu i brutalnie tłumiąc manifestacje. Ponieważ szpitale są kontrolowane przez reżim, każdy, kto odniósł obrażenia w czasie protestów, ryzykuje aresztowanie, gdy szuka pomocy medycznej.
Hossein Fatemi (producent tego materiału) jest irańskim fotografem, który poznał pielęgniarkę występującą w filmie, gdy wspierał lokalnych irańskich fotografów relacjonujących protesty. Zdjęcia i filmy do tego projektu zostały wykonane przez lokalnych fotoreporterów, samą pielęgniarkę oraz fotografa, któremu zlecono opisanie jej historii.
Dziennikarze i fotografowie próbujący relacjonować protesty spotykają się z represjami ze strony irańskiego reżimu, od zastraszania po aresztowania i brutalne znęcanie się. Z powodu tych działań trudno jest się dowiedzieć, co naprawdę dzieje się w kraju. Fotografowie, którzy zrobili zdjęcia użyte w materiale, pozostają anonimowi ze względów bezpieczeństwa.
Fot. 10 anonimowych fotografów z agencji Middle East Images
Fot. Weimin Chu
10 z 31
World Press Photo 2023: Azja. Wyróżnienie
Słabe światło w niedokończonym budynku
Te proste, spokojne obrazy opowiadają złożoną historię cierpienia, jakie kryzys na rynku nieruchomości spowodował u zwykłych ludzi. Chińskie gospodarstwa domowe inwestują do 70 procent swojego majątku w nieruchomości. Popyt na posiadanie własnego mieszkania spowodował trwający dekadę boom w budownictwie i finansowaniu nieruchomości. Jednak system przedsprzedaży doprowadził do kryzysu zadłużenia deweloperów mieszkaniowych. Finansowanie inwestycji stało się trudniejsze, a budowa wielu domów została wstrzymana. Mimo że nabywcy stali się właścicielami domów, które być może nigdy nie zostaną ukończone, nadal muszą spłacać swoje kredyty hipoteczne. Skutki tego kryzysu odbiły się szerokim echem w krajowym sektorze bankowym i na światowych rynkach.
Fot. Weimin Chu
Fot. Ahmad Halabisaz
11 z 31
World Press Photo 2023: Azja. Wyróżnienie
Bez tytułu
Irańska kobieta siedzi na krześle przed ruchliwym placem w Teheranie, przeciwstawiając się prawu o obowiązkowym noszeniu hidżabu, 27 grudnia 2022 r. "Kilka dni po śmierci Mahsy przechodziłam obok bulwaru Keshavarzi, kiedy zobaczyłam ogromny tłum mężczyzn i kobiet, młodych i starych, skandujących hasło, którego nigdy wcześniej nie słyszałam: "Kobieta, życie, wolność". To mnie oświeciło, to było poruszające" - powiedziała.
Masowe protesty w Iranie rozpoczęły się po aresztowaniu i śmierci Mahsy "Jiny" Amini, 22-letniej Kurdyjki, która została zatrzymana przez policję ds. moralności Republiki Islamskiej za rzekome naruszenie obowiązującego w kraju prawa dotyczącego hidżabu. Pomimo brutalnych ataków na protestujących manifestacje szybko rozprzestrzeniły się na regiony całego kraju, obejmując wszystkie grupy wiekowe i klasy społeczne. Aby zademonstrować swój sprzeciw wobec rządu, kobiety w Iranie wychodzą publicznie bez hidżabu, zamieniając codzienne życie w akt obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Fot. Ahmad Halabisaz
Fot. Alkis Konstantinidis, Reuters
12 z 31
World Press Photo 2023: Europa. Zdjęcia pojedyncze
Jana i Wiktor
Pocieszana przez swojego partnera Jewgienija Własenkę i matkę Ljubow Jana Bachek rozpacza nad ciałem swojego ojca 79-letniego Wiktora Gubariewa, zabitego podczas ostrzału Charkowa na Ukrainie, 18 kwietnia 2022 r. Wiktor zginął, bo wyszedł z domu po chleb.
Siły rosyjskie zaczęły nacierać w kierunku Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, tuż po inwazji, która miała miejsce 24 lutego. Przez cały marzec i kwiecień miasto było częściowo otoczone i pozostawało pod ciężkim ostrzałem. W maju Ukraina wymusiła wycofanie się Rosjan z najbliższych okolic Charkowa. Jury uznało, że ten obraz oddaje smutek i przerażenie, jakie codziennie przeżywają ukraińscy cywile od czasu rosyjskiej napaści.
