Więcej
    Komentarze
    W tej branży było coś "nienormalnego" i mam wrażenie, że będzie jeszcze bardziej. Do grona chudych wieszaków na dwóch nogach dołączą osoby z bliznami, skazami, śladami po operacjach, amputacjami, z dużą nadwagą itd. Pod szumnych hasłem akceptacji niedoskonałości tak naprawdę kryje się chęć przykuwania uwagi za pomocą zaskakiwania, trochę szokowania itd. Natomiast nie ma to nic wspólnego z reprezentowaniem "wszystkich kobiet", bo nadal przeciętna kobieta nie ma nic wspólnego zarówno z anorektycznym wieszakiem o wzroście 185 cm jak i z osobą o wadze 120 kg. Gdyby ktoś naprawdę stawiał na "normalność" to wyszedłby na najbliższy przystanek autobusowy i wrócił z 5 modelkami.
    Druga sprawa - myślę, że kobiety spojrzą na to inaczej w momencie gdy w modelingu pojawią się otyli faceci z obwisłymi brzuchami. Bo przecież się pojawią, prawda?
    @Killick
    "pomocą zaskakiwania, trochę szokowania"
    Przyznam się, że jak nagle zobaczyłem to pierwsze zdjęcie to się trochę wystraszyłem.
    już oceniałe(a)ś
    4
    4
    @Killick
    Mam nadzieję, że się pojawią. Naprawdę nie widzę powodu, żeby mieli się nie pojawić. Męski wygląd też jest naginany do nieludzkich wzorców i z tym też pora skończyć.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @Killick
    "anorektycznym wieszakiem o wzroście 185 cm jak i z osobą o wadze 120 kg"

    Szczupła, wysoka kobieta to dla ciebie 'anorektyczny wieszak'?
    już oceniałe(a)ś
    3
    8
    @muchomor_krolewski
    jeśli jest zwyczajnie szczupła to nie , ale jeśli ma anoreksję to tak.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @Killick
    Mnie się podobają takie akcje.. dawniej bałam się patrzeć na człowieka z amputowaną ręką/ proteza, czy z syndromem Downa.. bo od dziecka miałam wmawiane " że nie wolno się gapić, bo nie wypada".. a dzięki takim akcjom, nasze "niedoskonałości" się "opatrzaja" i później niema poczucia niezręczności, gdy spotka się "taką" osobę w realu. To trochę jak z tatuażami.. w latach 70-80 "kryminał" a dziś, nikt nawet uwagi nie zwraca.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @Killick

    "Anorektyczny wieszak"?

    Próbowałeś kiedyś zajrzeć w głąb siebie, by dociec, dlaczego manifestujesz pogardę wobec innych, obcych sobie osób tylko z powodu ich wyglądu?

    Na tych zdjęciach są zróżnicowane kobiety i większość z nas znajdzie tam swoją reprezentacje.

    I nie widzę powodu dla którego akurat kobiety miałaby oburzać reprezentacja mężczyzn o większych rozmiarach w modelingu. My żyjemy z takimi mężczyznami na co dzień (a oni żyją z naszymi niedoskonałymi ciałami). Dla nas to nie jest szokujące ani oburzające.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @mu.mix

    Chyba musisz być bardzo młody... przynajmniej mentalnie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Roli
    Jesteś w stanie zdiagnozować anoreksję w 2 sekundy? Wow.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jeżeli weźmiemy do ręki magazyn turystyczny, to zobaczymy tam zdjęcia pięknych widoków, czy szarych uliczek lub wysypisk śmieci? Czy pokazując ładne widoki tracimy świadomość, że są też i szare uliczki? Dlaczego wolimy te pierwsze?
    Jeżeli zajrzymy do albumu o architekturze, to znajdziemy tam zdjęcia podziwianych, wyróżniających się i oryginalnych projektów, czy pokomunistycznego klocka albo przyblokowego garażu? Czy jeżeli raczej to pierwsze to znaczy, że nie wiemy jak wygląda garaż albo będziemy chcieli go zburzyć?