Fot. Alkis Konstantinidis, Reuters
Fot. Evgeniy Maloletka, Associated Press
13 z 31
World Press Photo 2023: Europa. Fotoreportaż
Oblężenie Mariupola
Kiedy 24 lutego 2022 r. siły rosyjskie najechały na Ukrainę, natychmiast obrały za cel strategicznie ważny port Mariupol nad Morzem Azowskim. Do 20 maja Rosja uzyskała pełną kontrolę nad miastem, które zostało zdewastowane przez ostrzał, a dziesiątki tysięcy cywilów uciekło lub zostało zabitych. Małoletka był jednym z niewielu fotografów dokumentujących ówczesne wydarzenia w Mariupolu. Jury uznało, że jego opowieść oddaje grozę wojny dla ludności cywilnej, a także pochwaliło odporność fotografa na pracę w warunkach ogromnej presji i bezpośredniego zagrożenia.
Fot. Jewhen Małoletka, Associated Press
Fot. Simone Tramonte
14 z 31
World Press Photo 2023: Europa. Projekt długoterminowy
Transformacja Net-Zero
Energie odnawialne, nowe technologie produkcji żywności oraz gospodarka cyrkularna mogą być postrzegane jako kluczowe kierunki wśród europejskich firm dążących do zielonej transformacji. Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka są największym, najbardziej wszechobecnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i społeczeństwa, jakiego kiedykolwiek doświadczył świat, według OCHR. Skłoniło to Unię Europejską do ustanowienia celów polegających na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. i zredukowaniu ich do poziomu zerowego netto do 2050 r. Fotograf dokumentuje innowacyjne technologie, które oferują możliwe drogi do osiągnięcia tych celów.
Fot. Simone Tramonte
Fot. Cesar Dezfuli, for De Volkskrant
15 z 31
World Press Photo 2023: Europa. Technika dowolna
Pasażerowie
Od 2015 r. europejskie media informują o lwinowo zwiększającym się napływie migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl z Afryki do Europy. W dniu 1 sierpnia 2016 r. znaleziono łódź ze 118 osobami dryfującą u wybrzeży Libii, jedną z setek, które w ostatnich latach potrzebowały pomocy. Co dzieje się z ludźmi po przybyciu do Europy? Projekt Pasażerowie, prezentowany jako multimedialna strona internetowa dla "De Volkskrant", ukazuje kilka osobistych historii próbujących rozpocząć nowe życie na naszym kontynencie osób, które przybyły na łodzi w 2016 roku.
Fot. Cesar Dezfuli dla "De Volkskrant"
Fot. Emilio Morenatti, Spain, Associated Press
16 z 31
World Press Photo 2023: Europa. Wyróżnienie
Rany wojenne
Projekt ten przedstawia ludzi, którzy zostali poddani amputacji w wyniku obrażeń odniesionych w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Fotograf, który stracił nogę podczas tworzenia reportażu w Afganistanie, czuje więź z bohaterami i stara się zobrazować okrucieństwo wojny za linią frontu. Podczas gdy terytorium można oddać i odzyskać, utrata kończyny, tak jak utrata życia, jest trwała. Jury zwróciło uwagę na współczucie i empatię, z jaką potraktowano tę historię.
Fot. Emilio Morenatti, Spain, Associated Press
Fot. Evgeniy Maloletka, Associated Press
17 z 31
Zdjęcie Roku World Press Photo 2023
Oblężenie Mariupola
32-letnia ciężarna Iryna Kalinina wynoszona przez ratowników medycznych ze szpitala położniczego, który został uszkodzony podczas rosyjskiego nalotu w Mariupolu w Ukrainie, 9 marca 2022 r. Jej dziecko, nazwane Miron (od słowa oznaczającego "pokój"), urodziło się martwe, a pół godziny później zmarła również Iryna. Raport OBWE stwierdził, że szpital został celowo zbombardowany przez Rosję, zabite zostały trzy osoby, a 17 ranionych.
Fot. Jewhen Małoletka, Associated Press
Fot. Jonas Kakó, Panos Pictures
18 z 31
World Press Photo 2023: Ameryka Północna i Środkowa. Zdjęcia pojedyncze
Umierająca rzeka
Alfredo, Ubaldo i José zajmują się ulami w pobliżu Wenden na pustyni w Arizonie, Stany Zjednoczone, 11 marca 2022 r.
Znaczne obniżenie poziomu wód rzeki Kolorado spowodowane brakiem deszczu i rosnącym zapotrzebowaniem na wodę w górnym biegu wymaga od tych pracowników specjalnego dostarczania wody dla pszczół. Upały i susza osłabiają owady, czyniąc je bardziej podatnymi na patogeny i pasożyty, a także wpływają na rośliny, którymi się żywią.
W latach 2019-20 populacja pszczół - niezbędnych do zapylania upraw - spadła o 43,7 procent w całych Stanach Zjednoczonych. Jury uznało, że ten dyskretny portret może skłonić do refleksji nad zjawiskiem, które jest problemem globalnym i dotyczy nas wszystkich.
Fot. Jonas Kakó, Panos Pictures
Fot. Carlos Barria, Reuters
19 z 31
World Press Photo 2023: Ameryka Północna i Środkowa. Fotoreportaż
Podróż Marii
Po przybyciu w poszukiwaniu azylu do Stanów Zjednoczonych z Hondurasu w 2017 r. Maria Hernandez i jej dwie córki w wieku ośmiu i trzech lat zostały zatrzymane. Służby graniczne deportowały Marię, ale jej dzieci pozostały i zostały umieszczone w schronisku dla dzieci. Z czasem rodzeństwo zamieszkało z dorosłym synem Marii, który przebywał już w USA. W 2022 r. Maria wróciła w ramach programu azylowego i połączyła się z rodziną w Los Angeles w Kalifornii. Jury doceniło sposób, w jaki ta historia obrazuje komplikacje, z jakimi często spotykają się imigranci podczas asymilacji w nowym kraju.
Fot. Carlos Barria, Reuters
Fot. Cristopher Rogel Blanquet, Mexico, W. Eugene Smith Grant/Na
20 z 31
World Press Photo 2023: Ameryka Północna i Środkowa. Projekt długoterminowy
Piękna trucizna
Długoterminowy projekt fotograficzny dokumentujący problem zdrowia publicznego związany ze stosowaniem agrochemikaliów przez przemysł kwiatowy w regionie Villa Guerrero w Meksyku. Pomimo badań medycznych, które pokazują, że długotrwały kontakt z pestycydami zwiększa ryzyko zachorowań: na białaczkę, chłoniaka, ślepotę zwyrodnieniową, a także może przyczyniać się do porodów martwych dzieci i bezpłodności, lokalne władze i instytucje ignorują problemy zdrowotne ludności zamieszkałej w meksykańskim pasie kwiatowym.
Unia Europejska, Chiny, Stany Zjednoczone i inne kraje, które zakazały niektórych agrochemikaliów ze względu na zagrożenia dla zdrowia i środowiska, nadal czasami legalnie sprzedają te substancje do krajów, w których siła robocza jest tania, a następnie importują produkty uprawiane w tych krajach. Chociaż rząd meksykański zaczął podejmować kroki przeciwko takim podwójnym standardom, niektóre toksyczne pestycydy pozostają na rynku, a wytyczne dotyczące ich stosowania nie zawsze są egzekwowane. Fotograf starał się pokazać życie rodzin uprawiających kwiaty w Villa Guerrero, aby podnieść świadomość wpływu agrochemikaliów na środowisko i ludzi w meksykańskim pasie kwiatowym.
Fot. Cristopher Rogel Blanquet, Mexico, W. Eugene Smith Grant/National System of Art Creators FONCA/Getty Images
Fot. Ashley Pe?a, United States, for New York Magazine
21 z 31
World Press Photo 2023: Ameryka Północna i Środkowa. Technika dowolna
Głos Nowego Jorku to Drill.
26AR został skazany na cztery lata więzienia w wieku 16 lat pod zarzutem przynależności do gangu. Podczas pobytu w więzieniu rozpoczął karierę jako raper. Crown Heights, Nowy Jork, Stany Zjednoczone, 21 lipca 2022 r.