    Dlaczego ktoś uznał, że jeżeli chcemy obejrzeć jakąś osobę o niebanalnym, wyróżniającym się wyglądzie, to ma to być ktoś z nadwagą lub różnymi "niedoskonałościami" urody? Mamy ich wokół siebie na co dzień, doskonale zdajemy sobie sprawę z ich istnienia, ich wyglądu. Oglądając magazyn o modzie czy zdjęcia boduarowe nie szukamy szarej codzienności czy nadwagi. I nie róbcie tego pod hasłem "pokazywania normalności" - statystycznej kobiecie równie daleko do anorektycznych modelek sprzed dekady, jak do uwiecznionych na tych zdjęciach.
    @bigott
    Niestety. Badania wskazują, że tracimy świadomość uznając zdjęcia z katalogu za reprezentatywne....
    już oceniałe(a)ś
    8
    3
    @bigott
    W dobrym magazynie turystycznym czy w mediach społecznościowych zdecydowanie zobaczymy też szare uliczki, favele, zatrute rzeki, i inne nienajpiekniejsze widoki. Podobnie w magazynach czy profilach o architekturze, jest wiele o powojennym modernizmie, blokowiskach, a nawet garażach między blokami. I to też jest bardzo ciekawe, czasem ciekawsze niż idealne rendery czy najdroższe rezydencje, chociaż te się oczywiście przyjemnie ogląda. Ja na co dzień nie widuję wokół siebie albinosów czy osób o niezwykłej urodzie, z przebarwieniami, itd. Jest to ciekawe, że takie osoby są na tych zdjęciach, ukazują one wielką różnorodność i piękno ludzkiego ciała.
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    @aga_8marca
    I nie obawiasz się, że jest to niebezpiecznie blisko dziewiętnastowiecznych cyrków, które obowiązkowo poza paradą klownów i tresury zwierząt zawsze miały do pokazania w specjalnym namiocie, za dopłatą, jakąś "babę z trzema cyckami"?
    już oceniałe(a)ś
    8
    11
    @bigott
    Ubrania są jednak do noszenia głównie, a pobocznie do oglądania. A żeby sprawdzić jak ubranie wygląda na osobie o innym rozmiarze niż 34 warto,żeby je prezentowały różne osoby. Ja znam kobiety i bardzo szczupłe i otyłe. Znam takie które spokojnie mogłyby być modelkami i całkiem sporo takich które mają problem znaleźć coś w sieciówkach, bo ich wymiary są większe niż przewidziano w rozmiarówce. Wszystkie w czymś muszą chodzić. Jeśli osoba, która nosi rozmiar 50 zobaczy ubranie na modelce w rozmiarze np. 34 to nic jej to nie powie tak naprawdę o tym jak dany ciuch będzie wyglądał na jej figurze.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    @ell
    "A żeby sprawdzić jak ubranie wygląda na osobie o innym rozmiarze niż 34 warto,żeby je prezentowały różne osoby" - obawiam się, że w tej sesji chodziło raczej o swoiście pojęte piękno samego ciała, a nie pracę modelek jako sposobu prezentacji ubrań. Zasadniczo na wszystkich zdjęciach, gdzie są całe sylwetki, są rozebrane.
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    Ten kolo z fiutem na zdjęciu to też kobieta oczywiście?
    Zaiste, Rawling ma rację...
    @willie1950
    alez ty masz problemy :-)
    już oceniałe(a)ś
    8
    20
    @willie1950
    w tekscie podpisane model i modelki, ale zdjecie jest specjalnie prowokacyjnie podane na stronie głownej pod leadem.
    już oceniałe(a)ś
    17
    2
    @willie1950
    ten kolo to Bella Fiutina
    już oceniałe(a)ś
    6
    7
    @willie1950
    Osoby trans istniały, istenieją i będą istnieć, niezależnie jak bardzo patriarchalne się zesrasz.
    Wyraźnie masz większy problem niż wszystkie dziewczyny na zdjęciach
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    @art30000
    bez kitu, gosciu z fiutem + same pasztety
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    @willie1950

    Kim jest Rawling?

    Zdjęcie w tekście jest podpisane, ale przeczytanie więcej niż tytułu to może być już wyzwanie ponad miarę analfabetów funkcjonalnych...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    No, nie wiem czy wszystkie te panie, ale przynajmniej kobieta z penisem na zdjęciu 8 reprezentuje wszystkie kobiety? W świecie Wyborczej, tak? Czy można prosić o link do strony Nauka, żeby poznać statystyki jak bardzo reprezentatywne są kobiety z penisami? Zawsze sądziłem, że po prostu nie występują w przyrodzie.
    @MKKQ
    to już nieaktualne, przyroda, nauka i takietam
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    @MKKQ
    Czytaj podpisy pod zdjęciami
    już oceniałe(a)ś
    7
    4
    @krolewnazawszezla
    Widzę tytuł, widzę treść. Chodzi o modelki. Ale przede wszystkim ukazują się w Wyborczej artykuły i wywiady z osobami trans – kobietami, które twierdzą, że są po zmianie płci i nie zamierzają pozbywać się penisów. Przykłady z ostatniego czasu: działaczka pani Edyta Baker, amerykańska pływaczka Lia Thomas, szkocki więzień, gwałciciel, który po podaniu się za kobietę został osadzony w więzieniu dla kobiet. Więc nie, tu nie chodzi o podpis. Chodzi o przemyślaną kampanię.
    już oceniałe(a)ś
    11
    5
    Zapanowała moda na pomijanie autorów zdjęć. Ważne, że to agencja, ale ktoś to zmaterializował na fotografii.
    już oceniałe(a)ś
    16
    1
    No nie! Jednak nie. Zostawcie mi miejsce na środku drogi.
    już oceniałe(a)ś
    19
    5
    Zacytuję Artystę z "Rejsu"
    "Malarze holenderscy malowali ludzi starych i pokurczonych. Nie ukrywali
    brzydoty swoich modeli, ale pokazywali ich piękno, bowiem mieli dystans do swego tworzywa. W naszej piramidzie jesteśmy zarazem tworzywem i twórcami.
    Otóż gdyby ktoś byl niedoskonały fizycznie, nie wiedziałby gdzie kończy się i gdzie zaczyna się jego brzydota. Nie sposób żeby miał właściwy dystans do samego siebie. To jest powód, dla którego sądzę, że osobiście nie mogę już dłużej brać udziału w tej gimnastyce. Nie umiem znaleźć dystansu."
    @Silentio
    Pięknie! :-)))
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Silentio
    Brawo. w punkt !
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wszystkie MŁODE kobiety
    już oceniałe(a)ś
    6
    1