Kenzo B (18 l.) jest jedną z niewielu młodych, dobrze zapowiadających się artystek na brooklińskiej scenie drillu, czyli mrocznego i nihilistycznego rapu. Bronx, Nowy Jork, 4 sierpnia 2022 r.
Drill, gatunek muzyczny wywodzący się z Chicago, odniósł ogromny światowy sukces, ale nawet gdy ich przeboje zajmują czołowe miejsca na listach przebojów, nowojorscy artyści drillu są celem śledczych Departamentu Policji Nowego Jorku, którzy przeczesują ich teksty i teledyski w poszukiwaniu dowodów przestępstw związanych z gangami. Koncerty są zamykane, artystom stawiane są zarzuty, a sukces budzi rywalizację i zazdrość wśród rówieśników na ulicach. Ta seria zdjęć oferuje intymne spojrzenie na kilku członków tego nowego pokolenia młodych mężczyzn i kobiet, którzy dążą do realizacji swoich marzeń poprzez muzykę.
Fot. Ashley Pesa, Stany Zjednoczone, dla "New York Magazine"
Fot. Musuk Nolte, Bertha Foundation
22 z 31
World Press Photo 2023: Ameryka Południowa. Zdjęcia pojedyncze
Wyciek ropy w Limie
Robotnicy pracują na plaży skażonej ropą po wycieku z pobliskiej rafinerii Repsol La Pampilla w Playa Cavero w Peru, 21 stycznia 2022 r.
15 stycznia prawie 12 tys. baryłek ropy naftowej wyciekło do morza podczas rozładunku tankowca w rafinerii hiszpańskiego międzynarodowego koncernu naftowego. Wyciek rozciągnął się na 7,13 km kwadratowych, zanieczyszczając plaże, zabijając dzikie zwierzęta, co rząd peruwiański określił jako najgorszą katastrofę ekologiczną kraju w ostatnim czasie. Eksperci ONZ uważają, że jej skutki będą odczuwalne przez kolejnych dziesięć lat. Jury uznało, że zdjęcie w subtelny i wyrazisty sposób przekazuje informacje o niszczących skutkach ekologicznych wydobycia ropy naftowej w tym regionie.
Fot. Musuk Nolte, Bertha Foundation
Fot. Alessandro Cinque, Pulitzer Center/National Geographic
23 z 31
World Press Photo 2023: Ameryka Południowa. Fotoreportaż
Alpaqueros
Alpaki, które są podstawą utrzymania wielu ludzi w Andach Peruwiańskich, stają przed nowymi wyzwaniami związanymi z kryzysem klimatycznym. Wraz z kurczeniem się naturalnych pastwisk i cofaniem się lodowców zwierzęta te mają coraz większe problemy z wypasem i nawodnieniem. Z kolei społeczności alpaquero (hodowców alpak) mogą zostać zmuszone do przeniesienia się na większe wysokości lub do porzucenia swojego stylu życia. Aby zwalczyć te trudności, naukowcy mają nadzieję na rozwiązanie problemu poprzez stworzenie ras bardziej odpornych na ekstremalne temperatury. Jury doceniło sposób, w jaki historia ta naświetla, jak kultura i tożsamość są głęboko splecione ze środowiskiem.
Fot. Alessandro Cinque, Pulitzer Center/National Geographic
Fot. Fabiola Ferrero
24 z 31
World Press Photo 2023: Ameryka Południowa. Projekt długoterminowy
Nie słyszę ptaków
Siedem milionów Wenezuelczyków opuściło swój kraj, by zamieszkać za granicą, z powodu załamania gospodarczego, niepokojów politycznych, wysokiego bezrobocia i skrajnych nierówności społecznych. Na przełomie tysiącleci bogata w ropę naftową Wenezuela była zamożna, ale jej losy podupadły w wyniku spadku cen ropy, późniejszego złego zarządzania gospodarką i niestabilności politycznej. Szczególnie młodzi ludzie zaczęli wyjeżdżać. Fotografka była jedną z nich, ale wraca, by szukać śladów Wenezueli z jej pamięci. Jej projekt łączy obrazy migracji i dawnej przemocy politycznej z obrazami dzisiejszej Wenezueli, jej rozpadu i odporności ludzi w niej żyjących.
Fot. Fabiola Ferrero
Fot. Johanna Alarcón, Magnum Foundation/Panos Pictures
25 z 31
World Press Photo 2023: Ameryka Południowa. Technika dowolna
Przeniesienie
Valentina jest 13-latką, chce zostać fotografem, a której matka przebywa w więzieniu za posiadanie marihuany. Trwający w Ekwadorze kryzys więziennictwa i polityka karania za narkotyki sprawiają, że rozłąka rodziców z dziećmi jest szczególnie trudna. Wideo i obrazy w tym multimedialnym projekcie koncentrują się na wyobraźni i doświadczeniach Valentiny jako młodej artystki, której bogaty świat wewnętrzny nie jest zdefiniowany przez uwięzienie matki, nawet w oczekiwaniu na ich ponowne spotkanie.
Pochodząca z Ekwadoru autorka opowieści wizualnych i fotoreporterka Johanna Alarcón poznała Valentinę i jej matkę podczas pracy z więźniami nad projektami artystycznymi. Członkowie jej własnej rodziny zostali uwięzieni. Głęboka osobista więź Alarcón z tematem umożliwiła to złożone, oparte na współpracy i wielowymiarowe przedstawienie historii życia Valentiny. Połączenie fotografii analogowej i cyfrowej z wideo, animacją i dźwiękiem daje wyjątkowe spojrzenie na życie wewnętrzne młodej artystki, która nadaje sens światu poprzez swoją fotografię.
Fot. Johanna Alarcón, Magnum Foundation/Panos Pictures
Fot. Tomás Francisco Cuesta, Agence France-Presse
26 z 31
World Press Photo 2023: Ameryka Południowa. Wyróżnienie
Mistrzowie świata
Te zdjęcia uchwyciły świętujące Buenos Aires po zwycięstwie narodowej drużyny piłkarskiej Argentyny na Mistrzostwach Świata FIFA 2022 w Katarze. Szacuje się, że pięć milionów ludzi wyszło na ulice, aby wziąć udział w paradzie i dołączyć do zawodników drużyny narodowej w jednej z największych publicznych demonstracji w historii Argentyny. Dla napastnika i gwiazdora Lionela Messiego zwycięstwo cementuje jego dziedzictwo jako jednego z największych piłkarzy wszech czasów.
Fot. Tomás Francisco Cuesta, Agence France-Presse
Fot. Mauk Kham Wah
27 z 31
World Press Photo 2023: Południowa Azja i Oceania. Zdjęcia pojedyncze
Odzyskiwanie zmarłych
Bojownicy sił oporu z Ludowych Sił Obrony (PDF) wycofują się z ciałem towarzysza po starciu z wojskiem Mjanmy w Moe Bye, w stanie Kayah (Karenni), Mjanma, 21 lutego 2022 r. Władze Mjanmy wysłały do tego regionu posiłki w związku z nasileniem się walk z lokalnymi grupami opozycyjnymi.
PDF walczy u boku regionalnych i etnicznych grup zbrojnych również sprzeciwiających się dyktaturze wojskowej w Mjanmie. Jest to zbrojne skrzydło równoległego rządu, który został utworzony głównie przez obalonych demokratycznych ustawodawców w następstwie wojskowego zamachu stanu w Mjanmie w 2021 r. Fotograf spędził rok z ludźmi, którzy dołączyli do tego połączonego ruchu oporu.
Fot. Mauk Kham Wah
Fot. Hannah Reyes Morales, for The New York Times
28 z 31
World Press Photo 2023: Południowa Azja i Oceania. Fotoreportaż
Dom Golden Gays
Golden Gays to społeczność starszych osób LGBTQI+ z Filipin, które żyją razem od dziesięcioleci i wspierają się nawzajem. W kraju, w którym spotykają się z dyskryminacją, uprzedzeniami i wyzwaniami potęgowanymi przez ich wiek i klasę społeczno-ekonomiczną, grupa zjednoczyła się. Stworzyła dom, dzieląc się obowiązkami związanymi z opieką, wystawiając przedstawienia i organizując konkursy, aby związać koniec z końcem. Kiedy ich założyciel zmarł w 2012 r., społeczność została eksmitowana, a niektórzy doświadczyli bezdomności aż do 2018 r., gdy zaczęli wynajmować dom w Manili. Jury doceniło tę historię za sportretowanie ciepła, radości i godności wspólnoty.
Fot. Hannah Reyes Morales, for The New York Times
Fot. Kimberly dela Cruz, W. Eugene Smith Memorial Fund, VII Ment
29 z 31
World Press Photo 2023: Południowa Azja i Oceania. Projekt długoterminowy
Śmierć narodu
Wkrótce po objęciu urzędu w czerwcu 2016 r., prezydent Filipin Rodrigo Duterte rozpoczął słuszną wojnę z narkotykami. W jej efekcie nastąpiła fala bezprawnych zabójstw, dokonywanych nie tylko przez policję, ale także przez zamaskowanych mścicieli i innych cywilów. Amnesty International donosi, że egzekucje są najczęściej wymierzone w społeczności o niskich dochodach. Filipińska Policja Narodowa przyznaje się do ponad 6 tys. takich zgonów, choć lokalne organizacje praw człowieka podają liczbę 30 tys. Fotografka dokumentuje wojnę z narkotykami od samego początku, a jury pochwaliło jej umiejętność uchwycenia ciągłego wpływu na rodziny, które są w nią wplątane.
Fot. Kimberly dela Cruz, W. Eugene Smith Memorial Fund, VII Mentor Program
Fot. Chad Ajamian
30 z 31
World Press Photo 2023: Południowa Azja i Oceania. Technika dowolna
Powodzie w Australii w podczerwieni
Ta seria oferuje unikalne spojrzenie na ostatnie powodzie, które zniszczyły obszary Nowej Południowej Walii w Australii. Lotnicze obrazowanie w podczerwieni oddaje roślinność w odcieniach różu i czerwieni, ostro kontrastując z błękitem i cyjanem, które reprezentują wodę. Dzięki tym obrazom nowo zalane obszary są łatwo dostrzegalne dla służb ratowniczych po katastrofie, co pomaga w reagowaniu i odbudowie. Zdjęcia w tej serii zostały wykonane podczas niszczących powodzi w Nowej Południowej Walii w Australii, które zmusiły do ewakuacji 18 tys. osób w marcu 2021 r. Zwiększona intensywność i częstotliwość powodzi w tym regionie jest prawdopodobnie wynikiem globalnego kryzysu klimatycznego. Projekt zawiera adaptacje z surowych danych w NSW Flood Imagery Viewer autorstwa DCS Spatial Services, State of New South Wales, licencjonowane na mocy CC BY 4.
Fot. Chad Ajamian
Fot. Nadia Shira Cohen, for The New York Times
31 z 31
World Press Photo 2023: Południowa Azja i Oceania. Wyróżnienie
Część mnie
Surogacja - akt noszenia i rodzenia dziecka dla innej osoby lub pary - była akceptowaną praktyką w Kambodży do 2016 r. W tym czasie rząd zaczął aresztować matki zastępcze, stawiając im zarzuty na podstawie krajowych przepisów dotyczących handlu ludźmi. W 2018 r. 32 kobiety zostały aresztowane i uwięzione po nalocie w Phnom Penh. Prawie wszystkie urodziły w zamknięciu, a po skazaniu przez kambodżański sąd najwyższy zostały zobowiązane do wychowania dzieci lub groziły im kary więzienia. Wiele z tych kobiet starało się o adopcję zastępczą w chińskich agencjach, aby pomóc swoim rodzinom uniknąć zubożenia, a w niektórych przypadkach zadłużenia z tytułu mikropożyczek.
Fot. Nadia Shira Cohen, for "The New York Times"
Wszystkie komentarze
co nie? zawsze postrzegałam world press foto jako zwierciadło kondycji człowieka. I ludzkiej cywilizacji w dużej mierze też. Jak chcesz się zdołować w tym duchu polecam film dokumentalny "Baraka".
te sa calkiem fajne, a pierwsze zapada w pamiec
Fot. Lee-Ann Olwage, Bob & Diane Fund, for Der Spiegel
Fot. Mohamed Mahdy
Fot. Ahmad Halabisaz
Fot. Simone Tramonte
Fot. Cesar Dezfuli, for De Volkskrant
Fot. Jonas Kakó, Panos Pictures
Fot. Carlos Barria, Reuters
Fot. Cristopher Rogel Blanquet, Mexico, W. Eugene Smith Grant/Na
Za to zdjęcia z alpakami mi się nieironicznie podobają.
Ale teraz się zawiodłeś ...